ZAMEK CHOJNIK JELENIA GÓRA SOBIESZÓW

preview_player
Показать описание
Zamek Chojnik wzniesiono na górze o tej samej nazwie na wysokości 627 m n.p.m. Wspinaczka, choć nieco mozolna, nagrodzona jest malowniczym widokiem na całą Kotlinę Jeleniogórską. A z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie.
Istnieją hipotezy, że pierwszym założeniem obronnym na górze Chojnik był gród plemienia Bobrzan. Na pewno w drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski, który pod koniec XIII wieku rozbudował Bolko I Surowy.
Kiedy do władzy w księstwie świdnicko-jaworskim doszedł Bolko II, stworzył potężne mocarstwo, które w czasie swojego panowania umocnił wieloma zamkami. Za jego czasów, prawdopodobnie około 1355 roku, wzniesiono również zamek na Chojniku zastępując wcześniejszy dwór.
Po śmierci Bolka II wdowa po nim księżna Agnieszka oddała zamek w 1392 roku późniejszemu protoplaście potężnego śląskiego rodu - Gotsche Schoffowi. Zamek pozostał z krótką przerwą w rękach Schaffgotschów do końca swojego istnienia.
Wzbogacili oni zamek min. w 1405 roku o kaplicę św.Jerzego i św.Katarzyny, którą umieścili nad bramą wjazdową.
Jeszcze w XV wieku warownia została mocno rozbudowana. Od strony północno-wschodniej powstał rozległy zamek dolny o nieregularnym kształcie, który zajęły głównie pomieszczenia gospodarcze.
W 1822 roku utworzono tu odwiedzane chętnie przez turystów schronisko, które funkcjonuje do dziś.
Legenda głosi, że mieszkała tu księżniczka Kunegunda, córka właściciela zamku. Jej kaprysem było, żeby kandydat na męża, objechał konno w pełnej zbroi zamkowe mury. Długo nikomu się to nie udawało, a kolejni śmiałkowie ginęli spadając w przepaść. Pewnego razu przybył na zamek rycerz z Krakowa, który dokonał tego karkołomnego wyczynu, kiedy jednak oczarowana księżniczka ofiarowała mu swoją rękę - odrzucił jej starania i odjechał. Poniżona i niechciana panna rzuciła się w przepaść z murów, z których spadali śmiałkowie wysyłani przez nią na śmierć. Do dziś podobno można zobaczyć ducha jednego z rycerzy, który konno objeżdża zamkowe mury w księżycowe noce.
Zamek Chojnik składa się z zamku dolnego otoczonego fortyfikacjami. Po stronie północnej wznosi się cylindryczna wieża, a w północno-wschodnim narożniku baszta łupinowa. Wzdłuż murów kurtynowych znajdują się budynki mieszkalne i gospodarcze.
Brama łączy go z zamkiem średnim. W jego centrum znajduje się pręgierz o wysokości 3,9 m. Widoczne są pozostałości budynku mieszkalnego załogi, dawnej kuchni, cysterny na wodę i tzw. Sali sądowej.
Kolejna brama łączy zamek średni z zamkiem górnym. Na nim widoczne są pozostałości późnogotyckiej kaplicy zamkowej, pałacu oraz wejście na wieżę
Co roku w okresie wakacyjnym na terenie ruin Zamku Chojnik odbywa się wspaniały rycerski turniej kuszniczy „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. W tym czasie do Zamku Chojnik przybywa najzacniejsza brać Rycerstwa z Polski i zagranicy, aby wziąć udział w zawodach kuszniczych i łuczniczych oraz widowisku oblężenia Zamku. Oprócz zawodów, można także podziwiać pokazy średniowiecznego tańca, pokazy walk rycerskich oraz ceremonię pasowania na Rycerza lub Damę Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik.
Pomimo że Zamek Chojnik położony jest na wzgórzu, a dotrzeć do niego można tylko na nogach, warto przebyć tę drogę, żeby podziwiać kumszt średniowiecznych budowniczych.
Najbardziej popularny szlak prowadzi na zamek z Jeleniej Góry Sobieszowa, gdzie zmotoryzowani mogą spokojne zostawić samochód na jednym z licznych parkingów, z niezwykle malowniczymi elementami krajobrazu, takimi jak Zbójecka Grota, czy Zbójeckie Skały.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Piękny zamek mimo że nie odbudowany 😊 A i widoki przecudne 😻

romualdrutkowski
Автор

Byłem na zamku Chojnik mają może 5 lat wpłatach 50/ 60 wycieczka trwała cały dzień niesamowite dziecięce wrażenia wspaniałe dzikie mury obronne lochy oglądane przez kratę w klepisku dziiedzińca
Ja zapamiętałem pręgierz wtedy nie znałem nazwy na to.miejsce kary na stojąco po przyjeździe do Krakowa namalowałem obrazek który mam do dzisiaj kiedyś go prześlę to zamek
Chojnik kiedyś opiszę szerzej te niesamowite wrażenia z perspektywy roku 2022

ryszardgolinski
Автор

Bylem na zamku jako dzieciak :D
Teraz chce pojechac na majowke :)

jackie
Автор

Byłem i zwiedzałem w tym roku . Niestety schronisko PTTK już jest nieczynne

mariuszkostecki