Sztuka Elektroniki [RS Elektronika] #139

preview_player
Показать описание
W tym, krótkim odcinku, przedstawiam wam jedną z najlepszych książek o elektronice, czyli słynną już "Sztukę Elektroniki"
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:

Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:

Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Panie Krzysztofie. Myślę, że "rozpoczęcie cyklu", który recenzuje, opisuje lub przedstawia książki do elektroniki i techniki to wyśmienity pomysł. Piszę "rozpoczęcie" bo mam nadzieję, że pojawią się kolejne tytuły. Oczywiście liczę też na to, że będą to nieco obszerniejsze materiały. Pozdrawiam.

szymon
Автор

Szanowny Panie Autorze, podziwiam Pana wiedzę i umiejętność dzielenia się nią. Dodatkowo mówi Pan piękną polszczyzną, bez yyyy, eee itd. Podziwiam i dziękuję za to co Pan tu robi!

janzielinski
Автор

RS robisz najlepsze filmy.Gratuluje wiedzy i umiejętności dzielenia się nią ! Żyj 120 lat i rób nadal takie filmy.

maxx-xbsi
Автор

Super, że są jeszcze tacy, co z książek korzystają. Tak jak mówisz, przygotowując odcinek, dobrze wesprzeć się wiadomościami z książki. Z tego co widzę, to twoje odcinki zawsze zawierają treści z kilku wiarygodnych źródeł no i twojego doświadczenia. Super, podoba mi się i dzięki za informacje o książkach.

serwiselektroniki
Автор

Troche smutek gdy czekasz w piatek na odcinek a tam 5 minut :D

sebastianbort
Автор

"Filozofia Przypadku" Michała Hellera na półce, szacunek! :)

marekdabrowski
Автор

Witam, również polecam tę książkę, najlepiej na pierwszy rok studiów na kierunku elektronika. Sam czytałem wersje angielską swojego czasu namiętnie, między innymi książka ta dała mi dobre pojęcie o projektowaniu elektroniki na tyle bym mógł na wczesnym etapie studiów zacząć pracować w branży oraz projektować układy. Najlepiej zrównoleglić z innymi tytułami :) i nie omijać ćwiczeń! ;)

pio
Автор

Jaką polecasz książkę dla początkujących?

odlotowy
Автор

Rytuał piątkowy - powrót z pracy, podgrzanie obiadu i nowy odcinek RS Elektronika ;)

piotrmilotrojan
Автор

Uwielbiam oglądać Pańskie filmy.. Zaraża Pan strasznie tymi wszystkimi zagadnieniami i aż chce sie samemu wszystkiego próbować! Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy! :)

marcinblok
Автор

Może jakiś dokładniejszy pokaz Pana biblioteczki ?

TheBlixGames
Автор

Dokładnie, Internet nie daje gwarancji, że zamieszczone informacje są prawdziwe. Jak ktoś trochę w literaturze posiedzi, to potem będzie w stanie wyłapywać liczne błędy i niedopowiedzenia.


Książki zamówione, dzięki.

rzwueok
Автор

Bardzo dobra książka, była jednym z głównych źródeł w mojej pracy inżynierskiej

wacek
Автор

Ciekawy cykl Panie Krzysztofie . Elektroniki uczyłem się korzystając z książki, , Elektroniczne zabawki " trochę mniej inżynierii .Książka wydawana w latach 1959 - 62 .Bardzo ciekawa i naprawdę podstawy elektroniki dla początkujących . Autora nie pamiętam . Zawiera informację o podstawach budowy robotów, pola magnetyczne, magnetyzm oraz pojazdy wykorzystujące to pole np. tzw. UFO które początki biorą za czasów Hitlera . Najprostsze układy na tranzystorach oraz wyjaśnienia działania układu. Mnóstwo prostych układów na tranzystorach, które można wykorzystać w gospodarstwie domowym . Następnie pojawiają się schematy na prostych układach scalonych do trudnych układów . Budowa oscyloskopu oraz praca z oscyloskopem ( np. strojenie układów ) .Na koniec jak pamiętam schematy budowy sterowników, alarmów, termostatów, zabezpieczeń elektroniczny i dalej wchodzą już procesory ( schematy) .Pozdrawiam serdecznie .

nevixyt
Автор

A może odcinek o aktywnej redukcji szumu w słuchawkach ? Piszę tutaj bo nie wiem gdzie można pisać propozycje

filmyyoutube
Автор

Niech Pan sie przedstawi, wyjdzie zza kamery . Moze jakis wywiad z Panem itd. :)

jatza
Автор

Kiedy wspomniał Pan o polszczyźnie w materiałach technicznych, jakże ciepło mi się zrobiło i miło z uwagi na to, że dziś jest szczególnie "duszno" wśród wszelkiej maści "inżynierków" i "korpo-majstrów", którzy nawet nie potrafią odmieniać jednostek miar i wag. Dziękuję, że zwrócił Pan na to uwagę i gorąco namawiam innych do dbałości o polską mowę, szczególnie wśród inżynierów ale i techników także. Moim zdaniem sztuka elektroniki polega również na tym, że zasady, które w niej panują szanujemy również przez wypowiedzi ładnym językiem. Dzięki;)

marcinfic
Автор

Pamiętam jak czytywałem "Elektronikę Praktyczną" i "Elektronikę Dla Wszystkich" (Nomen omen nawet był tam artykuł z moim projektem w ramach tzw. Szkoły Konstruktorów). Powiem szczerze że od 5 klasy chciałem być elektronikiem gdyż jako osoba niepełnosprawna widziałem w tym swoją zawodową przyszłość, jak również interesowało mnie to. Niestety mimo ukończenia zawodówki i potem na jej podbudowie technikum (oba elektroniczne) na studiach się załamałem, gdyż pierwszy rok to była sama matematyka, a jako technik wolałem praktykę i przedmioty zawodowe. Ale właśnie wtedy docenienie przez fachowe pismo pozwoliło mi stwierdzić że "to system jest coś nie ok a nie ja skoro fachowcy mnie docenili poprzez artykuł". Dzięki temu zacisnąłem zęby i skończyłem "Elektronikę i Telekomunikację na Politechnice Poznańskiej". To właśnie tam zalecano czytać "Sztukę Elektroniki". Pamiętam że jak na tamte czasy lata ok. 1998-2003 książka była bardzo droga (większość książek kosztowała około 30-40 zł gdy ta ponad 100zł). Jak dla mnie, który miał już jakąś wiedzę i prawo Ohma czy inne w małym palcu, była dość skomplikowana. Z drugiej strony poruszała np. tematy szumów czy innych zagadnień o których wcześniej nie miałem pojęcia, więc na pewno ta wiedza była głęboka i rzetelna. Internetu w zasadzie wtedy nie było albo był na impulsy z TPSA więc było z tym słabo. Każdy się cieszył gdy mógł przez sieć zamówić za darmo np. katalog ELFY gdzie były też aplikacje niektórych podzespołów. Nagminne było też kserowanie schematów urządzeń, a technika cyfrowa opierała się w zasadzie o układy TTL. Rozwój elektroniki był wtedy dość ciężki. By otrzymać porządną wiedzę kupowało się czasopisma branżowe bądź książki. Wydawało by się że dziś jest łatwiej ale jak widać faktycznie fachową wiedzę nadal ciężko zdobyć. Ale "Sztukę Elektroniki" polecam, mam do dziś.

mantispl
Автор

Ludzie są leniwi jak czegoś w necie nie ma to w innych źródłach nie chce się szukać taka prawda...

nitmama
Автор

Mam od czasu studiów i potwierdzam. Bardzo dobra pozycja.

ciasteczkowypotwor