Aleš Stuchlík: Jak se učíme a pamatujeme si (Pátečníci 29.9.2023)

preview_player
Показать описание
Záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 29. 9. 2023 na téma:
Jak se učíme a pamatujeme si.
Chování živočichů i člověka, a také učení a paměť, lze chápat jako výsledek činnosti desítek miliard neuronů v mozku a ohromného počtu jejich spojení. Na základě poznatků anatomů a fyziologů z počátku dvacátého století zažily neurovědy velký rozmach v jeho druhé polovině. Badatelé se dnes učí chápat signály přenášené prostřednictvím neuronů a funkci nervových okruhů a jejich význam pro učení a obecně chování. Přesto však mnoho otázek zůstává nezodpovězených. Přednáška odhalí tajemství neurofyziologie učení a paměti, mozkových reprezentací a pár tipů pro lepší učení a paměť.

Přednáší:
Prof. RNDr. Aleš Stuchlík, PhD., DSc., (*1974) pracuje jako vědecký pracovník a vedoucí oddělení neurofyziologie paměti Fyziologického ústavu AV. Zabývá se především výzkumem učení, paměti a prostorové navigace. Věnuje se též studiu kognitivních deficitů a dalších změn chování doprovázejících zvířecí modely
neuropsychiatrických onemocnění, výzkum jeho týmu napomáhá porozumět nervovým základům chování. Zabývá se i popularizací vědy (mj. působil jako odborný lektor překladu knihy Od neuronu k mozku z nakl. Academia).

Další informace:

Aktuální informace o dalších přednáškách:
a YouTube kanálu:

Podpora projektu Pátečníci:

---
Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na YouTube během přehrávání:
Milí a vážení přátelé, YouTube kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity YouTube např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na YouTube bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. YouTube Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ani pri preemptívnom, ani pri kooperatívnom multitaskingu sa dve úlohy nevykonávajú naraz, rozdiel medzi nimi je v tom, že pri kooperatívnom sa úloha musí prerušiť sama, zatiaľ čo pri preemptívnom je prerušená plánovacím mechanizmom. Mozog je svojím spôsobom distribuovaný systém a preto je možné, že sa viacero úloh vykonáva naozaj naraz, len nesmú mať konfliktnú potrebu o tie isté moduly, v takom prípade sa to začne zadŕhať.

andrejlucny
Автор

No a teória morfogenetických polí, to je čistá ezoterika špičkovej ezoterickej úrovne

andrejlucny