W jaki sposób planować grafik?

preview_player
Показать описание
Przygotowywanie nowego grafiku na kilka dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy nie jest zgodne z przepisami. Ponadto zapisanie harmonogramu czasu pracy np. ołówkiem również nie powinno mieć miejsca. Może to powodować nadużycia w postaci dowolnej zmiany rozkładu pracy przez osobę odpowiedzialną za jego ustalenie. Czy dozwolona jest zmiana grafiku po przekazaniu do wiadomości pracownika?

Zmiana grafiku
Z przepisu art. 129 § 3 Kodeksu pracy nie wynika dopuszczalność dokonywania zmian w harmonogramie czasu pracy. W praktyce, pracodawcy dokonują modyfikacji grafików.
Warto jednak kwestie te uregulować w obowiązujących w zakładzie pracy przepisach wewnątrzzakładowych wskazując termin, w jakim pracodawca będzie informować pracowników o ewentualnej zmianie rozkładu czasu pracy. W przypadku braku takiego zapisu, pracodawca powinien zadbać o to aby pracownicy zostali skutecznie poinformowani o takiej zmianie. Nie jest wymagane aby pracodawca uzyskał pisemne potwierdzenie pracownika w tej sprawie.

W związku z tym, że w równoważnym systemie czasu pracy można zaplanować pracę nawet do 12 godzin wystąpienie ewentualnych godzin nadliczbowych uzależnione jest od tego czy zostały dodatkowo zlecone ponad liczbę godzin ustaloną w grafiku. Jeśli pracownik miałby wykonywać dodatkową pracę w dniu, w którym ustalono dla niego 12 godzin pracy to mógłby przepracować jedynie jedną dodatkową godzinę. Przy planowaniu grafików należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej liczby godzin odpoczynku.

Odpoczynek dobowy i tygodniowy
System równoważnego czasu pracy pozwala na planowanie różnej liczby godzin pracy w każdej dobie pracowniczej. Najważniejszą zasadą pozwalająca na prawidłowe planowanie grafików jest zachowanie co najmniej 11 godzinnego odpoczynku w dobie pracowniczej oraz 35 godzin w tygodniu.

Wolna niedziela
W przypadku zakładów pracy, w których praca nie jest wykonywana wyłącznie od poniedziałku do piątku, należy pamiętać o zapewnieniu pracownikowi wolnej niedzieli.
Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie weekendowego czasu pracy.

iPersonel to system kadrowo-płacowy, który wspomaga zarządzanie kadrami i naliczanie wynagrodzeń w firmach średniej wielkości oraz dużych.
W artykułach pojawiło się wiele przykładów z życia wziętych, ponieważ wiemy, z iloma skomplikowanymi przypadkami zmagają się na co dzień pracownicy działów kadrowo-płacowych. Proste, podręcznikowe przykłady są niewystarczające, gdy kilka czynników jednocześnie wpływa na listę płac. I tu przychodzimy z pomocą. 😉

Link do Asystenta kadrowego i kodu umożliwiającego dostęp do bezpłatnej wersji premium przez trzy miesiące:
Link do aplikacji:

Bezproblemowe naliczanie wynagrodzenia w iPersonel!
Czy czujesz, że mógłbyś sprawnie zarządzać płacami w swoim dziale kadrowo-płacowym?
Przekonaj się, jak możesz to zrobić z iPersonel!
iPersonel to program kadrowo-płacowy, który sprawi, że naliczanie wynagrodzenia przestanie być comiesięczną skomplikowaną czynnością, która przyprawia Cię o bóle głowy. To możliwe nawet wtedy, gdy na Twojej liście płac masz tysiące pracowników.

iPersonel przeprowadzi Cię przez najbardziej skomplikowany system naliczania wynagrodzeń. Do dyspozycji masz wszystkie niezbędne składniki płacowe, które są wymagane na podstawie prawa. Znajdziesz tam składki ZUS, stawki podatku dochodowego czy wspomniane koszty uzyskania przychodu. Możesz także tworzyć własne formuły obliczeniowe. Zarządzaj skutecznie płacami i spraw, że każdy pracownik otrzyma takie wynagrodzenia, jakie powinien otrzymać. Naliczone na czas i bez błędów.

Jesteś zainteresowany prezentacją wszystkich możliwości oprogramowania HR iPersonel?

Masz pytanie z zakresu czasu pracy?
Chętnie na nie odpowiem! Umów się na konsultację pisząc do mnie na adres email:
Рекомендации по теме