Chiny-USA: globalna rywalizacja i współpraca supermocarstw

preview_player
Показать описание
Zagadnienia przedstawią:
Prof. dr hab. Edward Haliżak – Uniwersytet Warszawski
Moderator: dr Stanisław Kozłowski – b. dyplomata, wykładowca Uniwersytetu SWPS

27 lutego 2020 r. (czwartek), w godz. 18.00-20.00

USA i Chiny to dwa globalne mocarstwa, które dysponują największą w świecie potęgą. Potwierdzają to dwa podstawowe parametry. Udział USA w światowym produkcie (2018 rok) wyniósł – 23,8%, a Chin – 16%. Jeśli wziąć pod uwagę udział w światowych wydatkach na zbrojenia, to USA notują 36% udziału, a Chiny – 14%. Również inne wskaźniki potwierdzają wysoki poziom koncentracji siły w tych dwóch mocarstwach.

Biorąc powyższe pod uwagę, można postawić tezę, że mamy do czynienia z wyłanianiem nowego dwubiegunowego układu sił w stosunkach międzynarodowych. W związku z tym jako naturalne pojawiają się dwojakiego rodzaju pytania.

Po pierwsze, czy ta nowa dwubiegunowość przypomina tę znaną z historii zimnej wojny USA – ZSRR, która charakteryzowała się rywalizacją, przy minimalnym poziomie współpracy. Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wymaga analizy stosunków między dotychczasowym mocarstwem hegemonicznym USA i mocarstwem aspirującym jakim są Chiny. Niezbędne jest także uwzględnienie kontekstu historycznego, cywilizacyjnego i ekonomicznego współzależności tymi dwoma mocarstwami.

Po drugie, w jaki sposób dwubiegunowość USA – Chiny oddziałuje na globalny system międzynarodowy (bezpieczeństwo międzynarodowe, gospodarka światowa). Również ważne jest pytanie o jej wpływ na stosunki Transatlantyckie, UE i na zachowania poszczególnych państw, które muszą wybierać między USA a Chinami.

Opracował: prof. Edward Haliżak

Paneliści:

Prof. dr hab. Edward Haliżak – badacz regionu Azji i Pacyfiku od 1985 r., przewodniczący Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, autor wielu prac naukowych, najnowsza: “Stosunki USA-Chiny: falsyfikacja hipotezy “pułapki Tukidydesa”, „Stosunki Miedzynarodowe-International Relations” , 2016, nr.4. W latach 1990-2016 kierował Instytutem Stosunków Międzynarodowych UW.

Amb. Krzysztof Szumski – ambasador tytularny, badacz stosunków międzynarodowych Azji Wschodniej i wykładowca Uniwersytetu SWPS, były dyrektor departamentu Azji i Pacyfiku MSZ (1997-2000 i 2009-2011), były ambasador w Chinach (2005-2009), oraz w innych krajach Azji i Europy: w Indonezji, Tajlandii, w Birmie i na Filipinach, a także we Francji.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo ciekawe rozmowy
Na Poziomie
Polecam wszystkim

sickrabbit
Автор

Panu Haliżkowi coś się pomyliło. Te trzy siostry o nazwisku Soong (Song) to były - Ai Ling, która wyszła za najbogatszego wówczas Chińczyka i min. finansów, Qing Ling, która wyszła za Sun Yat Sena, pierwszego prezydenta Chin (a nie intelektualistę komunistycznego) oraz Mai Ling, która wyszła za Chiang Kai Sheka.

navarra
Автор

55:00 Co ten świr z Konfederacji pro-roSSyjskiej bredzi 😂😂😂 I kto go wpuścił do normalnych ludzi... Aż wstyd siedzieć w takim "towarzystwie"j

IcekPanNaPolin
join shbcf.ru