Hegemonia USA już upadła? Żyjemy w wielobiegunowym świecie?

preview_player
Показать описание

Dodatkowo możesz skorzystać z kodu rabatowego „dekada” podczas składania zamówienia i otrzymać 35% rabatu na książki wydawnictw MT Biznes, Poltext, Prześwity oraz Laurum.

Książki: "#To jest nasza wojna" oraz "Trzecia dekada. Świat dziś i za 10 lat”:
Zapraszam
KW
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Fajny wstęp "miedzy rodziną i życiem zawodowym..."
Szanuję pozdrawiam.

krisl
Автор

Jeszcze nie obejrzałem ale już zostawię koment dla zasięgów za super temat

maryianek
Автор

Mnie formuła podoba się jak najbardziej. Immanentną cechą myślącego człowieczeństwa jest zadawanie pytań. A Pan stawia je nieustannie, budząc wątpliwoścì do obowiązujących schematów, zmuszając do poszukiwań i weryfikacji poglądów.

haloaska
Автор

Materiał krótki, ale przez to syntetyczny i celny. Podobał mi się zwłaszcza o kandydatach na nowe bieguny. Świetna analiza.

bogusawkmiec
Автор

Jak zawsze bardzo rzeczowa i umiejętnie argumentowana analiza. Końcowe wnioski pokazujące rzeczywistość Panu Doktorowi Jackowi w kulturalny i dosadny sposób to jest "crème de la crème" dla którego warto oglądać i polecać tego vloga :) Pozdrawiam.

marcinwyszomierski
Автор

Słucham Pana coraz częściej, coraz uważniej i z coraz większym zainteresowaniem. Pozdrawiam

grzegorzp.
Автор

Jak zwykle bardzo dobry material i właściwe wnioski. Dziękuję i proszę o więcej.

Shogun
Автор

Bardzo mi się spodobały pana ostatnie słowa w nagraniu. "Jeśli się dobrze ocenia rzeczywistość to tylko wtedy mozna później wyciągać jakies wnioski." Zapiszę sobie w notatniku z cytatami.

Saner
Автор

Moim zdaniem o dwu-/wielobiegunowość świata to mylące pojęcie sugerujące, że ośrodki/bieguny są w miarę równoważne. W tym momencie absolutnie nie. Tutaj raczej przyrównywałbym do praw grawitacji, gdzie Chiny są wielkie jak Jowisz i mogą mieć nawet trochę satelitów, ale koniec końców hegemonem jest USA, czyli słońce wokół którego wciąż wszystko się kręci.

Jeśli o datach i przełomach rozmawiać to jeśli taki nastąpił to być może zrozumiemy to dopiero za kilka lat, ład po 2WŚ też przez pewien czas się kształtował i dla ówcześnie żyjących struktura ówczesnego świata nie była tak jasna jak dla nas patrzących z perspektywy lat. Dla mnie powstanie drugiego bieguna może zdefiniować jedno zdarzenie - przegranie przez USA wojny o Tajwan a następnie wojny o zachodni Pacyfik. To jednak nie będzie przyczyną upadku hegemonii a jedynie zwieńczeniem długiego procesu jej dekompozycji.

Chiny budują ogromną flotę i armię, ale zanim wdrożą je do służby, przeszkolą i przetestują minie trochę czasu. Oznak tego, że Chiny chcą rzucić wyzwanie militarne USA szukałbym w wojnie proxy (Korea?) z użyciem chińskiego sprzętu lub interwencji armii chińskiej w krajach trzecich (Afryka, bliski wschód?). Testowanie chińskiej armii poza własnymi poligonami będzie poważnym sygnałem, że szykują się do militarnej konfrontacji. Przewidujemy często scenariusze kiedy to USA zostają pobite lub jednak wygrywają takie starcie, a jak wyglądałby świat jeśli wojna pozostałaby nierozstrzygnięta? Dzisiaj na Ukrainie mamy wojnę, której żadna ze stron militarnie nie jest w stanie zwyciężyć. Nad każdym z krajów stoi jednak senior partner, który może sterować przebiegiem konfliktu i przymusić do jego zakończenia. Kto w przypadku wojny ChRL - USA i osłabnięcia obu stron mógłby doprowadzić do rozwiązania?

StaszekZlodziejaszek
Автор

Tak w ogóle to świetny materiał Panie Krzysztofie. Pozdrawiam i oby więcej Pańskich komentarzy, naprawdę są świetne.

baaaanan
Автор

Słychać że argumenty głęboko przemyślane. Miło było posłuchać.

piotro.
Автор

Dziękuję za Panski komentarz, trudno się nie zgodzić. Pozdrawiam z Niemiec
PS. A jak Pan o pacyfikacji wspomniał, to od razu pierwsza myśl - Niemcy. Oni niestety ciągle mają nas za nic...

basiaw.
Автор

Coraz częściej się zgadzamy! :o) Tym razem - nie ująłbym tego inaczej. Druga sprawa - coś mi nie pasowało z obrazem, aż się zorientowałem, że poprawił pan oświetlenie (czy obiektyw, ustawienia - coś w tym temacie). Tak jest dużo, dużo lepiej. Dziękuję, świetny materiał.

tomaszzur
Автор

Witam Pana "Madrego dobrze posluchac" pozdrawiam

aleksanderlawresz
Автор

Porozmawiamy o $$$ jako walucie rezerwowej i zastanówmy się czy rzeczywiście USA odchodzi w cień...

miecz
Автор

Brawo Krzysztof!
Znów w najwyższej formie! Świetna, chłodna analiza geopolityczna👌🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸
Pozdrawiam

michalsokolowski
Автор

Jestem ciekawy co sądzicie o potencjalnej wygranej opozycji. Czy znowu zacznie się realizacja polityki Berlina czy nie ma już do tego powrotu ze względu na obecne zaangażowanie USA w Polsce i naciski na Berlin ?

MrShinpu
Автор

Duży wpływ na ile sobie różne państwa radzą ma to, czy słuchają rad innych. Ani Rosja, ani Europa nie słuchała, to główna przyczyna ich porażki. Z moich obserwacji, krajami które w mniejszym bądź większym stopniu słuchały rad były USA i ... Chiny. Możliwe że Indie też. To w którą stronę potoczy się świat nie jest przesądzone. To bardzo ciekawe starcie.

arekkondratowicz
Автор

16:00 Arabia Saudyjska, Egipt, Turcja, Argentyna, Brazylia?, Meksyk?, RPA, Pakistan, Malezja?, Indonezja? Pytajnikiem zaznaczam państwa do których nie jestem przekonany.

zeter
Автор

USA chyba korzysta z portów Korei południowej a nie północnej.

windsorek
join shbcf.ru