Jak odbieramy Chiny? Leszek Ślazyk o skoku gospodarczym, władzach i demokracji w Państwie Środka

preview_player
Показать описание

1:39 Jak odbieramy Chiny w Europie, a jakie są naprawdę?
7:40 Dlaczego nie rozumiemy Chin? Czym jest wolność?
15:57 Jak udało się Chinom dokonać skoku gospodarczego? Porównanie do Polski
27:50 Chińczycy zasysają wiedzę z zewnątrz. Chińczycy uczą się na błędach – Europejczycy nie
36:50 Chińczycy wiedzą jaka będzie przyszłość. Chińczycy popierają władze
48:08 Proces podejmowania decyzji w Chinach. Dlaczego w Chinach nie ma demokracji?

Mecenasi programu:

----------------------------------------------------------------------


------------------------
📣 Wsparcie bezpośrednie: Igor Janke
52102010970000700208227177
Tytuł: "Darowizna na rozwój podcastu Układ Otwarty"

------------------------
☕ UKŁAD PORANNY⤵️

🎙️ REPORTAŻE UKŁADU OTWARTEGO ⤵️

🎙️KULTURA OTWARTA⤵️

🎙️ ROZMOWY Z GOŚĆMI ⤵️

---------------------------------------------------------------------
Copyright © Igor Janke. All rights reserved.
---------------------------------------------------------------------

#Chiny #Europa #UkładOtwarty
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zapraszam na rozmowę z prof. Andrew Michtą o tym w jakiej sytuacji jest aktualnie Polska, co jest dla nas szansą, a co zagrożeniem, jaki Zachód ma pomysł na Rosję oraz jak zakończyć podziały w społeczeństwie 👇
💬"To stawia przed Polską ogromne wyzwania. Jest to zarówno wielka szansa, aby się poważnym graczem nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Jednak ryzyko jest równie duże. Przez ostatnie 30 lat żyliśmy w systemie, w którym każde zachodnie społeczeństwo czuło się stosunkowo bezpiecznie i dostatnio, unikając ryzyka. Teraz jesteśmy w pierwszej fazie wojny, którą Rosja wypowiedziała Zachodowi. Musimy zacząć podejmować ryzyko - nie tylko Polska, ale cała Europa. Ten moment będzie krytyczny i od tego, jak odpowiemy na te wyzwania, zależy nasza przyszłość" – twierdzi prof. Michta.
🔗Słuchajcie i oglądajcie! 👇

Автор

Jako osoba będąca na wymianie studenckiej w Chinach w pełni zgadzam się z Panem Leszkiem. My w europie kompletnie nie rozumiemy chińczyków i mamy jakieś spaczone wyobrażenie o naszej urojonej wyższości cywilizacyjnej nad nimi, kiedy tak naprawdę to gospodarczo jesteśmy pewnie z dekadę za nimi. Bardzo ciekawy wywiad.

ireneuszkania
Автор

Przykład z ostatnich dni: Minister ds. nauki w Chinach zaprasza na spotkanie kilkunastu "zachodnich" naukowców, pracujących w Chinach na przodujących uniwersytetach (i zarabiających tam krocie!). Każdy z nich (różne branże) przedstawia krótką prezentację badań, jakie jego zdaniem, będą ważne w ciągu najbliższych lat. Spotkanie się kończy,
minister przedstawia na żywo podsumowanie każdej (!) prezentacji i ją komentuje. Spróbujcie wyobrazic sobie w Polsce ministra, który ogarnia kilkanaście prezentacji z dziedziny nauk ścisłych i inżynierii, potrafi je rozsądnie skomentować i podsumować.

ms
Автор

Gdyby w Polsce była demokracja, to nie oglądalibyśmy od ponad trzydziestu lat, tych samych polityków.

aleksanderdudziak
Автор

Pana Ślazyka znam z innych podkastów i uważam że jest płatnym PR-owcem pracującym dla Chińskiej partii komunistycznej.
Od 25-lat jestem mężem Chinki z Hong Kongu (mieszkam w Kanadzie), cały czas obracam sie wśród chińczyków, więc moja opinia jest pochodną moich obserwacji
- naczelnym celem życia chińczyków to pieniądz, MORE MONEY MORE HAPPY, jakiekolwiek doszukiwanie się głębszych Konfucjuszowskich wartości jest nieporozumieniem.
- sa niesamowicie pracowici i szybko się uczą,
- ich 2 pasje to, spekulowanie w nieruchomościach i edukacja dzieci
- lubią podkreślać swój stan majątkowy np. kupując drogie samochody

Chiny wyrosły na potęgę gospodarczą ale to nie jest sielanka do której przekonuje nas pan Ślezyk. Zadłużenie wewnętrzne Chin to prawie 320% PKB (uwzględniając szarą strefę bankową)
Większość bogatych chińczyków wyciąga kapitał z Chin i inwestuje w nieruchomościach w Kanadzie, Australi a ostatnio w Japonii.
Jeśli jest tak dobrze dlaczego to robią 😂?

mattg
Автор

Pan Leszek fajnie bagatelizuje problemy i minusy CHRL.
Ta rozmowa musiała tak wyglądać ze względu na podejście gościa.
Chińczycy tak świetnie wszystko planują, że polityka jednego dziecka sprawiła, że dalszy rozwój CHRL stoi pod znakiem zapytania.
Chcą uderzać w dolara, ale mają zarazem największe rezerwy na świecie w tej walucie i są (chyba) największym wierzycielem w tej walucie. Tak świetnie wszystko zaplanowali, że zdewastowali sobie środowisko i pustynnieją.
Wydaje się, że Pan Leszek przedstawia nam obraz CHRL z perspektywy mieszkańca wschodniego wybrzeża. Ale chętnie przeczytam książkę

paweljurkowski
Автор

Niesamowita rozmowa - obnaża słabość liberalnej demokracji i jej wyznawców

altheregopiotr
Автор

Mimo wszystko opinii było całkiem sporo, a wiele faktów przemilczanych. Konsumpcja wewnętrzna a która stoi w miejscu najlepiej obrazuje “zaufanie” obywateli do władz i ich “pewność” jutra! Zamykanie/zakazywanie z dnia na dzień całego sektora prywatnego nauczania pokazuje to dość wyraźnie

karolkubisztal
Автор

Naprawdę Panie Igorze, teksty tego pana o tym że „wydarzenia na placu Tjananmen usprawiedliwia historia” to jest coś co nawet biorąc pod uwagę chęć przedstawiania różnych poglądów, uważam za niestosowne.

justynam
Автор

Szkoda ze Pan Janek niestety przerywal i troche ten wywiad byl chaotyczny.

michalkosmita
Автор

To jest dobre!!
@mattqski
2 godziny temu
Nie mam doświadczenia mieszkania w Chinach ale byłem tam wiele razy a dodatkowo moja żona jest z Chin i nadal mamy tam rodzinę. Dlatego bardzo zdziwiły mnie rzeczy które ten Pan wypowiadał. W 80% się nie zgadzam. Np sprawa inwigilacji. Ona jest. Wystarczy wyjść na ulicę w mniejszym lub dużym mieście. Dosłownie wszędzie są kamery. Z roku na rok jest ich coraz więcej i np na prostej ulicy gdzie nic specjalnie się nie dzieje jest ustawionych na słupie 20 kamer. Chińczycy wiedzą że na temat polityki nie rozmawia się w Chinach. Ale jak przyjadą Do Europy i zostawią telefon z dala od siebie, wtedy mówią dużo, krytycznie. Koleja sprawa to Tiananmen. Ten temat to tabu. W rodzinie mojej żony jest osoba która podczas maskary na Tiananmen pracowała w szpitalu jako pielęgniarka. Do dziś nie chce o tym mówić i boi się o konsekwencje gdyby zaczęła w tym temacie się wypowiadać (nawet w grono rodzinnym). W szkole nie ma słowa o Tiananmen.
Ludzie w Chinach są pod ciągłą propagandą sukcesu oraz nagonką na kulturę zachodu. Będąc w Chinach ciągle słyszę od tzw ciotek jak to zachód (kultura) jest gorszy od chińskiej kultury (chociaż nigdy nie wypowiedziałem zdania aby chińska kultura była gorsza od naszej - jest inna). Pozdrawiam

mietekw
Автор

Jestem pod wrażeniem jak prowadzący delikatnie i grzecznie rozmawia z gościem ktory ewidentnie jest ogarnięty ideologią😂

michalinazurko
Автор

I znowu fala niemądrego ględzenia P. Janke.On potrafi zepsuć każdą rozmowę.

jaceknalepinski
Автор

Fajny agent wpływu, może nawet nieświadomy. Na Instagramie dużo takich narracji widzę z Chin, Rosji i innych autokracji. Jeszcze zrównanie Japonii, Korei czy Tajwanu z Chinami lub Kambodżą. Nieźle miesza między różnicami kulturowymi a polityczną ideologią panującą. Dużo opinii przedstawianych jako fakty. Ale przyznaję, że inteligentnie przemycone jako obiektywna prawda. Podziwiam, że tak nienachalnie, dyskretnie z pozycji "jestem ekspertem, a wy się nie znacie i nic nie rozumiecie". Ale warto słuchać tylko z czujnym aparatem krytycznym i wiedzą historyczną i wiedzą innych ekspertów, np. takich co już mają zakaz wjazdu do Chin 😉 Ciekawe, że dzięki temu planowaniu długoterminowemu i doskonałemu aparatowi nie przewidzieli kryzysu na rynku nieruchomości czy starzejącego się społeczeństwa lub tego, że mają miej ludności niż szacowali 😉

ArMaRaPl
Автор

Nie dam rady wysluchac do konca, ale mam pytanie do p.Slazyk : dlaczego Hong Kong nie chcial przylaczenia do Chin, a teraz broni sie przed tym Tajwan ?.
Poza tym osigniecia Chin w kazdej dziedzinie maja swoja podstawe w tym co ukradli, skopiowali OD ZACHODU !!!

evess
Автор

Chińczycy zmuszą kiedyś rozmówców, aby przyjęli ich punkt widzenia świata. Poznać Chiny? TAK. ich trupie.

andrzejbanys
Автор

Jeśli się zaprasza gościa do rozmowy to może wypadałoby po zadaniu pytania dać się wypowiedzieć do końca a nie wtrącać co chwile swoje wizje i kontrować wypowiedź. 1/3 czasu tej rozmowy to dywagacje ala 'sie śni mi, sie śni mi' gospodarza. To jest okropny sposób prowadzenia rozmowy. Nie po to się zaprasza gościa żeby go ścinać tylko żeby zadać jak najwięcej pytań i wyciągnąć jak najwięcej informacji zwłaszcza, że czas rozmówcy jest równie cenny jak czas gospodarza kanału.
Pozdrawiam i życzę więcej rzeczowego, precyzyjniejszego podejścia do wywiadów.

JackoPlackoPL
Автор

Brawa dla prowadzącego za cierpliwość i wytrzymałość. Jeśli kogoś interesuje inne spojrzenie niż goscia programu, to polecam zerknąć na mao powiedziane. Może za jakiś czas gościem będzie Weronika Truszczyńska 😊 Chętnie posłuchałabym takiego wywiadu 😁

katelulu
Автор

Dziękujemy za super wartościowa wiedzę👍❤️🇵🇱😎

blazejnycz
Автор

Ciekawi mnie pojęcie wolności i podejście do kradzieży wartości intelektualnej na której wyrosły Chiny. Przepraszam ale jakoś mi to nie pasuje. Może dlatego, że oprócz 2 tys lat konfbcjionizmu, Chiny były przez kilka pokoleń krajem komunistycznym co miało ogromy pływ na mentalność Chińczyków. Tak czy siak, gdyby nie pazerność świata zachodniego nie było by dzisiaj Chin jakie są. Sami jesteśmy sobie winni. Czy ich nie rozumiemy? Myślę, że bardziej się boimy niż nie rozumiemy. Trochę tak jak z szerszeniem latającym w mieszkaniu.

Co do ceł na chińskie samochody jak najbardziej powinny być i to ogromne. Po pierwsze musimy chronić nasz wewnętrzny rynek. Po drugi Chiny wreszcie powinny zacząć płacić za to że przez lata kradły bezkarnie zachodnią technologię i wiedzę.

IronBaboon