Czy masz świadomość? (Nr 219) – Od lekarza do kucharza. Czego lekarz Ci nie powie?

preview_player
Показать описание
Z Danuta Myłek, autorką książki „Od lekarza do kucharza”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Nie jedz dużo.

[Pierwsze objawy zakwaszenia] Bóle głowy, nadmierna senność i bezsenność, zły sen, ospałość, chandry, arytmie, przewlekłe zmęczenie, zrzędliwość, nadwrażliwość, płaczliwość, zaburzenia koncentracji, przygnębienie, huśtawki nastroju, złość, wybuchy agresji, niepokój, lęki, zaczynasz coś i nie kończysz, masz kwaśny posmak w ustach, po jedzeniu masz nieprzepartą ochotę na coś słodkiego. A więc coś, co najczęściej kładziemy na karb przepracowania, pośpiechu i stresu – co zresztą wtórnie także prowadzi do zakwaszenia. I często taki pacjent po przeprowadzeniu licznych badań kierowany jest do psychiatry.

To jest poza „rozumem”, podobnie jak w przypadku próby odstawienia narkotyków. Próby odstawienia kluseczków, pizzy, ciast, chleba zawierających to zboże daje objawy podobne do głodu narkotycznego. Pszenica wywołuje napady wilczego apetytu i wiecznego głodu, szczególnie wieczorem, i jedzenia ponad miarę wyrabianych z niej produktów. A one często idą w parze z cukrem, tłuszczami trans i mlekiem – i specjaliści alergolodzy, diabetolodzy, psychiatrzy, kardiolodzy, gastroenterolodzy, pediatrzy i inni mają z czego żyć.
Danuta Myłek, „Od lekarza do kucharza”

1. Dlaczego bardzo dbamy, aby wlewać do zbiornika naszego samochodu właściwe paliwo, ale nie przywiązujemy wagi do tego, co „wlewamy” do naszego organizmu?
2. Po czym poznać, że mamy zakwaszony organizm?
3. Na czym smażyć? Na czym nie smażyć? Po co nam tłuszcze?
4. Czym słodzić?
5. Jakie mięso jeść?
6. Najgorzej jest ze zmianą nawyków.
Jak wyeliminować swoje złe nawyki?
7. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Pani nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Danuta Myłek – dr n. med. jest specjalistą w zakresie alergologii i dermatologii. Była jednym z pierwszych lekarzy, który 21 lat temu rozpoczął akcję promocji karmienia piersią, jako metody zapobiegania alergii, miażdżycy i innym chorobom. Jest członkiem – założycielem Polskiego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią (1990). Od 1995 roku jest jedynym polskim członkiem naukowym prestiżowej alergologicznej organizacji naukowej: American College of Asthma, Allergy and Clinical Immunology za zasługi w rozwoju alergologii światowej. Jest członkiem European Academy of Allergy and Clinical Immunology oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Autorka książek: „Alergie”, „Od lekarza do kucharza”, „Oswoić alergie”.

Słuchaj, myśl, działaj!

W publikowanych podcastach dyskutujemy o sprawach ważnych dla obywateli. Rozmawiać z osobami z pierwszych stron gazet jak i z tymi, którzy nie przebijają się przez mainstreamowy szum informacyjny.

Wzmocnij kampanie Instytutu Spraw Obywatelskich
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wspaniały wykład🩵, każda babcia i dziadek karmiący wnuki słodyczami powinni wysłuchać i wysunąć wnioski...

adagmurkowska
Автор

Co jeden ekspert to inne rekomendacje...

MsDocandi
Автор

Od lat mam ponad 400 cholesterolu, lekarze proponowali mi zmienić dietę. W sumie nie bardzo miałam co zmienić ponieważ masa ciała jest w normie. Zmniejszylam a nawet wykluczylam makaron z diety to mi nie zmniejszyło cholesterolu. Z tego co Pani doktor mówi powinnam mieć wszystko zdrowe: mózg i hormony i inne organy które korzystają z nadwyzszki cholesterolu to tak nie mam . Więc komu wierzyć???

jolantakosela
Автор

A można link do książki pani dr. Danuty Mylek

Ewa-ek