3 sposoby: jak odróżnić GOTYK i NEOGOTYK? | GOOD IDEA

preview_player
Показать описание
Wszystkie książki zamówione w przedsprzedaży będą podpisane przez autora. Przedsprzedaż trwa do 2 czerwca 2024

Obserwuj nas także na Instagramie:
Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika.

Jeśli doczytałeś opis do końca, to dziękujemy! Aby to uczcić, napisz w komentarzu: "A Koszykowa 55 to w jakim stylu?"
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ten kanał to arystokracja polskiego You Tube'a. Dziękuję za piękne treści :)

s.agnieszkaeltmann
Автор

Dwóch Radków jest lepsze niż jeden Radek! :)

zenekbombalina
Автор

REWELACJA!
Wspaniale posluchac pieknej polsczyzny z mostwem profesjonalnego architektonicznego nazewnictwa z wyjasnieniami dla kazdego!
Ksiazke kupilem jako prezent dla zony - mysle, ze bedzie to dla niej super niespodzianka!
Czekamy na kazdy nastepny odcinek!
Serdecznie pozdrawiam z Florydy!

witoldszczygielski
Автор

Ooo, mój ulubiony gotyk i ulubiony Radek. Mam jednak problem, bo nic nie piłam, a widzę podwójnie ;) Pozdrawiam i dziękuję za kolejny film.

ewad
Автор

mam nadzieję że nie wpadnie do głowy komuś ze skarbówki żeby Pana Radka opodatkować podwójnie....😀😀😀 pozdrawiam🖐 super film

dankazor
Автор

Jak wspaniale. Gotyk jest najlepszy! Cudowny materiał!

bartek.poplawski
Автор

Piszę w trakcie oglądania i się pospieszyłam, bo na końcu znowu widzę dwóch Radków. A tak na poważnie to super pomysł z NEORADKIEM!

ewad
Автор

Wspaniały film, magiczna realizacja, cudowne odcinki czekam na następne,
P.s. „w Podgórzu”

wojciechbierlit
Автор

Jezeli dany obiekt stoi w miescie lub dzielnicy znacznie mlodszej niz sredniowiecze (np. wapomniane Katowice ale tez wroclawskie Nadodrze gdzie stoi neogotycki kosciol Michala Archaniola) to rowniez mozna mowic o tym, ze "pan tam nie stal". Do tego mamy rowniez orientacje kosciolow sredniowiecznych na wschod, ktora to praktyka pozniej zostala porzucona czy tez cegle wyrabiana recznie vs maszynowo.

MatthieuDeW
Автор

Panie Radku dobry materiał, treściwie, krótko i na temat

pawef
Автор

Panie Radku, wlasnie wrocilem z pracy, powinienem byc zmeczony i cokolwiek marudny, jednak na widok "dwoch panow Radkow" rozesmialem sie szczerze i potoczyscie. Swietne wejscie! Pochodze z Lubina (Dolny Slask), mamy tutaj przyklad architektury neogotyckiej, badz eksponat historyzmu- to kosciol pw Najswietszego Serca Pana Jezusa. Pozdrawiam!😎

damianpaczkowski
Автор

Donoszę, że zdrowie mi się poprawiło- już widzę pojedynczo;) (Dla zasięgów śmieszkuję).

ewad
Автор

Film jak zwykle ciekawy i interesujący ze zdublowanym prowadzącym. Czekamy na wykorzystanie sztucznej inteligencji w nowych produkcjach. Film o Zamościu i Sandomierzu to niedoścignione wzorce przekazu takich treści. Pozdrowienia dla twórców tego oryginalnego kanału pani Natalii i Radosława.

phanther
Автор

Dziękuję za kolejny ciekawy i kształcący film👍💐🙂 Pozdrawiam

Oxygen
Автор

Majstersztyk. Już od dłuższego czasu staram się ćwiczyć rozróżnianie stylu od neostylu, ale o wyposażeniu, czy przebudowach nie pomyślałem. Widziałem, że neostyle są dużo bardziej harmoniczne i ogólnie idealne, ale nie potrafiłem dostrzec na czym ta idealność polega. Dzięki za materiał😁

sucharspl
Автор

W końcu pokazaliście kościół Św. Józefa w Krakowie. A wracając do neostylów to taka sama rzecz ma się w stylu neoromańskim gdzie także da się zobaczyć takie same różnice i smaczki jak w gotyku i w neogotyku. Tutaj dobrym przykładem jest po sąsiedzku kościół także w Podgórzu oraz kościół przy Uniwersytecie Ekonomicznym który nawet łączy oba neostyle sztandarowy przykład architektury neoromańskiej robili niemieccy architekci np. Kościół Św Boromeusza we Wrocławiu lub pierwowzór zamku Disneya, z kolei zaś mistrzami neogotyku znów okazali się Francuzi zwłaszcza Violett - le - Duc autor sygnaturki Notre-Dame w Paryżu oraz innych detali podczas kapitalnego remontu katedry. A wracając do neostylów to największym problem to rozróżnienie stylu neobarokowego i neorenesansowego bo często te budynki kopiują dosłownie detale i wzorce z epok kiedy te style były na topie jedyna rzecz która zdradza często te budynki to kopiowanie stylu francuskiego renesansu lub baroku. Odcinek ciekawy ale warto zrobić cały ciąg o stylach i ich neoodpowiednikach.

albertromanski
Автор

Bardzo ciekawe zestawienie tych trików. Wielkie dzięki za kolejny ciekawy film

macpolandtour
Автор

Super filmik. A najbardziej szanuję za zwrot "na Podgórzu" ;)

adrianmartynowicz
Автор

Bardzo polecam neogotycką katedrę w Częstochowie.

minecrafthackerpl
Автор

To ja dopiszę punkt czwarty, który zauważymy choćby w pięknej katedrze neogotyckiej w miejscowości, w której obecnie pomieszkuję - czyli Siedlcach. Otóż ten trick to... centralne ogrzewanie. I tu mały haczyk, bo owszem, są stare gotyckie katedry z XIV wieku wyposażane współcześnie w to udogodnienie, ale jest jeden haczyk - przy adaptowanym ogrzewaniu rurki zawsze idę na zewnątrz, żeby nie niszczyć elewacji. A jeśłi widzimy, ze tylko przy samych kaloryferach wystają, a poza tym sa pięknie ukryte w ścianach - to tak to juz było zaprojektowane w momencie budowy i mamy do czynienia z neogotykiem.

nihilistycznyateista