Deportacja i życie na zesłaniu w ZSRS żołnierzy II Korpusu PSZ i kułaków-konferencja naukowa [III]

preview_player
Показать описание
► Jakie są aktualne możliwości badawcze? Czy w warunkach rosyjskiej inwazji na Ukrainę możliwe są jakiekolwiek badania represji sowieckich? 📺 OBEJRZYJ i DOWIEDZ SIĘ! W trzecim panelu historycy zaprezentują aktualne możliwości badawcze dla badaczy represji sowieckich. Trwająca wojna na Ukrainie zamknęła na bliżej nieokreślony czas wyjazdy na kwerendy do Moskwy i Mińska. Dlatego warto korzystać z możliwości oferowanych przez instytucje zagraniczne, przechowujące dokumenty proweniencji sowieckiej.

🎤 Moderator: dr Joanna Karbarz-Wilińska (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Gdańsku)
📋 00:00 PROGRAM
00:47 Relacje obywateli polskich deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w zbiorach Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie: dr hab. Hubert Chudzio, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
26:53 Perspektywy badawcze losów Polaków i obywateli polskich w łagrach NKWD/MWD: dr hab. Dariusz Rogut, prof. Akademii Sztuki Wojennej (Biuro Edukacji Narodowej IPN)
46:09 Dokumentacja proweniencji sowieckiej dotycząca losów deportowanych z BSRS, USRS i LSRS w latach 1951–1952 w zbiorach Archiwum Hoovera: dr hab. Jan Szumski, prof. Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (Biuro Badań Historycznych IPN)

🔹 Produkcja: Biuro Badań Historycznych IPN

#KonferencjaNaukowa #DeportacjeLudnościPolskiej #PolacyWGułagach #IPN #BiuroBadańHistorycznych #IPNtv #historia #Polska
Рекомендации по теме