Warszawa, czyli stolica z przypadku?

preview_player
Показать описание
O początkach Warszawy wiemy niewiele. Kim byli jej mityczni założyciele i jaką rolę w powstaniu późniejszej stolicy polski odegrali niemieccy osadnicy, którzy przemieścili się w górę Wisły z Torunia? Kiedy w ogóle powstała Warszawa?

Nie zapominajmy, że tuż obok znanego powszechnie Starego Miasta znajduje się Nowe Miasto. Co je wyróżniało? Kim byli rybitwowie? Dlaczego warto je odwiedzić także dzisiaj? W oczach zagranicznych podróżnych Warszawa w pewnym okresie uchodziła za miasto arystokratyczne. Nie była to jednak pozytywna charakterystyka. Warszawa w XIX wieku staje się miastem silnego rozwoju gospodarczego. Jak do tego doszło?

Od kiedy zaczął krążyć mit o Warszawie jako „Paryża Wschodu" i dlaczego wiele o nas mówi? Wreszcie, co było największym błędem w historii Warszawy?

O tym wszystkim w podcaście z serii Inne historie Polski rozmawiają Cezary Korycki i jego gość, prof. Błażej Brzostek z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozdziały:
00:00 Warszawa, czyli co?
00:38 Wars i Sawa - Słowianie, Niemcy czy Warszawianie?
28:47 Stolica wychodzi z cienia
45:53 Mit Paryża Wschodu

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Myślałam, że jako osoba mająca za sobą kurs na przewodnika warszawskiego niewiele nowego tu usłyszę. Tymczasem słuchałam z wielkim zainteresowaniem! Dziękuję za bardzo ciekawą rozmowę!

kasiagorska-fingas
Автор

Świetny wywiad. Właściwie to zarys historii I Rzeczpospolitej zaprezentowany na przykładzie Warszawy i jej roli jako miasta :-)

carinio
Автор

Nie jestem z Warszawy, ale słuchałem z wielkim zainteresowaniem. Świetny podcast

krzysztof-kozak
Автор

Wspaniały logiczny i bardzo ciekawy wywiad - dziękuję obydwu Panom

kamilch
Автор

wspaniale i arcyciekawe! pozdrawiam z Torunia!

Karolina.Cychowska
Автор

Ciekawy podcast. Dziękuję i pozdrawiam.

ewawnuk
Автор

Kolejny bardzo interesujący podcast. Serdeczne dzięki!

reginagrzywaczewska
Автор

Dzięki za podcasty super praca komentarz taktyczny

FilipŁanoszka
Автор

Świetna audycja, bardzo dobra robota 👍

musashi
Автор

Warszawa jako miasto założone zostało na prawie chełmińskim przez co z najważniejszych rzeczy dziedziczenie jest po obu liniach i po mieczu, i po kądzieli.

damiancold-ash
Автор

"Wstecz. Historia Warszawy do początku" prof. Brzostka <-- najlepsza książka o Warszawie

marcinstachelski
Автор

Wspaniała opowieść o mieście. A;e że Warszawa nie ma marki? A ile na świecie jest stolic, że przez pare miesięcy były pozbawione ludnosci, w tym czasie niszczone systematycznie, a potem powstały na nowo? Ja znam ludzi którzy odbudowywali warszawę, żyli w strasznych warunkach, ale odbudowywali ją z niebywałym zapałem. Nie chcieli iść gdzie indziej, chcieli być tu w Warszawie każdym kosztem. Czy marką miasta to sa tylko jakieś gadżety które każdy turysta musi kupić na pamiatkę?

tadziokuczynski
Автор

Dziękuję za kanał i podcast.
Zaciekawiła mnie postać Starynkiewicza, o którym powszechnie się wie, że Rosjanin, chociaż nazwisko może wprowadzić w bład, a Warszawiacy że wybudował nam system wodno-kanalizacyjny.
Co za facet, w obcym mieście, w którym zapewne przywitano go z nienawiścią, zamiast siedzieć spokojnie za biurkiem i rubelki odkładać, podjął się takiego dzieła.
Pełen podziw.
Chętnie przeczytałabym poważną biograwię Starynkiewicza.
Bardzo dziękuję.

Lena.
Автор

Narrator tej historii, prof. Błażej Brzostek, pracuje naukowo na "moim" Wydziale Historycznym UW. Zaskakuje mnie jego zdecydowane przypisywanie Warszawie niemieckości jeśli chodzi o początki tego miasta. Dotyczy to Starego Miasta otoczonego Barbakanem. Obok niego pojawiło się Nowe Miasto jako oddzielne miasto ze swoim rynkiem. To dzisiejszy Rynek Nowego Miasta z kościołem sióstr Sakramentek. W XIX w. siostry te prowadziły pensję dla dziewcząt. Tam przebywały na wychowaniu nasze dwie wielkie pisarki: Eliza Orzeszkowa i Maria Konopnicka.

TadeuszKalinowski-
Автор

Dziekiuje za ciekawą audycję 👍 jako dumny torunianin chetnie tez opowiadam ze dawniwj to wlasnie po czesc ludIe z Torunia założyli obecn stolicę Polski 😁

karoltrn
Автор

*Rozszerzenie Warszawy w XX w. nie było błędem.*
Błędem było, że nie zbudowano w do 1950 r. południowej obwodnicy Warszawy i kilku linii kolejowych, które stanowiłyby trzon komunikacyjny miasta i aglomeracji.
Metro głębokie w Warszawie było trudne do wybudowania ze względu na warunki geologiczne, z którym nie mogli sobie poradzić budowniczowie. Dopiero w latach 80-tych zaczęto budowę metra płytkiego, ostatnio też zastosowano wydajne maszyny.

robertab
Автор

Jako niepoprawny Krakowiak interesuje sie jednak Warszawa, choc mimowolnie partrze na nia jako na pewnego rodzaju narodowe curiosum. Niemniej jedak, ta godzina skoncentrowanego krytycyzmu cokolwiek mnie zaszokowala. Wysluchalem z wielkim zainteresowaniem.

boguslawgajdeczko
Автор

Ciekawa rozmowa, przesłuchałem całą. Niemniej, dużo lepiej by było jakby pan profesor więcej mówił o tematach, na których się zna. Na przykład pasjonujące by było posłuchać więcej o Warszawie w średniowieczu albo chociaż o XVI wieku, który jest tu trochę pominięty. Zamiast tego pan profesor na koniec dość dużo mówi o komunikacji miejskiej, w tym tramwajach. To zupełnie niepotrzebne, zważywszy że wartość merytoryczna w tym zakresie jest dość niska.

melanzwkuchni
Автор

Jako warszawiak z dziada pradziada przyjemnie się słucha i czasem coś "nowego" można usłyszeć. Ale pewnie moje wnuki już nie będą warszawiakami.

jarosawprzewoka
Автор

Z tego wykładu pana profesora wynika, że wszystko, co dobre w Warszawie zawdzięczamy Niemcom i Rosjanom. Zaś wszystko, co najgorsze to wina Polaków, a szczególnie polskich elit.😢

januszsolecki
visit shbcf.ru