Słońce, czym jest i jak działa

preview_player
Показать описание
Podstawowe informacje na temat Słońca

Słońce czyli najbliższa Ziemi gwiazda w czasie zaledwie nieco ponad sekundy wytwarza energię potrzebną by zagotować wszystkie wody w oceanach. Temperatura na powierzchni Słońca wynosi ponad 5500 stopni Celsjusza, a wewnątrz jest jeszcze wyższa: około 15 milionów stopni!

Słońce w porównaniu z Ziemią jest 335 000 razy bardziej masywne i ma 109 razy większą średnicę.

Jeśli chodzi o objętość, ponad milion Ziemi mogłoby zmieścić się wewnątrz Słońca. Ponadto, zawiera ponad 99,9% masy całego Układu Słonecznego. Rozmiary Słońca w porównaniu do innych gwiazd są przeciętne: istnieją zarówno dużo większe, jak i mniejsze od Słońca gwiazdy.

Część Słońca, którą widzimy, jest nazywana fotosferą (dosłownie z łacińskiego: „kulą światła”). Umownie określamy ją jako powierzchnię Słońca, ponieważ stamtąd pochodzi większość widocznego dla nas światła. Światło, które porusza się z największą z możliwych prędkości, mknie od Słońca do Ziemi ponad 8 minut.

W rzeczywistości jednak wiele materiału Słońca znajduje się ponad fotosferą, a część gazów jest nawet gwałtownie wyrzucana na znaczne odległości w formie tzw. protuberancji.

Wiatr słoneczny składający się z bardzo rozrzedzonego gazu dociera aż do granicy Układu Słonecznego, gdzie napotyka wiatr międzygwiezdny pochodzący z innych gwiazd.

Słońce składa się głównie z wodoru i helu i jest dla Ziemi głównym źródłem energii, która powstaje głęboko we wnętrzu Słońca w procesie zwanym fuzją jądrową. Cztery atomy wodoru łączą się, tworząc jeden atom helu. Drobna część ich masy zamienia się przy tym w energię. W ten sam sposób powstaje energia podczas wybuchu bomby wodorowej. W każdej sekundzie Słońce wyzwala tyle energii co wybuch 100 miliardów bomb wodorowych.

Materia w jądrze Słońca jest bardzo gęsta – około 12-u razy gęstsza niż ołów. Jeden litr materii z jądra Słońca ma 150 kilogramów!
Panuje tam temperatura około 15 milionów stopni,a ciśnienie 200 mld razy przewyższające ciśnienie ziemskiej atmosfery na poziomie
morza. Ten centralny obszar Słońca ma średnicę około 280 000 km. Wyprodukowana w nim energia musi zostać przetransportowana na zewnątrz. Proces ten zachodzi w otaczającej jądro strefie promienistej o grubości 350 000 km. Przenoszeniem energii zajmują się
tu głównie fotony. Można ten proces porównać ze sposobem, w jaki ogrzewa się jakiś przedmiot trzymany w określonej odległości nad gorącą płytą kuchenną. Im blizej powierzchni Słońca - a więc im dalej od jądra tym mniej jest efektywny. Dalsze przesyłanie energii zachodzi więc na drodze konwekcji. W grubej około 210 000 km strefie konwekcji (zwaną również warstwą konwekcji lub obszarem konwektywnym) materia wrze jak w garnku. Bąble ogrzanej materii wznoszą się, stygną i na powrót zanurzają się w słonecznych głębinach.

Na powierzchni Słońca występują plamy słoneczne, czyli obszary na Słońcu ciemniejsze od pozostałej jego widocznej części.
Są ciemniejsze, gdyż są nieco chłodniejsze od innych obszarów (ale wciąż są gorące - ich temperatura wynosi ok. 4000 °C).

Plamy słoneczne zwykle tworzą grupy, które przemieszczają się wraz z obrotem Słońca. Takie grupy mogą mieć powierzchnie nawet kilkanaście razy większą od powierzchni Ziemi! Liczba plam słonecznych ulega zmianie w ramach jedenastoletniego cyklu.

Pod względem budowy Słońce nie jest niczym nadzwyczajnym, co jednak ciekawe Słońce jest jaśniejsze niż około 85% gwiazd w Drodze Mlecznej, z których większość jest czerwonymi karłami. Słońce uformowało się około 4,5 mld lat temu na skutek kolapsu grawitacyjnego obszaru w dużym obłoku molekularnym. Słońce jest gwiazdą szczególną, bo znajduje się najbliżej nas, w odległości ok. 150 mln km. Przejechanie takiej drogi zwykłym samochodem zabrałoby prawie 200 lat.

W następnym odcinku o Słońcu powiem wam jak bezpiecznie obserwować Słońce. Pamiętaj by nie obserwować Słońca bezpośrednio przez lornetkę czy teleskop bo może to prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Źródła:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

No nawet duzo zapamietalam super przyda sie na przyrode

tinnitaa
Автор

Obejrzałem dopiero pierwszy twój filmik ale zalew płaskoziemców w komentarzach mnie przeraził dlatego na złość im daję ci suba.

zbednyniezbednik
Автор

Jak tam się cokolwiek spala jak w kosmosie nie ma powietrza? Do spalania potrzebny jest tlen a tego w kosmosie nie ma. Więc jak to działa bez tlenu?

sebastianm
Автор

Przypominam o jutrzejszym zaćmieniu Słońca :D Nie można tego przegapić!

AstroHobby
Автор

Skoro znany jest skład słońca i reakcje zachodzące oraz ciśnienie panujące to dlaczego by nie zrobić słońca w wielkiej butli o podobnym ciśnieniu i tak wytwarzać nieskończona energię?co expercie HEMI?

UczenPanaJezusa
Автор

Fajny i ciekawy film, ale ten podkład muzyczny jest fatalny. Te dziecięce organki w tle rozrywają mózg i są głośniejsze od lektora. Prosimy o poprawę. Łapka w górę jest: )

rafalbox
Автор

Jeśli słońce jest z wodoru to jak to jest że się nie wypala w pare sekund ? :p

wojt
Автор

słabe tłumaczenie, gdzie jest wzmianka o grawitacji która ściskając gwiazdę zapoczątkowuje wspomnianą fuzję jądrową? słaby opis, nie dziwne że laik (nie mylić z lajkowaniem) nic więcej po tym nie wie. każda gwiazda a więc i nasze słońce istnieje w delikatnym stanie równowagi pomiędzy siłą własnej grawitacji, która próbuje zgnieść gwiazdę a pomiędzy siłą reakcji termojądrowych które próbują rozerwać gwiazdę od środka. przypomina to zabawę w przeciąganie liny w której nie ma zwycięzcy. te dwie siły muszą być sobie równe, jeśli któraś z sił bierze górę zaczyna się powolna agonia gwiazdy. w związku z niewyobrażalnym ciśnieniem i temperaturą jakie panują wewnątrz słońca dochodzi do syntezy jądrowej, z każdych dwóch atomów wodoru powstaje jeden atom helu uwalniając przy okazji tej przemiany niewyobrażalne ilości energii. ale jeden atom helu waży trochę mniej niż dwa atomy wodoru z których powstał, ta brakująca masa zamienia się w energię zasilając słońce. grawitacja nie odpuści nigdy ale gwiazda zużyje kiedyś cały zapas wodoru i zacznie spalać hel i po kolei coraz cięższe pierwiastki ale im cięższy pierwiastek powstaje tym mniej energii daje do równoważenia siły grawitacji, gigantyczny nuklearny piec zaczyna przygasać a siła dążąca do rozerwania gwiazdy zaczyna maleć, wtedy to górę bierze siła grawitacji która znacznie zgniata gwiazdę. to jaki będzie dalszy scenariusz zależy od tego jak masywna była gwiazda, w przypadku największych gwiazd jak np. eta Carinae nic już nie zatrzyma grawitacji i zaczną dziać się rzeczy przekraczające nasze wyobrażenie, gwiazda kurcząc się zmniejsza swój promień a co za tym idzie rośnie prędkość ucieczki z takiego ciała niebieskiego. w pewnym momencie predkość ucieczki osiaga wartość ~300.000 km/s a ta wartość to prędkość światła, (teoretycznie nieprzekraczalna) po przekroczeniu tej wartości w łeb bierze cała klasyczna fizyka i nad rozwojem dalszych wypadków możemy tylko gdybać w każdym razie żaden średniowieczny mag ze swoją czarodziejską różczką nie wyczarowałby tego co dzieje się wewnątrz takiej gwiazdy ;-)

yogimis
Автор

Słońce oficjalnie składa się w wodoru i helu ale polecam wyklady profesora Aleksandra Woźniaka. Aczkolwiek trudne dla początkującego. Tam udowodnił że słońce jest gwiazdą metalowa, które posiada własne jądro. Na oko widać ze jest pokryte jakby skorupka.

Megan
Автор

Świetny film ale widzę sporo komentarzy tak zwanych Januszy

grzegorzkatnik
Автор

Wpakowales termometr w slonce ? stopni? Kto to zmierzyl superman? Chlodniejsze plamy? Wyspy na sloncu;))) jak to do uszkodzenia wzroku...to kto i jak zbadal to wszystko? Pozdro

adampawel
Автор

koleś jakie ty studia skończyłeś że tyle wiesz 

obelix
Автор

Cztery czy dwa atomy helu łączą się w wodór?

rzmij
Автор

A jak to zbadali skoro sonda żadna nie doleci do słońca i nie zbierze prubek że to wodór i hel

piotrpisanko
Автор

Ze najbliższa to info z dupy, ,,,za przeproszeniem. To gwiazda wokół której orbituje ziemia 99.9 procent masy całego układu słonecznego.

genuinerang
Автор

Typowe pociskanie blefu i nic więcej. Żyjemy w środku kuli a słońce krąży w środku i w stosunku do ziemi jest jak piłeczka pinpongowa. W szkole od najmłodszych lat wciskaja kłamstwo .

srusm