Akumulační nebo distribuční ETF? Které je lepší??

preview_player
Показать описание
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM ETF BEZ POPLATKŮ
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 2,50 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
🍺 Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
-----------------------------------------------------------------
Evropští investoři mají obvykle na výběr mezi akumulačními a distribučními verzemi toho samého ETF. Jedno reinvestuje obdržené dividendy do dalšího nákupu akcií a je vhodné pro dlouhodobé investování a budování majetku. Druhé dividendy předává svým investorům a zajišťuje jim tak relativně spolehlivý pasivní příjem. Dá se však obecně říct, jestli je akumulační, nebo distribuční ETF lepší? Pokud platíte daně v České republice, tak ano, dá se to jednoznačně říct!
-----------------------------------------------------------------
🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tohle jsem potřeboval! Super video, děkuji za něj :)

sreicos
Автор

Tak az ted jsem pochopil, ze jsem to predtim chapal spatne :-), diky za vysvetleni.

pavelpellar
Автор

Tak konečně jsem pochopil to dvojí zdanění. Super video!

PEPARD
Автор

dekuji nedavno jsem se te presne na toto ptal a ty jsi nato udelal super video.perfektni jen tak dal.

viktornovak
Автор

perfektné zhrnutie, dobrá práca, super

talianco
Автор

Pěkné video (ostatně jako všechna ostatní), navíc s inteligentním projevem bez "překeců".
Mám dva dotazy:
1) Jak se na mém portfoliu projeví konkrétně reinvestovaná dividenda u ETF Acc?
2) Jak na Vašem kanále rozpoznám bonusová videa (jako člen)?
Děkuji za odpověď.

dalibordubovy
Автор

Ve videu je vše popsáno moc hezky, ale chci upozornit na jednu věc. To že zaplatíte daň v cizině nemá vůbec žádný vliv na to, že musíte zaplatit daň v ČR. Jak to myslím: Pokud Vám přísluší dividenda, broker Vám jí pošle a strhne Vám z ní zadržovací daň (česky používáme spíše srážkovou daň). V takovou chvíli si většina investorů pomyslí, že daně byly zaplaceny a už nemusí nic řešit. Není tomu tak. Pokud obdržíte dividendu ze zahraničí, musíte v ČR podat daňové přiznání. V něm uvedete hrubou výši dividendy a zdaníte příslušnou sazbu daně. Teprve poté budete moci oproti takto vypočtené dani uplatnit daň zadrženou v zahraničí a tak svojí daňovou povinnost ponížit. Uvedu příklady:
1. příklad: Mám dividendu z Rakouska v hrubé výši 1000 Kč (počítejme v korunách, ať do toho nemotáme kurzové rozdíly). Dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění zadrží Rakouská společnost na dani 10%. (Pozor často se zrovna v Rakousku stává, že zadrží 25%, protože akcie není evidována na Vaše jméno, ale na jméno Vašeho brokera a tam je zadržovací daň vyšší). Přijde nám tedy na účet 750 Kč. My si v ČR podáme daňové přiznání a vypočteme daň 15% z hrubé výše (celých 1000 Kč) = 150 Kč, které musíme odvést českému finančnímu úřadu, ale od kterých můžeme odečíst daň zadrženou v zahraničí, ale pouze do výše dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění (v Rakousku je to 10% jak jsem psal na začátku a to i přesto, že nám chybně zadrželi 25%). Takže od 150 Kč můžeme odečíst 100 Kč a českému finančnímu úřadu odvedeme ještě 50 Kč a to i přesto, že Rakouský finančák nás stáhnul od 250 Kč. Krásné celkové zdanění ve výši 30%... Ve skutečnosti můžete napsat na finanční úřad v Rakousku ať Vám těch 15%, které Vám strhli navíc vrátí a oni to nakonec udělají, avšak je to zdlouhavé a vyčerpávající, při malých částkách je lepší se na to radši vybodnout.
2. příklad: Mám dividendu z USA v hrubé výši 1000 Kč. Dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění a pokud jsme vyplnili formulář W8ben zadrží Americká společnost 15% jako daň. Přijde nám tedy na účet 850 Kč. My si v ČR podáme daňové přiznání a vypočteme daň 15% (případně 23%) = 150 Kč, které musíme odvést českému finančnímu úřadu, ale od kterých můžeme odečíst daň zadrženou v zahraničí, ale pouze do výše dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění (v USA je to 15% jak jsem psal na začátku). Takže od 150 Kč můžeme odečíst 150 Kč a českému finančnímu úřadu už nemusíme odvádět nic. Avšak povinnost podat daňové přiznání nám zůstává (pokud se nás netýká jiná výjimka).
3. příklad: Mám dividendu z ETF z Irska v hrubé výši 1000 Kč. Dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění, nebude Irský ETF fond zadržovat žádnou daň (krásná výjimka pro irské ETF fondy). Přijde nám tedy na účet celých 1000 Kč. My si v ČR podáme daňové přiznání a vypočteme daň 15% (případně 23%) = 150 Kč, které musíme odvést českému finančnímu úřadu.

tomaskokopelli
Автор

Naprosto skvělé video, moc díky za něj. Dávám Like a follow :)

mrGJ
Автор

Tak neviem ako to funguje v Čechách, ale na Slovensku by to malo byť tak, že ak podpíšeš s brokerom zmluvu W8-BEN, tak tá zamedzuje dvojitému zdaneniu a zaplatená daň v zahraničí sa započítava už ako zaplatená. A taktiež máme výhodu v tom, že u nás stačí držať akciu alebo ETF dlhšie ako rok a danú akciu alebo ETF zdaniť nemusíme. Každopádne chcem poďakovať za super videá, lebo začal som investovať, len nedávno, takže sú pre mňa dosť nápomocné. :)

GameWorld_SK
Автор

Ahoj, do čeho by jsi investoval ty v dnešní dobĕ? Kdyby ses mĕl rozhodnout mezi iShares Core S&P 500 ETF (IVV) a Vanguard S&P 500 ETF (VOO) ? Dĕkujii

lenkasoukupova
Автор

Sice propagované Degiro vypadá dobře, chtěl jsem ho jako alternativu k Fio, ale platba na účet Degira je Swift platba s poplatkem 300Kč!!!! Tak bacha na to (z banky mBank v CZK a jako domácí platba). Vkládat ověřovací platbu 1Kč a zapltit 300Kč je fakt krutý. Pokud víte jak to udělat bez poplatku děkuji za tip, jinak se Degiro vyplatí jen při velkém vkladu a ne posílat např. 5000Kč /měs. Jinak hledám jiného brookera, která je dobrý i na danění dividend z USA, jelikož nechci jen ETF

zdenekhavlik
Автор

Ahoj, díky za super video. Chtěla bych se zeptat, dokázala bych si nějak vyčíslit, kolik u mého acc ETF bylo reinvestováno? U distribučního přijde dividenda, takže tam číslo známe, ale u akumulačního nevim, jestli se to dá nějak zjistit.

katerinamaresova
Автор

Myslím že tady se Richard trošku mýlí. Pokud totiž máte danit dividendy z distribučního ETF, musíme to uvést v daňovém přiznání, nikoli pllatit daň, pokud doložíme již tak zdaněné dividendy např. v USA. Řeší to smlouvy zamezující dvojímu zdanění mezi ČR a řadou států.
Ještě bych řekl, že jsem zjistitl že, pokud nechcete kupovat ETF v aplikacích, které tu možná za 20 let vůbec nebudou, stejně jako jsme o nich neslyšeli před 5 lety, ale u banky, (Třeba FIO) koupíte pouze distribuční. Tedy mluvíme-li o USA (Nasdaq, New Yorská burza) Akulační pouze na pofidérním OTE trhu, nebo např. XETRA burze ze SRN.

jjylvol
Автор

chápu zdanění z dividend, ale co akcie? do 100K a při držení akcie 3 roky, nemusím danit 15%, to platí u nás v česku. ale dejme tomu, že prostě z nějakého důvodu prodám třeba 150K z ETF, těch 150K mi přijde nezdaněných? ta daná země si je nedaní či jak?..opravdu v tomhle mám guláš. nemusí jít rovnou o 150K, může jít i menší částky. daní si je?

zbytecnePsat
Автор

Navazuji na svůj dávný komentář dotazem:
1) Jak funguje složené úročení u ETF (jestli ovšem funguje?)
2) V případě, že ano, jaké mají úrokovací období?
Díky za odpověď.

dalibordubovy
Автор

Děkuji za poučné video. Ještě mám k těm daním dotaz. Pokud mi ročně přijde na dividendách více než 6000, - musím to uvést v daňovém přiznání a zdanit dalšími 15% jako daň z vedlejších příjmů? Protože pokud bych "pasivní příjem" tvořil postupným odprodáváním akumulačních ETF po splnění časového testu, tak tuto další daň platit nemusím. Chápu to dobře? Protože to by byla další "rána" pro distribuční ETF.

jans
Автор

Ahoj Richarde - nejprve díky za tvoje videa k investování protože je myslím děláš velice dobře . Dost jsem toho od tebe shlédl ale hledám informaci, kterou jsem zatím nikde nenašel ( nebo jí možná u tebe přehlédl ) Nedalo by se někde zjistit jak často ( respektive při dosažení zhruba jaké hodnoty ) ETF kové firmy ( beru ty největší ) Vanguard či iShares používají SPLIT akcií - či zda k tomu u nich vůbec dochází ? . Někde jsi hovořil že SPLIT akcií používají akciovky jako takové ale ETFka ? . Vždyť akumulační ETFko od iShares na SP500 je dneska již na cca 400 EUR/ks a od stejné firmy ETFko sledující NASDAQ dokonce přes 700 EUR/ks ...Mě se to zdá že by to mělo být čím dál míň a míň likvidní ( pokud tedy neberu v potaz broukry nabízející zlomky akcií ) . Máš z historie takovou informaci či už to SPITOVÁNÍ někdy v minulosti u těchto ETFkových firem proběhlo ???

inych-music
Автор

Ahoj, je možno investovat do bitcoinu v podobě nějakých ETF? a je to stejně efektivní jako koupit přímo bitcoin? Díky za radu

pctechnik
Автор

Ahoj zajímá mě tvuj názor jaké etf zvolit v době když už nepotřebuješ akumulovat peníze a už jsi finančně nezávislý zda zvolit distribucni nebo akumulacni.

zako
Автор

Možná hloupý dotaz, ale jak přesně funguje ta akumulace u akumulačních ETF? Na Degiru se ETF nakupují po kusech, a ten počet zůstává stále stejný. Nějaký zlomkový nákup (neznám přesný termín) akcií nebo ETF tam, jestli se nepletu, není možný, tak kam potom ty dividenda jdou?

happyk