Regeneracja akumulatora AGM - ELEKTROLIT czy woda ? - EKSPERYMENT

preview_player
Показать описание
Jak postawić " na nogi" akumulator AGM ?
Uwaga - Tu nowszy materiał poświęcony regeneracji akumulatorów kwasowych :
Czy jest to możliwe prymitywnymi metodami i narzędziami ?
Sprawdźmy :)
Eksperyment ma pokazać co lepiej uzupełnić w akumulatorze teoretycznie bezobsługowym .
Wybrałem dwa akumulatory AGM 100Ah z tego samego roku i miesiąca produkcji , tester mikroprocesorowy wykazał 1% życia w bateriach czyli złom .
Dalsza część eksperymentu i badanie akumulatorów po cyklach ładowania i rozładowywania testerem obciążeniowym pokazał...... sami zobaczcie .
Zapraszam.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Podczas eksploatacji do akumulatora ołowiowego wolno dolewać JEDYNIE WODĘ - nigdy elektrolitu.
Jeżeli jednak chcemy zregenerować akumulator, tzn odsiarczyć zasiarczone płyty, wtedy :
1. Najpierw wylewamy z akumulatora wszystko, a następnie płuczemy go wodą destylowaną.
2. Po płukaniu zalewamy go WODĄ destylowaną (a nie elektrolitem), po czym ładujemy prądem < 4 A, przez 24h.
3. Wylewamy z akumulatora do pojemnika płyn ze wszystkich cel, mierząc aerometrem gęstość. W przypadku zasiarczonych płyt gęstość elektrolitu będzie większa od gęstości wody.
4. Zalewamy akumulator ponownie wodą destylowaną i ładujemy ponownie małym prądem przez ~ 24h. Podczas takiego ładowania siarczan ołowiu który osadził się na płytach rozpuszcza się, osadzając ołów czysty ołów na płytach, zaś Anin siarczanowy przechodzi do wody, tworząc kwas siarkowy. Dlatego mimo zalania akumulatora czystą wodą, po naładowaniu mamy w zamiast wody słaby elektrolit.
5. Operację pkt 4 ponawiany, aż do stanu, gdy po naładowaniu gęstość elektrolitu nie będzie wzrastać (nie ma już więcej siarczanu ołowiu z którego może powstać kwas siarkowy).
6. Tak odsiarczony akumulator płuczemy, a następnie zalewamy ELEKTROLITEM i ładujemy do pełna małym prądem. 
Tym sposobem możemy częściowo zregenerować płyty akumulatora, pod warunkiem, że w celach nie ma zwarcia. Jeżeli akumulator posiada choćby jedną "zwartą celę", wtedy żadna regeneracja nie pomoże, a taki akumulator nadaję się tylko do recyklingu.

Dawno, dawno temu - akumulatory były zalewane (uszczelniane) smołą, co pozwalało "wydłubać" zwartą celę, by zastąpić ją celą z innego akumulatora. Dzisiejsze konstrukcje, już na to nie pozwalają, dlatego wymiany zwartej celi już się nie da przeprowadzić.

processor
Автор

rewelacyjny odcinek . Chyba najlepszy jaki widziałem w związku z badaniem takich kosek.

JarosawBak
Автор

i dlatego oglądam twój kanał lubie katować mózg hehe pozdro

Alzi
Автор

Jak zwykle mądre przemyślenia i porady czekam na skarby 👍

damiangrudzien
Автор

Użytkuję różne auta od 1974 roku . Kiedyś kupowało się surowe akumulatory kwasowe bez elektrolitu i oddawało do formowania i ładowania dla wyspecjalizowanych punktów usługowych . Robili to prywaciarze tolerowani przez władze PRL . Taki akumulator wpierw zalewano wodą destylowaną i tak stał przez 24 godziny bez podłączenia do prostownika . Po 24 godzinach zlewano wodę i zalewano akumulator elektrolitem . Elektrolitu gotowego w tamtych czasach nie kupowano tylko robiono samemu wlewając kwas do wody (to ważne - BHP) w odpowiednich proporcjach których nie pamiętam . Chodziło o stężenie elektrolitu . Stężenie badało się areometrem ( można obecnie kupić za grosze) . Płyty akumulatora musiały być w całości zalane elektrolitem . Zalany akumulator ładowano przez 48 godzin małym prądem . Ten proces nazywał się formowaniem akumulatora . Z tak uformowanym od nowości akumulatorem w samochodzie UAZ 469 B miałem do czynienia w pracy przez 20 lat . Obsługa akumulatora polegała na pilnowaniu poziomu elektrolitu szczególnie w okresie letnim - parowanie . Ubytki uzupełniało się czystym kwasem siarkowym lub elektrolitem zależnie od stężenia . Gdy się regularnie uzupełniało i ładowało akumulator nie było potrzeby uzupełniania kwasem . Akumulator rozładowany nie mógł znajdować się dłużej niż 2 tygodnie w stanie nienaładowanym ponieważ ulegał zasiarczeniu i nieodwracalnemu uszkodzeniu . Akumulator potrafi uszkodzić zepsuty regulator napięcia w aucie przez co wygotuje się nam woda zawarta w elektrolicie .
Twoje akumulatory moim zdaniem można uratować zalewając je nowym elektrolitem i ładując zwykłym prostownikiem a nie elektronicznym szajsem z bajerami . Woda jak zapewne sam zauważyłeś po dolaniu pomogła tyle co umarłemu kadzidło . To taka instrukcja z grubsza . -:)))

JankoWalski-uobr
Автор

Dobra robota. Zostałeś polskim pogromcą mitów ;)

anpi
Автор

Ja już na wstępie daje łapę w góre!!!👍👍👍 za te zmiany w mózgu😂🤣 i jadłem ostatnio cukinię z jajkiem... poezja nie mogłem się najeść;)👌👍

lukaszkub
Автор

Świetny kanał, trafiłem przypadkiem i oglądam już od jakiegoś czasu. Można pokazać, że nie wszystko co stare albo popsute od razu na śmietnik, wręcz na odwrót :)
Oczywiście leci subik.

michu
Автор

Jakby Pan nie powiedział o tym bałaganie to bym nawet nie zauważył, a tak musiałem przewinąć dać stop i chwilę popatrzeć ;)

metsyslodreip
Автор

wszystko zależy od tego jaką gęstość ma ekektrolit obecny w akumulatorach - częśto przy przeładowanych i starszych bateriach wystarczy uzupełnić wodą bo to ona odparowuje głównie przy ładowaniu/przeładowaniu dużym prądem lub w temperaturze powyżej 40C... Zwykle przy zalaniu płyty powinny być całe przykryte elektrolitem do poziomu znaczników czyli zazwyczaj poprzeczek widocznych w celach... podnosiłem aku które miały elektrolit wysuszony do 30% pierwotnej objętości i działają do dziś....

kafar
Автор

Uszanowanie kolego przesympatyczny, lubię więc jestem :-)

dareknaskret
Автор

No poziom wiedzy o akumulatorach i elektryce na prawde LEVEL HARD!!! Chociaz jak ktos chce zobaczyc jak nie robic i czego nie robic to warto.

pio
Автор

Oba akumulatory są zasiarczone od nieużywania. Stąd lepsza reakcja na kwas, ponieważ ponownie pojawił się elektrolit. Jednak jeśli przeprowadzić operację odsiarczania, to kwas może mieć za duże stężenie, co może prowadzić do destrukcji płyt. Przy wodzie podczas odsiarczania elektrolit będzie odzyskiwał swoją gęstość.

kcal
Автор

Ja tam zostawię to bez komentarza i od razu jadę suba i czekam z niecierpliwością na kolejny filmik

jacekjackowski
Автор

Ten test ostateczny to jak na filmie... i mamy wynik!!!😂🤣 kurcze faktycznie powiedziałbym że nie ma różnicy ale na te parametry które Pan pokazał na wstępie i na podobieństwo stanu obu aku faktycznie elektrolit wygrał...

lukaszkub
Автор

Łapa w górę na początku filmy i tak wiadomo że będzie dobry materiał :)

kazzmir
Автор

Akumulatory żelowe w elektrolicie posiadają pył krzemowy. Generalnie to powinieneś zacząć od ładowania, ale ładowarka do akumulatorów AGM . Zwykły prostownik ładuje prądem wyprostowanym dwupolowkowo lub jednopolowkowo, jeśli akumulatory były rozładowane to gęstość elektrolitu spada dlatego jego poziomu był zaniżony. Do akumulatorów zawsze dolewa się tylko wodę, chyba że elektrolit się wylał to w takim przypadku należy dolac elektrolit. Kwas nie paruje, tylko woda odparowuje. W tym przypadku nie możesz powiedzieć że jeden został zalany wodą a drugi elektrolitem, bo tylko uzipelniales. Generalnie to te akumulatory da się wskrzesić ale nie w 100%. Do naładowania użyj zasilacz od komputera i ladoj 24h i po 4godzinach postoju zrób test.

marekyzr
Автор

Istnieje metoda renowacji zajechanych akumulatorów kwasowych, które dają się opróżnić a straciły wydajność prądową. Jest dość pracochłonna, ale jak ktoś ma czas, to proszę bardzo: Wylać z akumulatora kwas i zastąpić go wodą. Podłączyć prostownik i ładować. Akumulator na wodzie zacznie się prawie od razu "gotować". I niech się tak gotuje z 12 godzin na małym prądzie, tak 2-4A, żeby nie wydmuchało z płyt ołowiu. Osady siarczanowe zaczną się rozpuszczać a woda stanie się kwaśna. Opróżnić akumulator. Takie zalewanie wodą, ładowanie i wylewanie powstałego kwasu powtarzać aż woda nie będzie się przy ładowaniu zakwaszać. Na koniec napełnić akumulator świeżym, normalnym elektrolitem i naładować. Przy cierpliwości i dokładności można było ze starych akumulatorów Centry wycisnąć jeszcze ok 70% pojemności nominalnej.

mrdevroo
Автор

Szanuje za takie wykorzystywanie wolnego czasu

vladzbtl
Автор

Wczoraj mi urwało film bo poszedłem spać. Nawet nie pamiętam w którym momencie zasnąłem. Postanawiam poprawę.

wawho