Tory Kultury - Żory/Żary

preview_player
Показать описание
𝐓𝐎𝐑 𝟏
𝐖𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐚 𝐅𝐨𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐚
Mieliśmy różne wyobrażenia, wizje i marzenia, w jakie miejsca zaprowadzą nas 𝐓𝐨𝐫𝐲 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲. Ale to, co się wydarzyło, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Chcemy opublikować kilka podsumowań w formie filmu, nie po to, by się chwalić czy Was zamęczyć. Chcemy po prostu oddać temu wydarzeniu należne miejsce, w tej chaotycznej i dosyć krótkiej internetowej historii… Kto wie, może inne miasta pokonają podobną trasę co Ż𝐨𝐫𝐲 𝐢 Ż𝐚𝐫𝐲 i podejmą współpracę, korzystając z pomysłów, które na początku wydawały się nam szalone.

Nazwa tych miejsc różni się tylko jedną małą literą. Jak łatwo o pomyłkę, wiedzą chyba wszyscy mieszkańcy tych dwóch miast – zagubiony bagaż, źle dobrana paczka, pomylona trasa. Uznaliśmy, że nadszedł czas, aby pokazać całej Polsce, że ta nietypowa zbieżność może być fundamentem bliskiej współpracy, która właśnie się rozpoczyna.

𝐓𝐎𝐑 2
𝐁𝐢𝐚ł𝐲 𝐰𝐢𝐞𝐜𝐳ó𝐫 / 𝐰𝐞𝐫𝐧𝐢𝐬𝐚ż 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲
Kultura niejedno ma imię, różnymi chodzi ścieżkami. Kulturą jest przecież wszystko, od strojów i zwyczajów po wystawy, spektakle i dźwięki. Jest kultura słowa i kultura spotkania. Częścią kultury są potrawy i rodzinne posiłki. Przy białych stołach i w białych strojach od pięciu lat odkrywamy na nowo wyjątkową kulturę biesiadowania. Biały Wieczór zgromadził w tym roku żorzan i żaran, łącząc kulturę południa z kulturą zachodu. Zjednoczył nas przy posiłku, muzyce klasycznej, jazzującej i rozrywkowej, wokół dworca kolejowego, fotograficznej wystawy, wokół wiedzy o Żorach i Żarach.

Biel, jasność, czystość, jak tabula rasa – nowa, czysta kartka współpracy Żor z Żarami. Kartka, którą powoli zapisujemy przyjaźnią, życzliwością, gościnnością. Słowa takie jak "wymiana doświadczeń" i "partnerstwo" nabierają prawdziwego znaczenia, bo za nimi stoją konkretni ludzie – w białych i nie tylko białych strojach.

𝐓𝐨𝐫 𝟑
𝐏𝐨𝐜𝐢ą𝐠 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐣𝐚𝐥𝐧𝐲 "Ż𝐚𝐫ó𝐰𝐤𝐚"
Specjalny pociąg, który wyruszył trasą stworzoną specjalnie na potrzeby projektowe, zabrał mieszkańców Żor do Żar. W trakcie ponad pięciogodzinnej podróży działy się rzeczy magiczne. Pasażerowie tworzyli flagi i proporczyki, które na miejscu wręczali napotkanym mieszkańcom Żar. Podczas wspólnej podróży integrowali się, śpiewali, tańczyli, a także prowadzili interesujące rozmowy z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.

𝐓𝐨𝐫 𝟒
𝐖𝐢𝐳𝐲𝐭𝐚 𝐰 Ż𝐚𝐫𝐚𝐜𝐡
Finałem projektu, który odbył się w Żarach, było spotkanie dwóch kultur: śląskiej i łużyckiej. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano dziedzictwo kulturowe – ludowe tańce, tradycyjne przyśpiewki, regionalne przysmaki oraz elementy dialektów. Kulminacją spotkania było podpisanie dokumentu formalizującego przyszłą współpracę dwóch instytucji.
To nie były tylko puste słowa zapisane na papierze. Ta podróż udowodniła, że nawet najbardziej szalone pomysły mogą się zrealizować, a w ich trakcie możemy spotkać poważnych partnerów, prawdziwych przyjaciół, i stworzyć kulturalną rodzinę. Dwa miasta, choć oddalone o kilkaset kilometrów, odkryły, jak wiele mają ze sobą wspólnego.
Dziękujemy:
Miasto Żory
Żarski Dom Kultury
PSONI Koło w Żorach
Zespół Pieśni i Tańca SARI
Narodowe Centrum Kultury
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Rada Dzielnicy Księcia Władysława
Rada i Zarząd Dzielnicy Kleszczówka
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Fantastyczna inicjatywa, perfekcyjnie przygotowana, wielkie gratulacje

dagmaraswitacz