„DO PROSTEGO CZŁOWIEKA” JULIAN TUWIM | POLSKI Z PASJĄ

preview_player
Показать описание
Witam!

Nazywam się Danuta Motwicka. Jestem nauczycielką języka polskiego.
Zapraszam na kolejny odcinek, tym razem wiersz Juliana Tuwima „Do prostego człowieka”.

❗️Na kanale dostępne kursy: do matury oraz egzaminu ósmoklasisty. ❗️

LINK DO ORTOGRAFII:

LINK DO ZAKUPU KSIĄŻKI „ONI”:

LINK DO KSIĄŻKI DLA DWULATKÓW:

INSTAGRAM: @polskizpasja_danutamotwicka

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dzień dobry. Dziękuję za analizę i anegdotkę. Być może wiersz ten był nappisany żeby upodobać się włądzom, ale nie zmienia to faktu, że mówi prawdę i jest jak najbardziej aktualny dzisiaj. Jest to wspaniały przykład ósmego zmysłu u artysty.

Bartek_Zdanowicz
Автор

Tuwim "strzepnął" sobie ten wiersz jakby "na zamówienie" z rękawa ale dla mnie jest to wiersz niezwykle prawdziwy i aktualny.

miroslawi.
Автор

Odnoszę wrażenie, że dziś ten wiersz jest aktualny bardzo mocno!

anahellaoastrologiiitaroci
Автор

Tuwim pisał świetne wiersze. A ten jest na czasie i to bardzo.

Edyta
Автор

Święta racja, Tuwim pisał o Rokefelerach i tych co się z nimi układają. A giną zwykli ludzie . Polecam książki dr. Jaśkowiska.
Tuwim znał prawdziwą historię nie tylko historię wykładaną w szkołach.

laurafilon
Автор

A moim zdaniem to jest najlepszy, najmocniejszy wiersz Tuwima. Głoszący prawdę o rzeczywistych przyczynach wszystkich wojen. I odradzający brania w nich udziału, ponieważ są wywoływane i prowadzone wyłącznie w interesie różnej maści globalistów.. No chyba, że trzeba bronić życia na swoim własnym terytorium.

ala-efsw
Автор

Przykro sie słucha co ta kobieta mówi . Czytała TO przed egzaminem : Jestem Polakiem, bo mi się tak podoba. To moja ściśle prywatna sprawa, z której nikomu nie mam zamiaru zdawać relacji, ani wyjaśniać jej, tłumaczyć, uzasadniać. (...)
Gdyby jednak przyszło do uzasadnienia swej narodowości, a raczej narodowego poczucia, to jestem Polakiem dla najprostszych, niemal prymitywnych powodów przeważnie racjonalnych, częściowo irracjonalnych, ale bez »mistycznej« przyprawy. Być Polakiem – to ani zaszczyt, ani chluba, ani przywilej. To samo jest z oddychaniem. Nie spotkałem jeszcze człowieka, który jest dumny z tego, że oddycha.

Polak – bo się w Polsce urodziłem, wzrosłem, wychowałem, nauczyłem, bo w Polsce byłem szczęśliwy i nieszczęśliwy, bo z wygnania chcę koniecznie wrócić do Polski, choćby mi gdzie indziej rajskie rozkosze zapewniono. (...)

Polak – bo mi tak w domu rodzicielskim po polsku powiedziano. Bo mnie tam polską mową od niemowlęctwa karmiono; bo mnie matka nauczyła polskich wierszy i piosenek; bo gdy przyszedł pierwszy wstrząs poezji, to wyładował się polskimi słowami; bo to, co w życiu stało się
najważniejsze – twórczość poetycka – jest nie do pomyślenia w żadnym innym języku, choćbym nim jak najbieglej mówił.

Polak – bo po polsku spowiadałem się z niepokojów pierwszej miłości i po polsku bełkotałem o Jej szczęściu i burzach.

Polak dlatego także, że brzoza i wierzba są mi bliższe niż palma i cyprus, a Mickiewicz i Chopin drożsi, niż Szekspir i Beethoven. Drożsi dla powodów, których znowu żadną racją nie potrafię uzasadnić.

Polak – bo przejąłem od Polaków pewną ilość ich wad narodowych.

Polak – bo moja nienawiść dla faszystów polskich jest większa, niż faszystów innych narodowości. I uważam to za bardzo poważną cechę mojej polskości.

Ale przede wszystkim – Polak dlatego, że mi się tak podoba.”

W Dniu Niepodległości, święcie polskiego patriotyzmu, polecamy wyimek z poematu „My, Żydzi polscy” Juliana Tuwima.

czesawawawrzyniak
Автор

Nie powiedziała Pani najważniejszego że wiersz ten jest pacyfistyczny ale tylko przeciw wojnom zaborczym. Natomiast w przypadku napaści należy bronić swojej ojczyzny. J. Tuwim w tym wierszu nie miał na myśli tylko naszego kraju. Dziwię się że bierze się Pani za analizę wiersza który się Pani nie podoba. Zgodzę się że ten wiersz jest prosty, ale dla Pani okazał się jednak zbyt trudny. Ta analiza świadczy o tym że Pani nie zrozumiała tego wiersza.

dariuszjarosz
Автор

No dobrze, ale czy to że Tuwim napisał ten wiersz "z rękawa", czyni ten wiersz słabym? Czyż w którymś momencie tego utworu, napisał nieprawdę, przkoloryzował coś? Wie Pani 🙂 kiedy czyta się książki historyczne zwłaszcza na temat ostatnich 300 lat, to jest jedna wiodącą siła, która trzyma wszystko za "mordę", siła która powoduje kryzysy, wojny, konflikty - nie tylko zbrojne i z kontekstu tego wiersza wynika, że Tuwim był świadom tej siły.

alfatechkolo
Автор

Rozczarowała mnie ta analiza. Wiersz, tak mocny, który po stu latach jest tak aktualny, jakby był napisany wczoraj, został tu zupełnie zbagatelizowany i porównany do piosenki Wilków "Baśka". Bez żadnej głębszej refleksji przeszła Pani następnie do utworu dla dzieci. Próbuje Pani dowieść, że właściwie niepotrzebnie zwracamy uwagę na wiersz z tytułu filmu, bo "Lokomotywa" usypiała Pani córkę. Czy naszła Panią myśl po lutym 2022, że zignorowała Pani wybitny wiersz, który nawet obecnie ma duże znaczenie dla niektórych "z tej czy innej ziemi"?

sabinaeko
Автор

Dlaczego tego nie bylo w szkolach!! Dzis juz wiem

agasiebawi
Автор

Bardzo bym chciała posluchac analizy wiersza „Mój dzionek” Tuwima

zosia
Автор

Zaryzykuję i podsunę utwór "Requiem rozbiorowe" Kaczmarskiego. Podsuwam jako słuchacz owego, toteż delikatnie zaproponuję dorzucenie do ewentualnej interpretacji elementów warstwy muzycznej (osobiście znam dwa wykonania).
Aczkolwiek to tak mówiąc na marginesie, pozdrawiam ;)

bojownikjpjpjpjp
Автор

Lokomotywa jest rzeczywiście wspaniała.
Zawsze poprawia mi humor. Mówię sobie ją w myślach dla poprawy nastroju.
Do prostego człowieka jest też fajny.
W ogóle Tuwim jest fajny. Jego wiersze same się czytają. Szkoda, że zadał się z komuną. Szkoda.

MaciejJankowskiPL
Автор

Tuwin to wielki wszechstronny poeta. Jego wiersz : Do prostego człowieka byl aktualny w 20 wieku i nadal jest aktualny w wieku 21.
Absolutnie nie zgadzam z interpretacją tego wiersza z panią redaktor.

edwardmazur
Автор

Szkoda że Pani nie wspomniała o przedwojennych problemach Tuwima związanych z tym wierszem ze strony władz. Nie traktowano tego wiersza tak nonszalancko jak Pani twierdzi. W związku z tym wierszem oskarżano Tuwima przed wojną o zdradę. I cytat-

W wierszu moim zwracam się wyraźnie do wszystkich narodów, aby w chwili decydującej przeciwstawiły się wojnie zaborczej, którą – jak dzisiaj każdy człowiek uczciwy i rozsądny – uważam za zbrodnię. Absurdem jest przypuszczać, że nie odczuwam czci dla bohaterstwa w obronie niepodległości kraju.

Julian Tuwim, Robotnik, 3 listopada 1929[

stran
Автор

Zauważyłem u Pani więcej pasji podczas przedstawienia anegdoty dotyczącego powstania tego wiersza niż w jego interpretacji.

or-fo
Автор

Tuwim w swojej tworczosci mial wiele obliczy ten wiersz reprezentuje jeden z nich .Takich utworow bylo wiele, jak np.- " Calujcie mnie wszyscy w D... " ! 😉

miriamzajfman
Автор

Moja pasje do literatury zawdzieczam nauczycielka wlasnie takim jak pani 👌 . Wyjechalam z kraju bedac dzieckiem i to juz 51 lat temu . Wiekszosc mojej edukacji zdobylam juz na zachodzie . Jednak nauka w kraju - inspiracja polskich pedagogow towarzyszyc mi bedzie do koncamojego zycia . Dziekuje ! 💐
Slowa Tuwima zawsze beda bliskie memu sercu tak jak i muzyka Chopina 💕. Serdecznie pozdrawiam z Montrealu 🙋‍💌

miriamzajfman
Автор

Słaba interpretacja, Tylko o Tuwimie, a o przekazie zero. Przekaz się liczy . A do prostego człowieka t o trochę w pani stronę, tylko jeszcze nie dotarło.

adamkot
welcome to shbcf.ru