Dlaczego wszyscy mówimy po angielsku?

preview_player
Показать описание
Jak w tytule. Odpowiemy sobie dzisiaj na pytanie dlaczego wszyscy posługują się językiem angielskim.

Prowadzący: Michał Włodarczyk
=====================================================

Wpadnijcie też do radia UJOT fm, szczególnie we wtorki o 16! Bo wtedy my tam jesteśmy, jakby ktoś nie wiedział jeszcze.

Muzyka:
Jingle Punks- Burnt
Otis McDonald - 3rdEyeBlimp
Topher Mohr and Alex Elena- Stalling
=====================================================

Fragmenty utworów oraz video należą do ich prawnych właścicieli i zostały wykorzystane wg prawa cytatu. (Art.29 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych)
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wymienione przez pana słowa dotarły do obu języków z łaciny, to łacina jest protoplastą wielu języków w Europie i mimo ze nasz język należy do grupy języków słowiańskich (zachodnich)to po przez upowszechnieniu się łaciny w wiekach średnich dał nam wiele ważnych słów, podobnie jak niemiecki przyniósł nam słownictwo techniczne.

robitobi
Автор

Jak słyszę, że język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata i barierą do tego żeby żyć w Polsce to trochę mnie to śmieszy widząc jak szybko uczą się go Ukraińcy, Rosjanie, Gruzini, Czesi. Ja chyba nigdy nie ogarnął bym węgierskiego, islandzkiego, gruzińskiego chociaż znam kilka języków.

marcinnowicki
Автор

Macie jakieś aktualne dane dotyczace grafenu w Polsce i na świecie?

daromas
Автор

Bardzo was lubię i w żaden sposób nie chcę was zniechęcać, jednakże niestety nie zgodzę się aby język angielski był w jakikolwiek sposób łatwiejszy od innych języków, także polskiego:
1) Wymowa i fonetyka języka angielskiego nie należy do łatwych. Jednakże odnosząc się do samego języka angielskiego pragnąłbym stwierdzić, że angielski posiada olbrzymią liczbę samogłosek, to znaczy aż 12 samogłosek i 8 dyftongów (w języku polskim jest o wiele mniej samogłosek i nie licząc zapożyczeń w języku polskim nie występują żadne dyftongi). W dodatku w języku angielskim występuje zjawisko iloczasu, czyli duże znaczenie ma długość samogłoski, takie zjawisko nie występuje np. w języku polskim i w wielu językach świata. Co do spółgłosek w języku angielskim, część z nich jest oczywiście dosyć powszechna w językach naturalnych i pospolita, jednakże wiele głosek jest egzotyczna jak na przykład θ, czy ð, albo jest tak egzotyczna, że występuje tylko w kilku językach świata (razem z angielskim) d̠͡ɹ̠˔. Polski nie ma np. żadnej tak egzotycznej głoski jak angielski. Nawet nasze ɕ jest spotykane w wielu językach świata (chińskim mandaryńskim, rosyjskim, katalońskim itd.), czego nie można powiedzieć o d̠͡ɹ̠˔. Nie wspominając o tym, że angielski ma ruchomy akcent, co jest dużym utrudnieniem, a polski ma np. stały akcent. A i jeszcze olbrzymie zróżnicowanie dialektów i różne standardy, które w polskim, w porównaniu z angielskim współcześnie niemal nie występują, są bardzo marginalne i jest ich już niewiele.
2) Gramatyka angielska nie jest wcale łatwiejsza od innych gramatyk. Angielski ma olbrzymią liczbę kilkunastu czasów, z których większość konstruuje się w dosyć nietypowy dla większości języków naturalnych sposób. Angielski posiada przedimki, których nie posiada wiele języków obcych (wśród nich polski), a ich użycie nie jest do końca regularne, zwłaszcza w przypadku nazw własnych. Angielski ma też bardzo zredukowaną liczbę przypadków, co można postrzegać jako zaletę, ale też jako sporą wadę, gdyż powoduje to m.in., że szyk wyrazów w zdaniu jest ściśle określony oraz wymaga używaniu w zdaniu wielu dodatkowych słów, które są nie potrzebne w wielu językach (np. w polskim). Mógłbym jeszcze poopowiadać o zdecydowanie większym skomplikowaniu w tworzeniu niż w języku polskim strony zwrotnej, czy o okresach warunkowych, które są też o wiele bardziej skomplikowane niż w polskim. Do cech będących ewidentną zaletą języka angielskiego w gramatyce można podać większą niż w polskim regularność, co do gramatyki, lecz i ona nie jest jakoś szczególnie duża, gdyż istnieje wiele języków o wiele regularniejszych od angielskiego, np. język węgierski.
3) Pisownia to chyba największa wada języka angielskiego. Zdecydowana większość języków świata jest zapisywana w sposób regularny, czego nie można powiedzieć o angielskim. Język ten ma jedną z najbardziej nieregularnych i nieodpowiadających wymowie alfabetów na świecie, co czyni ten język potwornie trudny w zapisie, w porównaniu do innych języków oraz to, że obcokrajowcy zazwyczaj bardzo słabo mówią w mowie językiem angielskim, w przypadku Polaków zwłaszcza, jeśli chodzi o samogłoski. Polski mimo paru nieregularności jest nieporównywalnie bardziej regularny w zapisie niż angielski. Alfabet angielski, co prawda nie m znaków diakrytycznych, ale to potworna nieregularność w zapisu głosek w tym języku, całkowicie przyćmiewa tą maciupeńką zaletę. Znaki diakrytyczne są nie by utrudniać, a by pomagać, ułatwiać i świetnie się w tym spisują, a nie posiadanie ich w języku angielskim w olbrzymi sposób szkodzi temu językowi.

Więc dlaczego istnieje mit, że angielski jest łatwy?
1) Jest łatwy do nauki dla osób mówiących językami germańskimi (niemiecki, niderlandzki, szwedzki itd.), czy dla osób francuskojęzycznych. Dla tych osób wiele struktur gramatycznych nie jest zbytnio obca, ani słownictwo nie jest zbytnio obce, gdyż te języki są ze sobą mocno spokrewnione. A z tego, że Francja była potęgą kolonialną i kulturalną, czy Niemcy europejską to powoduje, że mocno wpływają na nasze postrzeganie świata. Choć np. dla takich Chińczyków słownictwo jest całkowicie obca, gramatyka, a także słownictwo, polski dla nich nie byłby wcale trudniejszy od angielskiego. (Polski ma tą zaletę, że jest fonetycznie bliższy chińskiemu niż angielski :) ).
2) Bo stał się językiem międzynarodowym i czasami można, gdzieniegdzie spotkać go i jego słownictwo w postaci zapożyczeń itp. Ale ten argument jest ważny od wtedy, gdy język staje się międzynarodowy. Jakby polski międzynarodowym językiem był to by ten argument też był dobry (biorąc pod uwagę trudność języka polskiego, polski spokojnie mógłby stać się językiem międzynarodowym, jest o wiele bardziej jednoznaczny i ma większy potencjał słowotwórczy, stały akcent, brak iloczasu, przedimków, wielu czasów, brak konieczności zapamiętywania wielu dodatkowych funkcji gramatycznych pojedynczych słówek, czy brak konieczności zapamiętywania w takim stopniu jak angielskim szyku zdania, fonetyka jest łatwiejsza dla dużej części ludzkości od fonetyki angielskiej (wnerwia mnie ten mit o szczególnej trudności języka polskiego), gramatyka jest na podobnym poziomie co angielska, pisownia jest o wiele łatwiejsza, choć polski jest bardziej nie regularny od angielskiego w odmianie, to tą jedną wadę można mu wybaczyć, tak samo jak można wybaczyć te wszystkie trudności albo chociażby przynajmniej jedną wadę języka angielskiego i mówić, że jest łatwy, bądź najłatwiejszy.)
3) Dla Polaków wydaje się łatwy głównie ze względu na psychologię, bo uczymy się go od małego dziecka i nieraz mamy z nim kontakt. W dzieciństwie uczymy się łatwiej języków, dlatego ucząc się później jakiegoś innego języka trudniej nam wchodzi, nawet jak nieraz powinien wchodzić nam łatwiej, bo np. jest bardziej podobny do polskiego niż angielski. W doatku ciągle słyszymy, prawdę mówiąc propagandę, bo nie opartą na rozsądnej naukowej kalkulacji tylko na opinii osób, które albo są anglo-, bądź amerykofilami, albo osób, które uczyły się angielskiego w dzieciństwie, co jest nie miarodajne, gdyż nauka języka w dzieciństwie, mocno się różni od nauki w późniejszym życiu. Nauczyciele angielskiego, często nam mówią w dzieciństwie jaki to nie jest łatwy język, ale czy to samo by nie mówili dzieciom nauczyciele języka polskiego, jak by polski był językiem międzynarodowym? No właśnie by mówili, aby nie zniechęcać dzieci, pomijając fakt, że większość z tych ludzi jest bardzo pozytywnie i kompletnie nie obiektywnie nastawiona do tego języka.

Podsumowując: Angielski nie jest międzynarodowy, bo jest łatwy, ale jest łatwy, bo jest międzynarodowy. Tylko nasza psychika może powodować, że angielski jest łatwiejszy od polskiego dla wszystkich, albo chociażby dla większości ludzkości. Dla wielu nacji polski byłby o wiele łatwiejszym wyborem, ale nie jest międzynarodowy. Nie można mówi, że jakiś jest język łatwiejszy ogólnie od wszystkich, to zależy od tego jaki jest twój język ojczysty, a uniwersalnie patrząc na wszystkie języki świata i je porównując wychodzi, że język polski nie jest wcale trudniejszy od angielskiego. :)

zelimys
Автор

Co za bzdura, że najlatwejszy ? Tu chodzi o polityke.

APrzemek
Автор

Norweski jest jeszcze prostszy, a ma potencjał

mateuszsciuba
Автор

Zrób film o tym co da nam zastrzyk pieniędzy w postaci reparacji wojennych od Niemiec.

perski
Автор

1. Angielski wcale nie jest taki łatwy a 16 czasów? A wymowa chyba najbardziej nielogiczna ze wszystkich języków świata? Poza tym brak odmiany czasowników przez osoby to może być wada bo na przykład żeby powiedzieć że się idzie do sklepu mówimy: Idę do sklepu a w ang.? I AM going to the shop. Dwa zbędne słowa jedno żeby określić osobę na co w Polskim wystarczą 2 literki na końcu słowa i jedno żeby określić który to z tych 16 czasów ! Co do alfabetu to jest bardzo nieregularny mianowicie w Polskim czytasz z piszesz z i niema wyjątku zawsze z to z a w Angielskim takie [r] to nie zawsze jest r raz r czytasz jako [r] a raz jako r i ciężko się połapać o samogłoskach już nie wspominam . A ś ć ń ź ż ą ę służą temu żeby nie było takich sytuacji. Wiem że to było nie jasne ale nie znam alfabetu fonetycznego poza tym ilość słów. W tej chwili nie dysponuję twardymi danymi ale jeśli gdzieś sprawdzicie to Angielski ma o wiele więcej słów niż Polski
2.W takim razie dlaczego Angielski jest tak popularny? Propaganda i zakłamywanie po prostu żyjemy w bańce medialnej anglomaniaków którzy ciągle nam mówią jaki to Angielski jest prosty i wspaniały. A najlepsze jest to że to nie Anglicy tylko właśnie osoby z innych narodów to robią. Patologia ale to się kiedyś skończy może nie za naszego życia ale się skończy

aa-kspg
Автор

Kilku posłów niemieckich ... nie wiem czy to prawda(podobno była jakaś pyskowka na twiterze) czy nie zamarzyło im się żeby Europa mówiła po niemiecku...(skoro Anglia nie należy do do wspólnoty...) Jesteście to sobie wyobrazić że ni z gruszki ni z pietruszki niemiecki jest cacy a angielski nie ??

marcinskrzypiec
Автор

wszystko prosto :) tylko troche ciezko sie wymawia :)

przemekmarulewski
Автор

Po co robic odcinek o ktorym nic sie nie mowi tylko po to by robic. I oglupiac ludzi

bartlomiej
Автор

Angielski jest easy ale tyle ma czasów że jpr

jakubtomaszewski