Cyfrowe potencjometry [RS Elektronika] #195

preview_player
Показать описание
W tym odcinku, kilka słów o potencjometrach cyfrowych, używanych częściej niż się spodziewaliście.

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jako elektroniczny całkowity ignorant i lebiega oglądam ten. oraz podobne materiały niczym próby objaśnienia ofermie zasady działania napędu warp ze Star Treka, czy schematów szwajcarskiego Cernu :-). Mało co rozumiem, ale i tak fajnie spędzam przy tym czas :-).

ChristophorosSedinum
Автор

8:03 niezależnie w którą kręcimy to zwierają się do masy obie nóżki, tylko w różnej kolejności ;)

DarkMajster
Автор

Jest jeszcze jedna wada: potrafią zwariować i dają głośność na max, nie idzie tego zmniejszyć. Miałem dwa takie przypadki, w jednym były przyciski, drugi miał enkoder. I przyczyną nie był tutaj wadliwy przełącznik. Ale teraz już wiem, jak to działa, bardzo przydatny odcinek ;)

DoubleSuper
Автор

Jak zawsze świetny materiał Panie Krzysztofie - Pozdrawiam

SolFun
Автор

Tak dziwnie w środę ale powoli się przyzwyczaiłem 😃👍

Richard_Green_
Автор

Dzięki za film.
A może coś o czujnikach cofania, parkowania. Bo mi ostatnio jeden padł i go roztukłem młotem :)

MrTN_
Автор

jak zwykle świetny materiał! Wielkie dzięki

soljavas
Автор

Ale zbieg okoliczności :D Dziś sobie myślałem o tym jak zbudować cyfrowy potencjometr :D

cypher
Автор

Prosiłbym o to aby zrobił Pan film o harmonicznych w sieci.

ABB-jywv
Автор

Fajny materiał. Przydało by się jeszcze pokazać, jak taki potencjometr używać, co zrobić z ujemnymi połówkami sygnału, by taki potencjometr dobrze je przenosił, oraz nie wspomniano o ograniczeniach napięciowych. Nie wszędzie da się użyć taki potencjometr, zwłaszcza gdy regulowane napięcie przekracza 5V.

mas
Автор

Zawsze mnie rozśmiesza ten "apsik" ;-).

ChristophorosSedinum
Автор

swietny material jak zawsze. takie pytanko, uzywalem pare takich wzmacniaczy, glownie amplitunerow (nie nowych) i mialy taka dziwna przypadlosc ze podczas podlaszania lub wyciszania byly takie dzwieki (pik, pik, pik) przy zmianie drabinki. czy to jakas wada czy to jest normalne?

JohnyEU
Автор

Mam pytanie Panie Krzysztofie czy istnieje drabinka rezystorówa lub potencjometr na pilot do rotell 980bx ? Ten wzmacniacz świetnie gra tylko brakuje mi pilota . Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

robertnowak
Автор

U mnie potencjometry mają po kilka metrów długości tak zwane liniały. A może coś o bezkontaktowych potencjometrach bo też takie są i są o wiele lepsze od tych kontaktowych...

jackm
Автор

Zapisy do pamięci nieulotnej nie muszą odbywać się za każdym razem, gdy zmieniane jest ustawienie. Wystarczy zapisać w momencie, gdy spada napięcie zasilania.

KH-lgxc
Автор

Bardzo ciekawy odcinek. W zasadzie już 129 kroków wystarczy do płynnej regulacji - wspomniane cyfrowe konsolety audio najczęściej są sterowane przez interfejs MIDI (gwoli przypomnienia podstawowy komunikat MIDI jest 7-bitowy, czyli dający 128 możliwych wartości). Będąc przy elektronice cyfrowej... w sumie fajnie by było znaleźć jakiś fajny i prosty schemat na interfejs MIDI z łatwo dostępnych elementów (nie chodzi o klawiaturę), gdzie mógłbym za pomocą takiego urządzenia sterować np. automatyzacją w oprogramowaniu typu DAW za pośrednictwem komunikatów CC (użytkownik ma na 1 kanał 128 różnych typów) lub (N)RPN (tutaj już można bardzo precyzyjnie ustawiać, gdyż ten typ komunikatów ma posiada odmiaę 14-bitową), już nie wspominając o System Exclusive... Swoją drogą szkoda, że współczesne konsumenckie karty muzyczne nie są już wyposażane w Gameport/MIDI, podczas gdy w profesjonalnych interfejsach to nadal standard. Tak swoją drogą, interfejs MIDI pozwalałby sterować również przybornikiem Photoshopa bez potrzeby wkuwania skrótów klawiszowych. Ciekawi mnie, czy budowa takiego cacka to łatwe czy trudne zadanie?

ArturWrona
Автор

Są jeszcze scalone potencjometry sterowane napięciem. Ciekawe jak one są zbudowane? Kojarzę tylko 1 model: UPC1406HA, ale dokumentacja jest bardzo skąpa, i nie wiele wyjaśnia. Raczej nie ma tam drabinki rezystorów, ale kto wie?

qbpm
Автор

Niby się nie zużywają ale za to zużywają się przyciski albo enkodery. A Enkodery to chyba zawsze zwierają to dwie skrajne nogi do masy nie zaleznie w ktora krecimy

tyty-lrct
Автор

Przydałby się odcinek o encoderach, żeby wyprostować nieścisłości zawarte w tym materiale. ;)

chomikdzungarski
Автор

A może odcinek o tranzystorze TIP 31C?

BitKamienny