OCENIAM LISTĘ NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK FANTASTYCZNYCH WEDŁUG REDDITA 🤔

preview_player
Показать описание
heya
Lubimyczytać: Książkowe Bajdurzenie

#booktube #książki #fantastyka
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Uwielbiam Twój kanał i spokojny, przyjemny ton głosu i brak konwencjonalnego video, dzięki czemu mogę słuchać Twoich filmów jak podcastu (dla mnie megawygodne). Dzięki Tobie wróciłam do dawnej pasji, jaką było czytanie fantastyki, i w dodatku wciągnęłam w nią męża 🎉

thinredhead
Автор

To będzie długi komentarz :)
Zones of Thought cykl Vernora Vinge'a na który składają się Ogień nad otchłanią (wyd. Prószyński i Mag), Otchłań/Głębia w niebie (wyd. Prószyński i zapowiedź 2024 Mag) i The Children of the Sky (w Polsce nie wydane).
A Night in the Lonesome October zostało w Polsce wydane jako Ciemna noc październikowa w wydaniu specjalnym Fantastyki w 2013.
Z Sagi o Elryku z Melniboné w Polsce wyszło 8 podstawowych części. Nie wyszły dwa ostatnie tomy i 6 z 10 opowiadań.
Haldemana Wieczna wojna to bardzo dobra powieść militarna a jednocześnie antywojenna.
Cykl Silos składa się z trzech części: Silos, Zmiana, Pył.
Davida Gemmela cykl Saga Drenajów został wydany w Polsce przez Zysk, 8 z 9 części.
Szkoda, że ominąłeś poz.201 cykl Vlad Taltos którego autorem jest Steven Brust. Świetne fantasy z podobieństwem klimatu do Dresdena. Niestety wydano w Polsce tylko 5 z 13 tomów.
Commonwealth saga to Gwiazda Pandory i Judasz Wyzwolony. Trylogia Pustka dzieje się w tym samym universum.
Bohater Kronik Thomasa Covenanta jest chory na trąd co zmienia jego sposób widzenia (i działania) wszystkiego co go spotyka.
Mag zapowiada na wrzesień Night Angel Nemesis i reedycję trylogii Nocnego Anioła.
Pominąłeś (poz. 126) trylogię Elizabeth Moon Czyny Paksenarrion. Całkiem fajne fantasy.
Banksa cykl Kultura wyszedł w Polsce tylko w 3 tomach: Wspomnij Phlebasa, Gracz i Najemnik. Całość to 9 tomów i dwa opowiadania. Jak dla mnie kolejne tomy coraz lepsze.
Od lat poluję na całość Zamku Gormenghast w dobrym stanie i w niezabójczej cenie, a to są tylko cztery książki.
Nevermoore jest dla fanów Pottera i w wieku do ~25 lat. Jak dla mnie to niewykorzystany potencjał.
The Long Price Quartet cykl Abrahama, w Polsce wydany (przez Maga) tylko pierwszy tom - Cień w środku lata.
Pominąłeś Lois McMaster Bujold i jej trylogię Świat Pięciorga Bogów (poz. 45). W Polsce wydane tylko dwa pierwsze. Bardzo dobra fantasy. Pierwsza część Klątwa nad Chalionem była nominowana do World Fantasy Award i Hugo dla najlepszej powieści, druga część Paladyn dusz zdobyła Nagrodę Hugo i Nebulę.
Lewa ręka ciemności Ursuli K. Le Guin (poz. 39) jest pozycją wybitną. Nic więcej tu nie napiszę. To po prostu trzeba przeczytać.
Susanna Clarke - Jonathan Strange i Pan Norrell (poz. 27) w sierpniu Mag zapowiada dodruk w ramach Uczty Wyobraźni.
Z cyklu The Murderbot Diaries Marthy Wells (poz. 18) Mag zapowiedział na czerwiec pierwsze dwie części w jednym tomie, a na październik kolejne dwie części w jednym tomie.
Red Rising Saga Pierce'a Browna (poz. 14) została wydana w Polsce w latach 2014-16 przez wydawnictwo Drageus. Seria bardzo dobra ale czy wybitna? No nie wiem. Jakieś wydawnictwo przymierzało się ostatnio do jej ponownego wydania.

Ikargonczy
Автор

Absolutnie Cię podziwiam za to, że chciało Ci się to montować🙉

gloriabiadun
Автор

Robin Hobb, cieszę się że jest w pierwszej dziesiątce. Seria o Bastardzie to najlepsza seria jaką czytałam. To, w jak niesamowity sposób opisuje emocje i więź ze zwierzętami to mistrzostwo. Polecam też Prokekt Hail Mary słuchać w audio. Rozmowa z obcym jest świetna. Lektor stworzył klimat książki. Teraz czytam serię Legendy Archeonu i jest świetna. Nie ma jej na tej liście. Może za mało znana a warta uwagi. Jak zawsze super film. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich tu zaglądających 🙋‍♀️

izacosta
Автор

Ten film to kawał świetnej roboty! Dziękuję ślicznie!!!

ivanesca
Автор

Sześć światów Hain to rewelacyjna seria, zwłaszcza Lewa reka ciemnosci i Wydziedziczeni, polecam.

gosiamiecelica
Автор

Wielki szacun za ten film i całokształt. Znasz taką masę książek :O no i właśnie, chciało Ci się dla nas wklejać te okładki, montować godzinny film, to musiało zająć sporą część Twojego życia. Jestem mega wdzięczna i podziwiam.

oweytpotg
Автор

Nie zgadzam się z twoją wypowiedzią odnośnie Kroniki Królobójcy. To znaczy zgadzam się z tym, że ludzie są zmęczeni czekaniem, ale nie zgadzam się z wypowiedzią, że nie jest tak dobra. Moim zdaniem jest absolutnie unikatowa, chociażby z tego powodu, że udowodniła iż można zrobić ciekawą, wciągającą serię fantasy i świat bez wprowadzania wielkiej wojny, czy oklepanej polityki. Poza tym historia o opowieściach i baśniach oraz ukrytych w nich znaczenaich, to moim zdaniem niesamowity koncept.

Odnośnie Niecnych Dżentelmenów to bardzo polecam. Pierwszy tom jest fenomenalny - to jest coś takiego jakbyś połączył Ocean's Eleven, Piratów z Karaibów i Ojca Chrzestengo. W dodatku dwóch głównych bohaterów to jedni z najlepszych, takich prawdziwych ziomali w historii gatunku, chyba od czasu Frodo i Sama. Świetnie przedstawiona fantyczna braterska przyjaźń. Drugi tom to z kolei (podobnie trochę do pierwszego) bardzo ciekawe heist-fantasy, czyli taka niszowa mieszanka, ale świetnie tu wychodzi.

Generalnie lista ujdzie, z niektórymi rzeczami nie zgadzam się bardzo, z innymi mniej, ale z pewnością cieszy wysoka pozycja Pierszego Prawa. Szkoda, że Kroniki Amberu, które moim zdaniem są niesamowite, wylądowały tak nisko, ale fakt faktem, jest to dość zapomniana seria.

cerfreferf
Автор

Świetne omówienie, o wielu z tych książek nie słyszałam, a miło się dowiedzieć i rozszerzyć swoje horyzonty czytelnicze :).

kurczonypieczak
Автор

Super pomysł na film. Natomiast kilka serii tutaj to taki potężny ból, bo strasznie trudne do dostania u nas. Tad Williams np, tym bardziej jego druga seria - Marchia Cienia, ale to samo z Gwynnem, czy Cookiem niektórymi innymi pozycjami.😢

kaczorozdoba
Автор

Gruby, oj gruby materiał, za co bardzo Ci dziękuję. Teraz powinienem zasiąść z kartką i długopisem, śledzić co o danej książce masz do powiedzenia i zapisywać sobie w co warto byłoby zasilić moją ubogą biblioteczkę.

pitrock
Автор

Fajny materiał, dużo inspiracji. Ja zgadzam się z pierwszą piątką z listy bez zastrzeżeń :)

balthorco
Автор

Z książek Gemmella polecam trylogię „Troja”, którą dokończyła po jego śmierci małżonka. Spodziewałem się, co prawda, klasycznego retellingu mitu o wojnie trojańskiej rozrośniętej na trzy tomy, a dostałem mit opowiadany z punktu widzenia postaci wymyślonych przez autora, ale może to i dobrze, że autor wybrał coś takiego, bo wprowadził coś nowego (może w przyszłości wyjdzie jakaś seria o wojnie trojańskiej przedstawionej z punktu widzenia jej uczestników i będzie napisana w ciekawy sposób).

Co do „Redwall”, nie czytałem jej w dzieciństwie lub wczesnej młodości (a wtedy Media Rodzina wydała po polsku jedynie pierwszy i trzeci tom spośród kilkunastu napisanych), ale bardzo miło wspominam serial animowany oglądany w dzieciństwie i cieszę się niezmiernie, że seria w końcu (oby!) zostanie wydana w całości.

41:09 faktyczne… wow, ok.

marcinklimczuk
Автор

Świetny film, ależ przyjemnie się go oglądało. Mało mam książek do przeczytania, dobrze, że po tym filmie przybyło kolejnych kilkadziesiąt :D Ja jestem całkowicie w szoku, że Pieśń o Achillesie w ogóle się znalazła na tej liście. A Babel czy Addie LaRue mogą nie przetrwać po prostu próby czasu.

oksiazkach
Автор

Oj, "Projekt Hail Mary" polecam gorąco. Jak nie bardzo lubię książki SF, to to jest mistrzostwo. Sam nie wiem czy przypadkiem nie lepsze od Marsjanina. Dla mnie Projekt to jakieś 11/10 ;)

makbrz
Автор

33:44 czytałem kiedyś z braku lepszych opcji, bo to były czasy, gdy nic nie miałem na półce nieprzeczytanego i musiałem korzystać z bibliotek, a że były zajęcia zdalne wtedy, to zapotrzebowanie miałem spore 😅😉 Głównego bohatera w pierwszym tomie nie znosiłem, a w kolejnych w miarę się ogarnął, ale był tylko na poziomie "No ok. Wytrzymam jego towarzystwo" 😜 Ogólnie pierwszy tom 5/10, drugi 6/10, trzeci 7/10. Jak na serię, gdzie w pierwszym tomie podobało mi się tylko ostatnie sto stron, ostatecznie seria była...dobra. Po prostu dobra 🙂

djfantastyka
Автор

Świetny filmik. Taka lista fajnie pokazuje gusta przeciętnego użytkowinka r/Fantasy. Brak na liście wielu popularnych książek YA oraz śladowe ilości dorosłego fantasy, sugeruje mniej więcej (M) 20 latka :) Epic i edgy fantasy na topie.

Pawel_Marczynski
Автор

Pani Bujold wysoka nota 45. Bardzo dobrze się bawiłam przy Barrayarze i mam plan znów polatać po jej planetach. Jestem stara i głupia, ale naprawdę wierzę, że kiedyś dowiem się, jak się to wszystko skończyło 😃

bahamonde
Автор

Stanę delikatnie w obronie "Cyklu demonicznego". Opowieść może nieco rozczarowywać ze względu na zakończenie historii ale czytało się to naprawdę dobrze. Na jednym podejściu przeczytałem całe dziesięć książek plus dwa zbiory opowiadań.

GrzegorzSobczak-hgvl
Автор

Jako nastolatka czytałam wariację na temat Wojny Trojańskiej (trylogia) Davida Gemmella i pamiętam, że mi się wówczas szalenie podobały te książki.

dagnyj