K239 Chunmoo a HIMARS - porównanie

preview_player
Показать описание
Porównanie dwóch naszych nowych nabytków: koreańskiego K239 Chunmoo i amerykańskiego M142 HIMARS.
Możesz mi podziękować przez komentarz z superpodziękowaniem:)

Źródło zdjęć: © Hanhwa System
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

HImars has 6 rockets and is carried by 5 ton truck. On the other hand Chunmoo has 12 rockets and is carried by 10 ton truck. The reason why Himars has small size is that America has to send it abroad by airplane. The Korean company says they supply ammunition(rockets) only and other parts including trucks be made by Polish company. Also they supply the rockets till 2025, and then Polish company themselves will produce its own ammunition from 2026. It means that the contrat includes the technology transfer for three years. The defence minister of Poland is a very smart person.

TV-kzxm
Автор

Korea Południowa to potentat w elektronice jak by telewizory, telefony i wiele urządzeń AGD domowych, a w nowoczesnym sprzęcie wojskowym też przoduje elektronika i też Korea Południowa rewelacyjnie sobie radzi, więc współpraca Polska tylko zyska, a Nasz sojusznik z USA nie jest w stanie wszystko dostarczyć w takiej ilości ile chcemy i wydłuża terminy odbioru, ale samoloty F 35 to mają najlepsze, chociaż Korea Południowa też im nie wiele nie ustępuje pod technologią samolotów, bo mają kilka rodzajów

piotrzielinski
Автор

Dobry Materiał:) Napisze tak, że dobrze że nie bierzemy wszystkiego z USA. Kiedyś jak zmieni się polityka np z Ameryka, zawsze zostaną Koreańczycy. Myślę że to jest ruch w dobrą stronę. W końcu słuchają politycy wojskowych co się na tym znają. Prawdopodobieństwo jest dużo większe, dostania licencji na cokolwiek. Produkcji PL.

mopajtek
Автор

Cieszę się z zakupu tych koreańskich wyrzutni 👍

ziomalek
Автор

Świetny materiał.Moim zdaniem chunmoo jest lepszy z tego względu że może zabrać więcej uzbrojenia na jednym nośniku.Warto trzymać z Koreańczykami bo jak widać cały czas idą nam na rękę a na dodatek będziemy mieli licencję na produkcje rakiet.Dobry wybór zakupu
Pozdrawiam

hanspolandtv
Автор

Koreanczykom to trzeba porządna Flaszke postawic !

MaximusOpus
Автор

Nasze wojsko potrzebuje wszystkiego co jest nowoczesne i o dużej sile rażenia . 90 % posiadanego na dzień dzisiejszy przez nas sprzętu ma po 30-40 lat, i przedstawia już wartość muzealną . Dlatego każdy zakup odpowiednio wzmocni nasze Siły Zbrojne, i to znacznie . Pozdrawiam serdecznie, i dziękuję za ciekawy filmik.

stanleykirsz
Автор

jeśli chodzi o 300 chunmoo to prosta sprawa, ,tak jak byśmy mieli 600 himarsów! i to jest super!

zbigniewtucholski
Автор

to smaka człowieku narobiłeś, dawaj kolejny materiAŁ!!!
dzięki a czumno jak widać działa, a jak co to nasi ztuningują i hamerykany bendom zazdrościć, poczytałem feedbacka o KRABIE z Ukrainy i morda sie cieszy.

a_j
Автор

Koreańczycy są elastyczni i wszystko będzie zależało od USA i kosztów, a i tak ich rakiety amerykańskie są nie tylko droższe, ale i produkcja rakiet w USA może mieć ograniczenia . Tak czy siak - DOBRY zakup !

krzysztofdariusz
Автор

Rakiety do K239 chumnoo to: (na kosz)
-20 szt rakiet niekierowanych 130mm o zasięgu 38km.
-6 rakiet kierowanych 239mm o zasięgu 80km.

A rakiety 400mm i 600mm są na ostatnim etapie prac(mają wejść na początku 2023 roku)

ciamniam
Автор

I nasze rodzime Jelcze będa produkowane ... 🇵🇱 💪💪💪🤠👌

kostekmati
Автор

Super kanał, od paru tygodni szukałem tego typu porównań po polsku i znalazłem 👍

pancerz
Автор

Na pierwszej grafice są zamienione dane pojazdów.

Eryk-gtzg
Автор

Price? K239 is half the price of HiMas.
The K239 is a bulletproof truck.Three people in operation.
131mm to 600mm rocket use.
The maximum range is 290 kilometers.

JadeParker-rq
Автор

Dziękuję za spełnioną prośbę firm porównania, stąd sub, nie rozumem po co kupiliśmy te 200 high-marsów, zamiast chóngło

LoveDrivingCar
Автор

To już chyba tradycja na tym kanale, aby uwypuklać zalety uzbrojenia z USA i umniejszać te z Korei.
1. K239 może już dzisiaj odpalać pociski kalibru 227mm z Himars/M270. Co najmniej wersje niekierowane, ale prawdopodobnie nie ma problemu z dostosowaniem pozostałych. Niektóre źródła podają że już można także wersje kierowane. W drugą stronę to nie działa, na dzień dzisiejszy. Ze względu na kaliber K239 nie ma z tym problemu bo mniejsze rakiety zawsze da się zmieścić, gorzej w drugą stronę.
2. K229 ma system stabilizacji. Widać to na tych obrazkach. To duża zaleta bo można odpalać z nich pociski niekierowane z rozsądną celnością. Himars jest skazany tylko na pociski kierowane, bo kołysze się podczas odpalania. Oczywiście po zastosowaniu Jelczy można zmienić ten stan rzeczy. Ale obecnie wersja amerykańska to dramat pod tym względem. To z założenia ekstremalnie droga "zabawka".
3. Polska otrzyma możliwość pełnej polonizacji K239, wraz z produkcja podwozi, wyrzutni oraz obu typów rakiet. Natomiast jeśli chodzi o Himars to w najlepszym razie użyjemy swojego zawieszenia, i będziemy produkować te mniejsze rakiety, a raczej ich komponenty. Nie ma nawet 100% pewności co do wpięcia w system Topaz. USA słynie z robienia problemów w tym zakresie. Wolą promować własne rozwiązania na których zarabiają fortunę. Oczywiście barak Topaz z automatu skreśla Himars jako wartościowy komponent polskiej artylerii i raczej MON się uprze w tym względzie.
4. Dzięki polonizacji i transferowi technologii możemy np. zintegrować z K239 nasze znakomite pociski 122mm. One są lepsze od koreańskich 130mm, choćby pod względem zasięgu. Można też opracować ich dłuższą wersję dla K239 i w ten sposób powiększyć zasięg lub głowicę bojową. Polski M-21 FENIKS HE ma ~2, 8m długości, a Koreański pocisk 239mm ~4m, taki wzrost długości daje ogromne możliwości. Można nawet zrobić wersję wielogłowicową tej rakiety dzięki umieszczeniu kilku głowić jena za drugą i rozcaleniu ich w zaplanowanym momencie.
5. 288 K239 to odpowiednik 576 Himars. Czyli więcej niż planowany wcześniej zakup 500 Himars. Wystarczy do każdej baterii dać po 3 K239 zamiast 6 Himars i mamy tą samą siłę ognia przy prostszej logistyce i szkoleniu. Wtedy mamy 96 baterii zamiast planowanych wcześniej ~80. Zatem pytam się - Po jaką cholerę bierzemy jeszcze te 200 Himars?! MON ma za dużo pieniędzy?!
USA ma nas w "głębokim poważaniu". Nie pozwalają na transfer technologii i pełna polonizację. Po co mamy od nich kupować, skoro mamy o wiele lepszą opcję!?

Olać Himarsy! To jedyne rozsądne rozwiązanie w tym momencie. Ten dywizjom co już kupiliśmy sprzedać sojusznikom. Np. Rumunii która już ma takie systemy.

romanromanowski
Автор

To raczej Himars waży ponad 16 ton - a K239 31 t.... Błąd w opisie.

GPforumCB
Автор

Fajnie by było gdybyś zrobił porównanie czołgi K2 vs Abrams vs Leopard.

adiksz
Автор

Cheonmu nie ma wyboru, musi mieć niezrównaną siłę ognia. Ma dwie rundy i jest tani. Nie ma też różnicy w wydajności.
Jeśli karoseria jest produkowana w Polsce, cena jest niższa, a technologia może być gwarantowana.

ganekim