Zrób to sam #9

preview_player
Показать описание
#DIY #retrogaming
Hasło "Zrób to sam" w czasach PRL-u oznaczało chyba coś trochę innego niż dzisiaj. W filmie przedstawiono projekt tego rodzaju proponowany w 1982 roku przez miesięcznik Radioelektronik. Przedmiotem tego projektu jet układ scalony AY-3-8610, czyli słynny ping-pong. A przy okazji historia najdawniejsza konsol do gier.

W tym filmie też trochę reklamy - zapraszam do odwiedzenia strony z moim portfolio i ofertą:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

O przepięknie, dobry temat. Niektórzy nie wiedzą jak się kiedyś robiło płytki. A i dla tych którzy się tak męczyli żeby je zrobić to jest świetny temat żeby powspominać. To czekamy na dalszą część.

wojciechgubaa
Автор

W owych czasach co mówi się w filmie miałem trochę inną technikę wykonywania druku, wychodziło to marnie bo ścieżki miał postrzępione krawędzie ale wszystko działało .
A mianowicie po kolei :
1- Biały papier tzw. śniadaniowy do pakowania drugiego śniadania do szkoły lub pracy, ten papier był półprzeźroczysty . Po przyciśnięcie go strony z Radioelektronika z wydrukiem widać było ścieżki, przerysowywałem je szczególnie dbałem aby wszystkie punkty lutownicze było widać .
2- Przerysowany wzór na papierze śniadaniowym kładłem na płytce i nakłuwałem miejsca z punktami lutowniczymi .
3- Po nakłuciu wierciłem te otwory
4- Rysowanie ścieżek zaczynałem dopiero po przewierceniu płytki, do rysowania ścieżek dobrze się nadawał lakier do paznokci, można było malować oryginalnym pędzelkiem jaki jest w nakrętce takiego lakieru a nadmiar zdrapywało się igłą po zaschnięciu lakieru . A sam rysunek kopiowałem patrząc na rysunek na stronie . I trzeba było pamiętać że otwory jakie się wywierciło należy dobrze zamalować aby chlorek nie podgryzł od środka otworu miedzi .
5- Trawienie to już normalnie czyli chlorku żelazowym . I czasami się cała robota nie udała cóż trzeba było nabrać wprawy .


W tych starych numerach Radioelektronika było ogłoszenie z jakieś firmy z Łodzi o sprzedaży zestawów do wykonywania płytek, kilka razy kupowałem w tej firmie i dało się coś z tego zrobić . Nawet kupno płytek do wykonywania tych płytek było sporym problemem . Dla mnie zabawa z elektroniką zaczynała się w połowie lat 70 od diody germanowej DOG 51 i słuchawki telefonicznej, znaczy się nie całej słuchawki a wkładki słuchawkowej .
Rzeczywiście tamte czasy nic nie mają wspólnego z dzisiejszymi czasami .
Marek .

mareket
Автор

Kolejny świetny film! Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na następne filmy!

KonkretnyV
Автор

O amator może odcinek o nim . To odbiornik dla ludu bardzo popularny i lubiany . Pozdrawiam

wujekalfred
Автор

Uzupełniam. Pierwsza wzmianka o grach TV była wcześniej, jeszcze w RadioAmatorze 5 /1978 gdzie był dość dokładny opis AY-3-8500 plus inne wersje. Natomiast w numerze 11/1978 jest opis gry tenis Sławomira Bilicz wykonanej na elementach dyskretnych TTL

tomixq
Автор

Witam, miło powspominać ..., następnym razem gdy będzie Pan w trakcie wykonywania ścieżek na płytce, proponuję użyć pisaka olejowego "Pentel", ja kupowałem to w sklepie Scala, kolor różowy, po wyschnięciu trafiała taka płytka do chlorku żelazowego i dokonywała się magia, ścieżki supej, polecam.

piotrkrys
Автор

Jako 5 latek w 1987 roku odpaliłem ojca lutownicę ale miałem frajdę ze 100g deficytowego spoiwa lutowniczego przetopiłem. Lutownica ta miała 150w i magiczną bukową rękojeść. Potem zaczął sie odzysk elementów elektronicznych z plytek znalezionych i wymontowanych ze sprzętu wyrzuconego na śmietnik, ale to już lata 90te były. Następnie lutownie prostych układów i pozniej dochodowe naprawy pseudo-walkmanów. Teraz pasja przygasła ale raz w miesiącu coś do naprawy sobie nabywam i dla odstresowywania się naprawiam i albo sprzedaję albo zatrzymuję dla siebie. Z elektroniki się nie wyrasta i tego sie nie zapomina, znienia się tylko technologia i rozmiary elementów. Pozdrawiam

raffkuttaz
Автор

Podłączając AY-3-8500 przez RGB może uzyskać obraz kolorowy. Inny dla paletek, inny dla linii pola, inny dla licznika punktów, piłki (piszę z pamięci). Jest to możliwe, bo AY-3-8500 ma kilka wyjść sygnału wizji (szczegóły w karcie katalogowej). Taka modyfikacja była opisana w Radio Elektroniku. Poza AY-3-8500 były inne układy opisane w RE, np MotoCross i zestaw 10 gier w tym koszykówka. Niestety, nabycie tych układów w czasach PRL było trudne. Można było na giełdzie ale cena "powalała"

Co do płytek, lakier do paznokci to zły pomysł. Za PRL pisaki do PCB były praktycznie nie doi kupienia ale Wilbra do skór była tania i nawet potrafiłem pomiędzy nóżkami układu o rastrze 2, 54mm przeprowadzi dwie ścieżki. Wszystko zależy od wprawy.

eR-MIK
Автор

Świetne filmy, czekam na film o konsoli.

kubusek
Автор

5:50 He, he... widzę, że Pan Prowadzący stosuje technikę "klasyczną" - unikając drukarki laserowej itd. ;)
"Zrób to sam" w PRL-u to była jednak droga przez mękę - za głupimi opornikami trzeba było nieraz parę sklepów zjeździć, a i tak wszystkiego się nie skompletowało od razu (albo nie takie, jakie były potrzebne). Nie mówiąc już o innych częściach...

beholder
Автор

Normalnie cofnelo mnie do czasow mojego dziecinstwa!!!
Te wlasnie gre telewizyjna zaczal budowac dla mnie moj tata-zapalony elektronik amator.Z tego samego Radioelektronika-w polowie lat 80tych.Mielismy tych czasopism od 1979 roku i starsze roczniki Radioamatora i krotkofalowca
Zrobil plytke, zlutowal wszystkie elementy...nawet joysticki zaczal budowac...
Brakowalo tylko jednego-AY 3-8610...
Ile my sie nawysylalismy ogloszen w roznych gazetach:kupie uklad....
Plytka po paru latach poszla na smieci...gowniany i cudowny zarazem PRL- kolejki i slynne puste polki, nie mowiac o dostepie do rzeczy zagranicznych.A z trudem zdobywajac cos, lub np budujac samemu cos z elektroniki mialo sie meeega satysfakcje!
Eeech...
''Gimby nie znajo''

kriskris
Автор

Mam te numery Re do dziś. :) Pozdrowienia.

BartekEVH
Автор

proponuję poszukać za granica, np. na ebay - teraz sprawdziłem, i można taki układ ściągnąć z Hiszpanii.

pawebudzen
Автор

Super, dobrze, że pokazał, że to wyzwani i że się nie udało. Ale jak to się robi drukarką? Jakiś materiał o tym.

faficzu
Автор

Cześć Wszystkim i prowadzącemu i chciał bym powiedzieć, że zanim nastały pisaki wodoodporne to farbę nitro na laminat wprowadzałem przez dość grubą, obciętą do połowy igłę do zastrzyków. pozdrawiam.

zdzisawsawicki
Автор

Taką grę można dziś zrobić na arduino. Wiem to nie to samo.

sebastiantr
Автор

Witaj Waldku. Super kanał. Dałem suba. To moje tematy z młodości. Zapraszam do odwiedzenia mojego kanału. Marek Posmyk.

MEDYK