Dawny cmentarz ewangelicki w Gdańsku Ujeścisku.

preview_player
Показать описание
Cmentarz ewangelicki w Gdańsku Ujeścisku − nieczynny cmentarz ewangelicki w Gdańsku, przy obecnej ul. Cedrowej, na osiedlu Ujeścisko. Cmentarz był czynny w latach około 1648-1961.
Cmentarz był przykościelnym cmentarzem z kaplicą wsi Ujeścisko. Kościół św. Jerzego został spalony w 1945 roku.
Aktualnie dawny cmentarz pełni funkcje niewielkiego parku, w którym pozostały tylko resztki dawnego drzewostanu, ślady po dawnych alejach, zdewastowane fragmenty nagrobków i fundamenty krypty. Nie ma tu już żadnych płyt z nazwiskami pochowanych tu osób; 2 najstarsze zachowane kamienne tablice z pierwszej połowy XIX wieku w pocz. XX wieku zostały przewiezione do miejskiego lapidarium.
Pierwsza wzmianka o świątyni w podgdańskiej wsi Ujeścisko pochodzi z 6 grudnia 1647 roku, kiedy to Rada Miasta Gdańska wydała zgodę na jej budowę. W tamtym czasie teren ten należał do parafii ewangelickiej świętej Katarzyny, a wybudowanie w roku 1663 kościoła pozwoliło na odłączenie się od niej i powstanie nowej parafii, obejmującej poza Ujeściskiem również Migowo, Szadółki, Maćkowy, Łostowice, Krzyżowniki, Trzy Lipy, Emaus, Jankowo i Zakoniczyn.
W dniu dzisiejszym cmentarz na Ujeścisku nie przypomina dawnej nekropolii. Zniszczenia wojenne jakich doznał w 1945 r. cmentarz i stojący przy nim kościół nie doczekały się rewitalizacji. Kościół zniknął (pozostała plebania, w której mieści się ośrodek zdrowia), a cmentarz sukcesywnie zmniejszał swój obszar. Obecnie znajdują się na nim rozrzucone w zieleni nieliczne fragmenty nagrobków, fundamenty krypty i pamiątkowy kamień przypominający o znaczeniu tego miejsca. Pamięć znajdujących się w tej ziemi żołnierzy polskich, w tym podpułkownika Parysa, nie została jeszcze w żaden widoczny sposób uhonorowana.
Рекомендации по теме