Як вивчати літературу? Іноземний досвід

preview_player
Показать описание
Компетенції українських школярів у загальносвітовому контексті почали досліджувати зовсім нещодавно. І перше ж дослідження 2018 року показало, що результати українських школярів нижчі за середні в співмірних країнах у всіх трьох галузях: читання, математика, природничо-наукові дисципліни.
Чому так сталося? І що з цим можна вдіяти? Перш ніж пропонувати якісь рецепти, варто не лише ретельніше дослідити ситуацію в Україні, але й звернутися до іноземного досвіду.
І саме про сучасні підходи до навчання у школах Франції, Британії, Канади - та деяких інших - і йдеться у цій статті. Адже чим успішний іноземний досвід у такій універсальній галузі, як освіта - не орієнтир для нашої держави?
Оскільки тема шкільної освіти є надзвичайно широкою, математику та природничі науки дослідимо іншим разом, наразі ж мова піде про те, як за кордоном розвивають у дітях навичку творчої роботи з текстами, або ж простіше - читання - одну з трьох основних компетенцій, важливих у сучасному світі.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Вчитель має готуватись до уроків, а не до перевірок. Уже місяць складаю мертві папери у красиві папки, бігаю на заняття і постійно відчуваю, що могла б подати цікавіше, актуальніше, але у добі всього 24 години🤔. Дякую за Вашу роботу, багато цікаво взяла для себе

ВаляВоля-мх
Автор

Крутяк. Повага за роботу. Нелюбов наших дітей до навчання - це фундаментальний доказ потворності совкової системи освіти. З цим треба терміново щось робити, бо капець.

pankrat_shuliavskyi
Автор

З моїх спостережень за роботою мами-викладачки та власних педагогів у школі: всі цікаві подачі матеріалу, придумування інтерактивів спотикається об брак часу. А часу бракує через мільйони непотрібних паперів, навчальних програм, звітів, перемивання кісток студентів (ой, вибачте, це називається виконанням роботи класного керівника). І банально тим, що критичному мисленню не можуть навчити ті, хто сам не вміє, адже виховувався в радянському педі та іншою парадигмою та іншими навичками

ВладаКолесник-зс
Автор

Система нашої освіти не відповідає сьогоднішнім реаліям і викликам. Вона наскільки далека від життя, як море від пустелі, непрактична і по суті не застосовна в майбутньому, на жаль. Дякую, що говорите про це і лупаєте цю

ТетянкаБегерська
Автор

Дякую за цікавий і важливий український контент. Зарубіжна література потребує гарну чистку. Нічого рабсського там не повинно бути!

ktsu_
Автор

Офігезно цікава тема! Чесно - у нас так рідко пишуть про іноземний досвід, ніби ми якісь унікуми і винахідники велосипедів!

Щогла
Автор

Вау це дуже круто
Я знала що українська система освіти потребує реформ але не знала що настільки

anastasiatodi
Автор

Ви підіймаєте дуже важливі теми, дякую! 👍🇺🇦🇺🇦🇺🇦

Svitlanas
Автор

пишу коментар, зараз зіткнулась зі школою Німеччини - діти в 5-му класі розбирають тропи та змісти, які доносить автор завдяки тим чи іншим художнім засобам. Література і мова об'єднані в блок - як би це було з іноземними мовами, вчитель сам обирає як розподілити час між мовою та літератури, список рекомендованої літератури дійсно існує, але за вчителем залишається право що обрати, більше того, на шкільних нарадах предменники обговорюють які саме твори краще обрати, щоб це було цікаво і корисно дітям.

Класні керівники 5-х і 6-х класів, до речі, щотижня витрачають 2 години на окремий урок - як правильно вчитись - оперувати масивами інформації, готувати презентації, планувати час,

уроки праці - направляють 10-ти річних дітей до вибору професії, це важливо, бо у 7-й клас діти йдуть або в реаль-шуле, після якої можуть вчитись тільки в фах-шуле або хох-шулє і отримують "прості" професії - маляр, столяр, перукар, соціальний працівник тощо

або в гімназію - де, якщо вдало здають Арбітур-у - мають змогу вчитись в університеті і отримати професію лікаря, юриста, вчителя, інженера і т.д.

в нас стосовно Нової української школи було багато питань, але я бачу зараз робочу модель, яку намагались побудувати в Україні, я бачу тепер, що таке опорні школи і що таке розподілення дітей після 6-го класу на гімназію чи реаль-шулє, я бачу як це має бути реалізовано і я хочу, щоб це працювали в Україні, і роботи дуже багато

olenaberest
Автор

Власне, протягом відео, свідомо чи несвідомо, і дається відповідь чому наша освіта така несучасна, в нас минульщина фетиш. Зв'язок молоді з необхідністю відтворювати "традиції" втрачений, а тому і виникає спротив

dmytromirosedi
Автор

Ми в школі постійно писали "характеристику образу персонажу". Усі мої персонажі з різних творів були або "розумна, красива, чуйна, добра" або "зла, підступна, неслухняна"😂😂(що жахливо, звісно). А от коли мене навчили ставити запитання книжці, от тоді я й зацікавилась: ого, так у всього є причини й наслідки, і якщо вона зла, то ось чого вона така! Тому обговорення, пошук причинно-наслідкового зв'язку, висловлення думок, як на мене, дуже хороший підхід до вивчення літератури. Чому - запитання, з якого треба починати урок, а не бездумно штампувати "характеристики"

valeriastrilchuk
Автор

Коли я ще в школу ходила і дивилась іноземні серіали, де події відбуваються в школі, в мене завжди виникала думка коли я бачила їхні уроки літератури " а, так от як має виглядати нормальний урок з літератури... а це навіть цікаво". Тобто у них навіть серіали і фільми про школярів містять непомітну рекламу читання.

НастяПлахотня
Автор

Як завжди, було дуже цікаво слухати ваш канал. Дякую Авторам ❤️🇺🇦

ВільнаУкраїна-чи
Автор

Дякую за актуальну тему і чудову подачу!

Мені чомусь здається, що для багатьох українців єдина можливість в житті прочитати "Чорну раду", "Собор", "Червоне і чорне" чи навіть "Війну і мир" - це уроки літератури в школі. Багато дорослих українців на дозвіллі читають Кінга, і дуже мало тих, хто на дозвіллі читає Куліша.
Думаю, якщо розбавити і зробити "драйвовішим" курс шкільної літератури, то більшість українців ніколи не дізнаються, хто такий Панас Мирний))

nNester
Автор

Давати список того, із чиїми творами варто ознайомитися замість конкретних творів звучить цікаво. Я дуже полюбляла українську класику в школі. але мені зовсім не подобалася програма з української літератури, завжди здавалося, що в багатьох випадках у письменників брали зовсім не найцікавіші твори, часто письменники, на мою думку, мали набагато крутіші твори, котрі наша програма ігнорувала

oksana
Автор

«Чому з’являєшся мені у сні « як ще краще можна освідчитись в коханні ?! Освідчення не по-грецьки, не по-англійськи, а по українськи, без драми і фатуму, а з надією і вірою!від світу можна взяти багато і дійти до того що все це вже було винайдено в Україні;)пісня про молодого лісового, кохання мавки.віра і надія навіть підчас приречення.Кохання і війна, яка ще нація має так багато тем для трагедій і мелодрам.Нехай цілий світ черпає натхнення з життя-боротьби українців, а ми освідчимось «чому з’являєшся мені у сні»...з повагою Брат(Карпатський бурий)ведмідь;)

БратВедмідь
Автор

Дякую за дуже цікаву інфор. та вашу важку працю

nastyakonorchuk
Автор

Я б хотіла щоб у нас в школі у свій час був такий підхід до викладання. І так, про серіали і їхні уроки лтератури - це виглядало як якесь чудо. А насправді ж воно так і повинно бути. Грьобаний совок досі все псує.
Ви підіймаєте дуже важливі теми!

inhelherd
Автор

Нам ще гребти і гребти до реалізації таких досвідів. Але світ не стоїть на місці, і я, клята оптимістка, вірю, що й наша освітня програма з літератури кане у небуття, як щось нафталінове, совкове і більше непотрібне. І запанує Нова програма( читай здоровий глузд), яка готуватиме учнів до життя, а не здачі ЗНО. «Лапаймо сю скалу...», як заповідав класик. Дякую за цікавий та потрібний контент.

yuliiadoroshenko
Автор

Сподіваюсь загальними зусиллями шкільна програма перестане бути засобом знищення бажання дітей до самого процесу навчання

Дякую за відео

temnashafa