filmov
tv
Podział majątku po rozwodzie - jak podzielić majątek po rozwodzie ?
Показать описание
Podział majątku.
Jak podzielić majątek po rozwodzie?
Rozwód zawsze jest trudnym doświadczeniem, nawet wtedy gdy obie strony są na niego przygotowane. Przy tej okazji pojawia się bardzo wiele spornych kwestii zaś jedną z nich jest podział majątku. Zatem jak możemy dokonać podziału majątku po rozwodzie?
Są dwa sposoby podziału majątku: sądowny lub w ramach zawartej z drugą stroną ugody, tzw. umowny podział majątku.
Podział majątku po rozwodzie może polegać na fizycznym przydzieleniu poszczególnych jego składników każdemu z małżonków, z ewentualnym wyrównaniem różnicy, jeśli przydzielone składniki majątku różnią się wartością (tzw. spłaty), bądź też na sprzedaży majątku i podziale uzyskanej kwoty między małżonków proporcjonalnie do udziałów w majątku wspólnym. Co do zasady, po rozwodzie każdy z byłych małżonków ma równe udziały we wspólnym majątku, bez względu na to, w jakim stopniu przyczynił się do jego powstania. Co ważne, przy podziale majątku nie ma żadnego znaczenia, kto został uznany za winnego rozpadu małżeństwa.
Jeśli chodzi o umowny podział majątku, to warto pamiętać, że jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość lub spółdzielcze prawo do lokalu, umowa powinna zostać zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego.
Gdy chcesz podzielić majątek w sądzie i nie robisz tego w ramach sprawy rozwodowej, to należy złożyć odpowiedni wniosek o podział majątku do sądu rejonowego i właściwie go opłacić. Małżonek, który występuje o podział majątku wspólnego, musi przedstawić co wchodzi w jego skład i określić wartość poszczególnych składników majątkowych.
Podział majątku wspólnego może nastąpić przez:
1. podział w naturze, np. podział pieniędzy,
2. przyznanie rzeczy jednemu z małżonków na wyłączną własność danego przedmiotu np. mieszkania wraz z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego małżonka,
3. egzekucyjną sprzedaż rzeczy i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży, jednak z doświadczenia zawodowego wiem, że jest to najmniej korzystny sposób podziału majątku dla stron.
Warte zapamiętania jest, że podziałowi podlegają wyłącznie aktywa, nie można natomiast skutecznie podzielić kredytów i pożyczek. Po rozwodzie za ich spłatę wobec wierzycieli pozostają nadal odpowiedzialni oboje małżonkowie.
Co nie podlega podziałowi podczas podziału majątku? Np. nie podlega podziałowi darowizna otrzymana przez jednego z małżonków, gdyż stanowi ona jego majątek osobisty. Podziałowi nie podlegają także nagrody uzyskane przez jednego z małżonków za jego osobiste osiągnięcia.
Niewiele osób wie, że w sprawie o podział majątku możesz domagać się odszkodowania za sprzeniewierzenie lub roztrwonienie majątku wspólnego przez małżonka oraz dokonać odpowiedniego rozliczenia nakładów i wydatków, a także długów spłaconych przed sprawą.
Комментарии