Nowa stacja kosmiczna Starlab. Co o niej wiemy? - AstroSzort

preview_player
Показать описание
Wraz z początkiem stycznia firma Airbus ogłosiła dołączenie do projektu prowadzonego przez Voyager Space, którego celem jest budowa pierwszej swobodnej, w pełni komercyjnej stacji kosmicznej. Starlab, bo tak się nazywa, ma zastąpić starzejącą się międzynarodową Stację Kosmiczną, której czas na orbicie Ziemi dobiega właśnie końca. Rozpoczęcie działania Starlab planowane jest na dwa tysiące dwudziesty siódmy rok. To bardzo niedługo, a co wiemy już teraz o tym projekcie?

👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️

Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na YouTube pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:

❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
Więcej szczegółów na profilu w linku.

❤️ Dołącz do Wspierających na YouTube. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!

❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału

🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾

✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie

✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.

✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!

✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi

⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:

DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽

🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek
- zdjęcia: Kamil Ziółkowski
- montaż: Dorian Ortyński
- opracowanie: Patrycja Stępniak

🎵 MUZYKA 🎵

Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Każdy powinien zobaczyć naszą piękną planetę z orbity, może wtedy by sobie uświadomili, że mamy ją tylko jedną !!! Kocham naszą ZIEMIĘ !!!

T-Terminatrix
Автор

7:45 fajny text! jesli ktos czytal Wiedzmina to wie o co biega w tym zdaniu: cos sie konczy, cos sie zaczyna :) Polecam Audiobooka- grubo 100 godzin do przesluchania!

e.t.
Автор

Chodzi na pewno o prawa własności badań i uzyskanych rozwiązań.

wojciechaugustyn
Автор

Nadmuchiwany moduł mieszkalny? Od razu mam banana na twarzy. Dzięki za poprawienie humoru :)

michanowak
Автор

Jeżeli na nowej stacji tak jak na ISS, będzie możliwość aby astronauci prowadzili łączności z krótkofalowcami z Ziemi… to jestem za🙂

svensk
Автор

obecnie jest stosunkowo mało wielkogabarytowych obiektów na orbicie niskiej i tworzą one obecnie jakąś tam powierzchnię S która może zderzyć się z dużą ilością śmieci kosmicznych powiedzmy X no i istnieje prawdopodobieństwo zderzeń Pz a ponieważ Pz jest proporcjonalne do X*S to nie daje to dobrych perspektyw bo ilości śmieci kosmicznych przybywa i pewnie przybędzie (mam nadzieję że już nie z niszczenia rakietami wojskowymi satelitów). Jeśli przybędzie wiele dużych powierzchniowo obiektów typu hotele, stacje itp to Prawdopodobieństwo zderzeń wzrośnie nie o jakiś tam drobny procent a pewnie i wielokrotnie a co gorsza łatwo może nawet zacząć wzrastać o rzędy wielkości i tu widzę problem bo z niskiej orbity zrobi się kosmiczne casino z rosyjską ruletką w roli głównej... Moim zdaniem zanim na orbitę ludzkość zacznie wprowadzać masowo obiekty "wielkogabartyowe" najpierw należy zapanować nad przyrostem ilości śmieci na orbicie oraz zdeorbitowanie tego co jeszcze łatwo się da - póki lata w jeszcze nierozdrobnione w całości... A ogólnie to dobrze jakby Astrofaza dogłębnie rozpatrzyła problem :) i rzuciła jakimiś przybliżonymi szacunkami

kociol
Автор

Może by tak odcinek o stacjach kosmicznych i ich rozwoju? Byłoby miło :)

prokles
Автор

Czy nie rozsądniej jest zatrzymać latające pomieszczenia i używać ich dalej? Czy nie można po prostu wymienić, zamienić moduły?

CB
Автор

Zawsze mnie nurtuje takie pytanie, czemu trzeba ją sprowadzać na ziemię? Nie można jej skierować na słońce? może doleci za kilka lat ale będzie z głowy. Albo w kierunku Saturna lub Jowisza. Jak ma się rozwalić to dlaczego na Ziemi?

zeratulprotos
Автор

Jak projekt Starshipa się powiedzie, to taką stację będzie można wysłać jednym lotem jako jeden duży moduł. Dla przypomnienia ładownia Starschipa ma mieć ~1000 m³ pojemności. Natomiast pojemność całej ISS to ~700 m³. Więc tak. Takich stacji będzie się pojawiać coraz więcej. A przynajmniej będzie taka technologiczna i ekonomiczna możliwość.

romanromanowski
Автор

Skoro to takie niekontrowersyjne, żeby wysyłać kasę do USA ... to zróbmy w drugą stronę ... Jeśli zawsze będzie tak, że najlpsze technologie będą tworzone w USA, a Europa ma się tylko dorzucać, to nigdy ich nie przegonimy...

damiang
Автор

Super
A czy bylo juz o meteorycie Pultuskim to wasze tereny

olowrohek
Автор

Bardzo fajny i ciekawy materiał Astrofaza ☝️😃.Jestem Ciekaw okrutnie co przyniesie przyszłość i czy wszystko przebiegnie zgodnie z planami.Projekt bardzo ciekawy o otwierający bramy orbity okołoziemskiej dla komercjalizacji bez dwóch zdań.Zobaczymy jak wszystko wyjdzie w praniu.Dziękuję serdecznie za ten ciekawy materiał Astrofaza, pozdrawiam serdecznie i dziana 👊😎

PRZeMO
Автор

Ja myślę że pewne moduły stacji powinny pozostawać na orbicie i w ten sposób przyczyniać się do powstawania kolejnych. Panele słoneczne, CanadArm, jeden moduł z silnikami stabilizującymi i już kolejna ekipa nie zaczyna od zera.

onlyoneofhiskind
Автор

Zastanawiam się jaką wytrzymałość mają te nadmuchiwane moduły takiej stacji. Czy przebywanie w takim pomieszczeniu będzie bezpieczne w obliczu mikrometeorytów takich jak ten który uszkodził Sojuza? Oczami wyobraźni widzę jak taki moduł w próżni pęka jak balon po oberwaniu takim pociskiem

misieq
Автор

zaczyna się robić ciasno na orbicie jestem ciekaw rozwoju projektu tej stacji

Wolfpl
Автор

A jakby tam podpiąć mały silniczek i przetransportować ISS na orbitę w okół Marsa? Tanio mielibyśmy już tam "coś" gdzie w razie czego kosmonauci mogą pomieszkiwać. Stosunek cena / cel wydaje się być mega niski :)

xmmx
Автор

po co coś robić, żeby to później zniszczyc? Nie można zrobić dlugowiecznych stacji?

omeleq
Автор

Najlepiej! do wody. Jak zatonie to nie będzie problemu ponieważ nie będzie go widać. A później mamy taki syf na tej planecie jak np. w rzekach Buriganga, Matanza czy Sarno.... 😓

michakucharski
Автор

4:50 - całkowicie źle to opisałeś. To nie kraj będzie mieć technologię, tylko prywatna/e firma/y z USA i nie będzie podatnik europejski płacić na konta firm z USA.

HondaDCT