Poniatowa z drona DJI 4k - Poniatowa z lotu ptaka DJI 4k

preview_player
Показать описание
Poniatowa – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w zachodniej części województwa lubelskiego, w powiecie opolskim, położone na Wyżynie Lubelskiej w Kotlinie Chodelskiej.

W Poniatowej w 1941 na terenie zakładów tele- i radiotechnicznych Niemcy stworzyli obóz dla internowanych jeńców sowieckich, przez który do jesieni 1942 przeszło około 22 000 z nich. W tym czasie z głodu zginęło w nim około 18 000 Sowietów. Obóz ten został zlikwidowany w 1942, a na jego miejscu utworzono obóz pracy – zakłady tekstylne Walthera C. Tőbbensa – dla Żydów przywożonych początkowo z Opola Lubelskiego. W kwietniu i maju 1943 do obozu przybyły transporty z likwidowanego getta warszawskiego. W połowie 1943 liczba osadzonych w obozie Żydów wynosiła od 14 do 18 000 osób. 4 listopada 1943 podczas jednodniowej masakry nastąpiła likwidacja obozu. W nocy pomiędzy 3 listopada a 4 listopada 1943, w akcji likwidacji Żydów na Lubelszczyźnie pod kryptonimem Erntefest (pol. dożynki), rozstrzelano bądź spalono żywcem około 15 tysięcy Żydów. Ogółem zginęło ich od 17,5 do 19,5 tysiąca. Jak podaje Leszek Radzikowski, Walter Tőbbens „zorganizował tu miniaturowy obóz dla najbogatszych Żydów z Europy, gdzie za słone opłaty mieli oni prawo pożyć kilka tygodni dłużej i w nieco mniej nędznych warunkach”

Po wojnie, na miejscu zlikwidowanego obozu i masowego mordu, wzniesiono pomnik, który jest przedstawiony na filmie.

W 1944 Poniatowa została wyzwolona przez żołnierzy Armii Krajowej.

Po wyzwoleniu Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło obóz pracy nr 153 dla byłych żołnierzy AK i podziemia niepodległościowego.

18 lipca 1962 Poniatowa otrzymała prawa miejskie na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. W tym samym roku otwarto Sanatorium przeciwgruźlicze.

W Poniatowej w sezonie letnim można wypoczywać nad zalewem miejskim. Osoby lubiące pływanie z pewnością chętnie skorzystają z wyodrębnionego z zalewu basenu. Na dzieci czeka plac zabaw oraz brodzik ze zjeżdżalniami wodnymi. Część akwenu jest wykorzystywana przez zwolenników rowerów wodnych. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad zalewem czuwają ratownicy. Przy zalewie można również poleniuchować na plaży, przy której znajduje się boisko do gry w piłkę plażową. Miłośnicy siatkówki mogą sprawdzić swoje siły biorąc udział w organizowanych przez OSiR turniejach.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Супер! Дуже красиве та миле мiсто!!! Люди дуже добрi i хорошi!!!

eliseinikolaiev
Автор

Witam jak zawsze świetny materiał łapka leci i pozdrawiam

LibekGra
Автор

Fajne ujęcia i spoko montaż :) zapraszam też do siebie;)

LukiGarageTv