PATENT - Új eredmények a Mohács-kutatásban

preview_player
Показать описание
A mohácsi csata 500. évfordulójához közeledve minden korábbinál intenzívebbé váltak a kutatások a keresztény sereg és az oszmánok összecsapásával kapcsolatban. Az elmúlt években új eredmények is születtek, amelyek részben átírják eddigi ismereteinket. Ezekről beszél a műsorban dr. Varga Szabolcs történész.

S hogy mi minden kerül szóba? Íme:
• Tekinthető-e korszakhatárnak 1526? Miben volt ez a csata más, mint a többi küzdelem a törökök ellen?
• Hogyan értékelték a történteket a 400. és a 450. évfordulón, 1926-ban és 1976-ban?
• Igaz-e, hogy sokan vonakodtak részt venni a csatában, szándékosan nem érkeztek meg időben a csata helyszínére, azaz cserbenhagyták a királyt?
• Valóban várni kellett volna még egy napot, hogy komolyabb erősítés érkezzen?
• Célszerű volt-e a helyszín kiválasztása az összecsapáshoz?
• Tudta-e a keresztény sereg, hogy mekkora török haderővel kell szembenéznie?
• Mi lehetett a magyar hadvezetés pontos szándéka?
• Kiknek a maradványait találták meg a 3. számú tömegsírban? A csatában estek el vagy kivégezték őket?
• Milyen uralkodó volt II. Lajos? Miért vett részt maga is a harcban és mi okozta a halálát?
• A keresztény, illetve az oszmán katonák megpróbálták-e megölni az ellenfél uralkodóját?
• II. Lajos és a sok magyar főúr halála hogyan befolyásolta az ország további sorsát? Miért „nem jött jól” Szulejmánnak Lajos halála?
• Hogyan reagált Európa a csata hírére?
Varga Szabolcs végül arról is elmondja a véleményét, hogy vajon végződhetett volna-e másképp a mohácsi ütközet.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

-A videó, nagyon jó! A Tisztelt Varga Zsabolcs történész úr is, jól magyaráz, és pontos ismertetőt ad! Köszönöm, hogy megnézhettem!

balibambosz
Автор

Érdekes csatorna, jó kérdező! Feliratkoztam.

notramiras
Автор

Köszönöm, zseniális volt. Ezt a realitást hiányolom, nem csak a kollégáktól, de úgy “általában” a közéletből is….

petko
Автор

Remek beszélgetés volt.. Tényleg... Sokaknak el kellene azon gondolkodni, ami itt (is!!!) elhangzott... Meg az is jó lenne, ha a kételkedők meghallgatnák a you tube-on is a mai magyar történészek új kutatási eredményeit. Sok infóhoz tudnának jutni...

gaborplencses
Автор

Csak egy kérdés ! Sokszor feltettem már ... Tudom nincsen a történelemben "ha" Ha félreállunk és engedjük a törököket Bécsig, minden másképpen alakult volna ! Akkor hamarabb összeáll a Szövetség a Török ellen és nincsenek itt 150 évig !

zsolttorok
Автор

Van 1-2 gondolatom, a csatát ott és ahogy megvívták, vagy úgy hogy az Erdélyi sereg, a cseh zsoldosok, a Horvát segítség is ott lett volna a török akkor is eltiport volna.A Török birodalom a Nándorfehérvári csata után 70 évvel mondhatni Marokkóig terjedt.Harcedzett hatalmas serege volt, szinte minden évben háborúzott.Egyedül, szerintem semelyik európai ország sem tudott volna akkor a győzelem esélyével szembeszállni Szulejmán seregével.Hibákat is el követtünk a harcra készülődés során.A török 300 ágyúját/nekünk max50-60 ágyút sikerült leúsztatni Mohácsig/ egy erdélyi mester öntötte, persze először az ágyú készítést a magyar udvarnak ajánlotta fel de nekik nem volt pénzük rá, a felvidéki aranybányák jövedelmének 80%-a a német bányász ipart erősítette.A Mátyás fekete serege is pénzhiány miatt szétzüllött.A magyar hadvezetés kihagyta hogy egy felvonuló sereget könnyebben lehetett volna rajtaütésekkel támadni, a túlerővel szemben egy vár védelménél több esélyünk lett volna.A töröknek volt annyi esze hogy havasalföldi támadásnak álcázott hadműveletekkel az erdélyi seregeket Erdélyben marasztalja.A magyar lovas roham amitől a török félt, volt az a momentum amire a csatával kapcsolatban jó érzéssel lehet emlékeznünk.Összeolvastam ezt azt ezért bőven lehet itt ami vitatható.

lajosvaraljai
Автор

3:05 Hol van Mohács alig 100 km-re Budától??? Pont 200.

Otto-jbqz
Автор

Miért nem volt szó Szapolyai Jánosról, János királyunkról, aki 1526-tól 1540-ig uralkodott? Ferdinándot csak később választották meg királlyá.

ibolyakincses
Автор

Hasonlítjuk össze az első és a második mohácsi csatát! Miért szenvedett katasztrofális vereséget először a keresztények másodszor a törökök?kritizálják Tömörít miért nem eszéki hídnál próbálkozott?A második mohácsi csata előtt a császárnak próbálkoztak ezzel ami nem jött be.A törököknek mindkét esetben a mocsaras területen kellett felaprozodva támadni.Tomori terve jó volt.Mindket csata a török balszarnyon dőlt el.Az első mohácsi csatában megvárták sajnos amíg a törökök megerősitett állásokat építsenek ki a balszarnyon I'll a keresztény jobbszarnyon.A második mohácsi csatában ezt nem vártak meg és még időben lerohanták a törökök balszarnyat.(Bocsi hogy okostojaskodok de szerintem a csata fő színhelyét Nyárád felé kellene keresni)
Természetesen Kristóf nak abban igaza van hogy a haditechnika és harcászati sokat változott fejlődött a török kárára de az 1687 és terepviszonyok erdők mocsarak jobban hasonlítottak az 1526 oshoz mint a mai terepviszonyok hiszen az erdőket kivágták a mocsarakat lecsapoltak.Az1687 és csata leírások terkepek tanulmányozásabol jobban meg lehetett volna érteni mit miért tették 1526-ban az ellenfelek!

taki
Автор

Úgy tudom II. Lajos az ezüstneműjét olvasztotta be, hogy fizetőképes legyen. Miért nem volt pénze, ha itt voltak az arany -, és ezüstbányák? Tudom:"eldorbézolta a pénzét", na de aranybányákat még se tud eldorbézolni, még ha csecsemő korába is kezdi a "dorbézolást".Ezt, ha egyszer megtudhatnám valakitől.

Ildinenimegmondjaafrankot
Автор

Engem már nem érdekel, hogy elvesztették. Arra gondolok, mekkora bátorság kellett hozzá, hogy egyáltalán ki mertek állni. A Csele patak dolog egy kicsit furcsa.

andreabakosnesztaray
Автор

Vessék be a területet kukoricával, vagy valamilyen gabonával! Ha beérik a növény a meszesebb talajon más lesz a termés színe! Aztán csak fel kel küldeni egy drónt!

csabafoldi
Автор

Egészen az 51.percig szimpatikusan és tárgyszerüen elöadott ismereteket kaphattunk. Köszönöm is.
Azonban ekkor igen igen kétségbevonható fejtegetés kezdödik arról, hogy "ki tehet" a csatáról, vagy a csatevesztésröl.Rendesen beteg hozzáállás, hogy Szulejmán "tehet"
Annyiban igaz, hogy éppen ö gyözött éppen ott....
Mivel nem vagyunk azóta sem "nagyhatalom". ÉS? Legefeljebb "kiegészítöi" a Habsburg hatalomnak. És? Felháborító és magyartalan hozzáállás.
Ez a tipikus "merjünk kicsik lenni" önbizalomhiányos önlebecsülö kissebségi érzéssel teli propaganda.
Igen is a magyar AKKOR IS (!) A MI NEMZETÜNK AKÁR KICSI AKÁR NAGY AZ ORSZÁG TERÜLETE!!!Akárhogy is kiárusítja az országot a mai
Ma szenvedünk pl. Trianon miatt, de mert a nagyhatalmak ERÖSZAKKAL, szokásukhoz híven letaposták országunkat. Tapossák ma is, gyarmatosítják ma is.
Attól még a Kárpáthaza a Szent Korona Országa létezik. Ök meg csak huzigálják a határokat tetszés szerint papirjaikon..
Egyénre levetítve mitöl lennék én pl. "kisebb" ember mint egy egekik felmagasztalt jól rúgja ugyan a labdát, de esetleg egy senki, mint nem is ért semmi ezer más példát is.
Ugyanez érvényes egy országra is. A nyomorult rablásból, gyarmatosításból meggazdagodott, erös hadsereggel rendelkezö "nyugat" mitöl lenne külömb????Mert a fizikaileg erösebb?Hányinger!

sorosarpad
Автор

Én úgy tudom, hogy tudott a török a király haláláról, mert keresték mindenhol a testet. Nem volt jelentős vereség, a tragédia az volt, hogy az ország krémje veszett oda és utána egy 20 èves polgárháború kezdődött, ami már túl sok volt az országnak.

laszlovarga
Автор

Európa, aki összejátszott a törökkel, Magyarország ellen, I Ferenc francia király a török szövetségese volt, Leonardo da Vinci az ő udvarában volt. Magyarországot mindenáron el akarták veszejteni, azt az országot, amely európa legerősebb állama volt. Aranybányák Magyarországon voltak.

attilapribus
Автор

Mohácsi csata után, Frangepán, aki “lekéste” a csatát, megugrasztja a törököket. Szerintem, a Mohácsi csata után még volt idő felállni, minimum Budát megvédeni, nem árulás révén átjátszani a töröknek.

attilapribus
Автор

1456-ban nem jelentett problémát a takarmány?

taki
Автор

Lajos halála jól jött Szapolyainak és jól jött Ferdinandnak is!

taki
Автор

Nincs semmilyen meglepetés, semmi újat nem mondanak, ugyanzt szajkózzák megállás nélkül. Valójában nem tudunk semmit mohácsról, amit a nagyközönség elé tárnak, az édeskevés. Mindennek a török az oka, a Habsburgok persze angyalok, hát mik is lehetnének? De hogy mi történt II Lajossal valójában, meg, hogy Szapolyaynak esze ágában sem volt a mohácsi csatàban részt venni, arról nem beszél a hivatalos történetírás. Szíveskedjenek elővenni az Arvisúrát egy kicsit, a jobb tájékozódás rérdekében!

laszlolevai
Автор

Egy elkurvult nemesseg, megosztott orszag. Dozsa Cegledi beszede /ami talan mara is jellemzo/ mindent megmagyaraz. Osszehasonlitva 1241-el, ha ez az orszag nem lett volna megosztva, ma torokjarasrol beszelnenk, nem pedig a Mohacsi tragediarol.

ferencballa