LM317 [RS Elektronika] #52

preview_player
Показать описание
W tym odcinku opisujemy układ stabilizatora LM317, jego budowę, parametry i zastosowania.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tyle lat w anglojezycznym internecie siedzialem, przypadkiem znalazlem ten kanal jak i Reduktor Szumu - doskonala sprawa, jestem pod wrazeniem.

dozerjohn
Автор

11:27 - na zdrowy rozum, żeby regulować napięcie wyjściowe od zera do prawie max Uwe. to w obwód ADJ trzeba wstawić źródło napięcia ujemnego w stosunku do źródła napięcia referencyjnego LM'a czyli w tym przypadku -1, 25V
Inwencję twórczą pozostawiam chcącym się wykazać.

electronical_matrix
Автор

Jest kilka sposobów:
- Wpiąć szeregowo w obwód wejściowy diodę Zenera 1, 5V
- Zamiast masy podkówkę podłączyć do napięcia -1, 25V względem masy
- Można też użyć dwóch LM317. Jeden regulowany a drugi nastawiony stale na 1, 25V (bez podkówki) i pobierać prąd z wyprowadzeń obu tych układów. Aby uzyskać "idealne" 0 V można sprzężyć termicznie oba LM317 radiatorem.

Pittu
Автор

Co do zagadki, tak jak inni komentują - diody na wyjściu zadziałają, jednak trzeba pamiętać o pewnych kruczkach tego rozwiązania. Jedną z cech takiego układu będą większe minimalne straty, bo dropout voltage wzrasta nam o spadki napięcia diod na wyjściu. Inna ważna rzecz to minimalne obciążenie układu - LM317 wymaga pewnego obciążenia na wyjściu do poprawnej regulacji. W normalnych warunkach dzielnik napięcia OUT/ADJ/GND daje nam to obciążenie, i to nadal powinno działać, ale trzeba pamiętać o podłączeniu tego obciążenia _przed_ diodami na wyjściu - inaczej produkt niskiego napięcia i oporu dzielnika nie dostarczy wystarczającego prądu obciążenia.

sebimoe
Автор

6:46 Albo we wzorze, albo na schemacie powinny być zmienione indeksy rezystorów bo w tym momencie jest błąd.

TheTheandrzej
Автор

oczywiście że można obniżyć zakres regulacji - wystarczy obniżyć potencjał masy o około 1, 25V podpinając ujemne źródło napięcia, rozwiązania są dostępne w notach aplikacyjnych niektórych producentów

elektronik
Автор

Co do zagadki to mam dwie propozycje: na wyjście + dać dwie diody szeregowo które dadzą spadek około 1, 2V, druga opcja to układ zasilania tak wykonać aby miał dodatkowe napięcie ujemne stabilne do którego był by podpięty potencjometr regulujący - pozwoli to na pewne przesunięcie masy.

tomcioromcio
Автор

Znalazłem dwa rozwiązania dla LM317 regulującego od 0V:

Polecam obejrzenie od początku, można się trochę dowiedzieć o LM317 i paru innych rzeczach.

2.Proste: wywołanie spadku napięcia większego lub równego 1, 25V na wyjściu układu np. za pomocą dwóch diod (2x0, 7V).
Bardzo proste rozwiązanie, ale obniża sprawność układu. Rozwiązanie z Nick Sek:

Oba rozwiązanie obniżają górny zakres regulacji.

kfh
Автор

Wzmacniacz 1W w klasie A też zrobicie na LM317 (: Stabilizator to nie wszystko.
Dając napięcie około -1, 2V na nogę ADJ w prosty sposób możemy zrobić regulację napięcia wyjściowego od 0V. Dioda zenera i rezystor zalatwi wszystko. :D

katedroloz
Автор

Wystarczy dioda równolegle na wyjściu, ale maksymalne napięcie jakie będziemy mogli osiągnąć będzie niższy o te 0, 7V dla diody krzemowej lub 0, 3V dla germanowej.

MMOFIRE
Автор

RS Elektronika
- cenię Twoje filmy, można sporo się z nich nauczyć!
- w 6:42 jest podany wzór na napięcie wyjściowe. Oznaczenia R1, R2 masz takie same jak w datasheetach, ale - czy parametry R1, R2 nie są omyłkowo zamienione?
tzn czy może powinno być:
Vout= Vref *(1+ R2/R1) ?
(b.proszę o odpowiedź i ew. korektę)

maciejmx
Автор

1:30 Pewnie większość odpowiedzi była poprawna, bo już wcześniej poruszyłeś temat rezystancji wewnętrznej źródła napięcia elektrycznego, a konkretniej w już drugim odcinku, który dotyczył prawa Ohma.

Andrzejek-uqvb
Автор

Wystarczy za wyjściem wstawić diodę (lub kilka diod szeregowo), która spowoduje spadek napięcia o wartość tego referencyjnego, to jednak obniży również maksymalne napięcie.

GourangaPL
Автор

Aby miec regulacje od 0v musimu dac na wyjscie dwie diody krzemowe w kierunku przewodzenia. Stracimy co prawda 1.4V z napiecia maksymalnego ale cel osiagniemy.

jarekb.
Автор

witam, czy LM317 umożliwia regulację prądową? nie chodzi o stałe źródło prądu, jeśli tak bardzo proszę o jakiś prosty schemat

pawelwojcik
Автор

6:46 Tu jest błąd. Wartość R1 powinna wynosić 5, 4 Kom.
Uwyj obliczone z tego wzoru i z tych wartości rezystorów wynosi 1, 25 V

kazik
Автор

3:10 A nie 2.2 A? Jeśli Vin - Vout <= 15V? "Maximum load current" w tabeli jest: Min: 1.5A; Typ: 2.2A...

madyogi
Автор

3:36 Struktura chyba nie może przekroczyć 125 a nie 25 stopni?;)

A co do zagadki - można. wystarczy środkowy pin podłączyć do potencjału -1, 25V. Można to zrobić np tworząc napięcie ujemne lub prościej używając sztucznej masy;)

Stefanator
Автор

6:25 o co chodzi z tymi wzbudzeniami układu?

ChmurkiNaNiebie
Автор

Lepiej dac napiecie 1.25 na wyprowadzenie adj. Szeregowe diody na wyjsciu zapsuja cala kompensacje temperaturowa scalaka - napiecie wyjaciowe bedzie plywac w zaleznosci od pradu wyjsciowego i temperatury diod.

krzysztofwaleska