Po kolei z Kuleckim - Odcinek 209 - Polskie 'teigreki'

preview_player
Показать описание
Po opowieści o niemieckich wojennych "teigrekach" czas na wspomnienie ich polskich odpowiedników. To historia rozwoju przemysłu i wspaniałej myśli inżynierskiej, funkcjonujących na przekór przeciwnościom.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
Kraina Żywych Maszyn
.
Wciąż pod parą... Parowozy w Polsce
.
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #kuleckirysuje #parowoz #lokomotywa #tabor #ty23 #ty37 #ty45 #ty51 #ty1 #ty2 #fablok #chrzanow #cegielski #hcp #wsabp #historia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Komentarz taktyczny dla najfajniejszego kanału na Youtube. ;)

Lukasz-fjqc
Автор

Jak zawsze spokojnie, rzeczowo i mega profesjonalnie. Kuba - dzięki za kolejny świetny odcinek, czekam na więcej! Szczególnie na odcinki traktujące o trakcji parowej.

SQLLX
Автор

Super film. Moze cos o Tkt 48 by sie udalo nagrać

piotrsendecki
Автор

Parowozy, godni przedstawiciele minionej epoki, mimo, że wyparte przez trakcję elektryczną i spalinową łatwo skóry nie sprzedały, długo służyły, chwała za to należy się również wszystkim tym anonimowym mechanikom co przy nich pracowali i utrzymywali je w sprawności technicznej po lokomotywowniach. Serdecznie dziękuję Jakubie za fascynującą podróż wstecz. Pozdrawiam.

michamaj
Автор

Świetny odcinek! 💪. Piękna dedykacja dla Pana Bogdana! Jak wiemy pan Bogdan to legenda nie tylko polskiej literatury kolejowej, napisał ponad 30 książek! Niesamowity człowiek, wielki miłośnik i pasjonat. Zapewne prowadzi gdzieś tam niebiańskie składy 🙂

KolejoweModelarstwoKartonowe
Автор

Daleki jestem od romantyzowania PRL-u. Ale te stare zdjęcia minionego taboru mają w sobie coś cudownego. Pewną sielskość, spokój, bije z nich taka łagodność i harmonia. Mam podobne odczucia patrząc np. na obrazy Chełmońskiego. Chciałoby się wejść w te zdjęcia i posiedzieć tam chwilę dla relaksu.

baltazargabka_
Автор

Następny bardzo dobry odcinek panie Jakubie. Proszę o dalsze tak ciekawie przedstawione materiały o kolei👍💪

kosn
Автор

Fascynująca historia! Z tych, które lubię najbardziej :-)

maciejcyl
Автор

Widywałem tego Ty2 z Piastowa w trakcie remontu w Czachówku. Wytaczali go czasem przed halę już odmalowanego, ale jeszcze bez wiązarów. To była dodatkowa atrakcja zeszłorocznego sezonu grzybowego. Czachówek leży mniej więcej w połowie drogi od mojego domu do tajnego miejsca z podgrzybkami ;) Pozdrawiam!

jozefpalivec
Автор

Brawo! Brawo! Nareszcie cos o kochaych polskich parowozach z rozmachem. Autorze - bądź dumny. Piękne zdjecia, robota i narracja. Za to kocham tu zaglądać.

krzysztofwaleska
Автор

Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek z serii Po kolei z Kuleckim. Każdy odcinek to uśmiech na twarzy i spora dawka historii i techniki. Pozdrawiam serdecznie Panie Kulecki.

DuzyMis
Автор

Ty2-1035, to parowoz na którym najdłużej pracowalem

rysiekwisniewski
Автор

Włączam komputer a tu taka niespodzianka do porannej kawki, dziękuję i pozdrawiam.

willi
Автор

Cudny odcinek. Uwielbiam ten fragment historii polskich kolei.

mattaimp
Автор

Super wiedza historyczna i techniczna, można słuchać i słuchać . Pozdrawiam 😃

AndrzejJędrzejczak-fv
Автор

Dziękuję za kolejny ciekawy materiał 😊 Zdziwiło mnie tylko, że Ty51 było tak mało, jak na tak silny i wydajny parowóz. W mojej rodzinnej Górze Kalwarii przebiega linia nr 12. W latach 60-ych co 15 minut szły tamtędy ciężkie składy z ZSRR do NRD. Zawsze prowadziły je Ty51. Nawet mój wujek, wtedy nastolatek, nauczył się ten jeden model rozróżniać 😄 Pozdrawiam 😊

kolejowaeksploracja
Автор

To był prawdziwie mocny odcinek i zrobiony z "pełną parą " ;) Dziękuję panie Jakubie za kolejny ciekawy film.

daron
Автор

Dziekuje za ogromna dawke wiedzy Panie Jakubie.

tomaszhoffmann-geci
Автор

Dziękuję za bardzo ciekawy. analityczny i syntetyczny za razem materiał. Spróbuję paru ciekawostek, może zaciekawią miłośników kanału.
Otóż, podobnie jak Ty37 miał doczekać się następcy w postaci Ty41 jak wspomniano w materiale, ale plany przekreślił wybuch wojny, tak podobnie Ty51 miał mieć zmodernizowanego następcę w postaci Ty55, jednak skończyło się na dokumentacji, bo PKP nie wyraziło nim zainteresowania z racji ogólnego trendu modernizacji kolei wyjaśnionego w materiale. A szkoda, bo moim zdaniem trakcja parowa miała przyszłość jako pomocnicza choćby z racji dostępu do złóż węgla w Polsce. Dla porównania zaawansowane parowozy dla kolei niemieckich budowano w Niemczech gdzieś do początku lat 60-tych.
Ty51-226 był ostatnim parowozem wyprodukowanym przez zakłady HCP w Poznaniu dla PKP. Nie należy tego faktu interpretować w ten sposób, że HCP zaprzestało produkcji parowozów. Nie, powstawały dalej jeszcze w latach 60-tych, ale już wyłącznie na eksport i były to udane konstrukcje.
Tak sobie analizowałem, że w sumie dla PKP nie doczekaliśmy się rodzimej konstrukcji dużego szybkiego parowozu towarowego, choć na PKP były parowozy Ot1, to jest poniemieckie BR 41, czyli właśnie szybkie parowozy towarowe, ale na PKP eksploatowano je inaczej, jak wskazuje nasze oznaczenie. Zwykle stosuje się w tego typu konstrukcjach cztery osie wiązane z kołami o średnicy 1, 6 - 1, 7 m. Ale na wypadek wojny szybkie transporty wojskowe np. wojsk zmechanizowanych byłyby ciągnięte przez Pt47, który dobrze nadawał się do tej roli. Zaryzykowałbym tezę, że II wojna światowa, z punktu widzenia projektowania i rozwoju rodzimych konstrukcji parowozów oddziałała podwójnie negatywnie. Po pierwsze z oczywistego powodu przerwy w pracach nad lokomotywami, jak np. w przypadku wymienionego w materiale Ty41. Ale, jest też drugi mniej oczywisty wpływ. Po wojnie nasz tabor został zasilony sporą liczbą poniemieckich i innych parowozów z popularnymi kriegslokami na czele, co w konsekwencji skutkowało w ten sposób, że w zasadzie adresowano pilne potrzeby, a nie podjęto prac nad własnymi parowozami ciekawszych typów, które niechybnie powstałyby przy normalnej ścieżce rozwoju rodzimych lokomotyw, i tak prócz wymienionej szybkiej lokomotywy towarowej / uniwersalnej (a Skoda robiła np. 475.1) nie pojawiły się parowozy, jak dla przykładu: szybki tendrzak osobowy następca dla OKl27, mocny tendrzak uniwersalny (jak niemiecki BR 65.10), choć w tej roli starała się występować TKt48, dedykowany ciężki tendrzak towarowy do obsługi pociągów przy portach, czy kopalniach (a Niemcy mieli), średnie tendrowe parowozy towarowe i pewnie inne, jakie można zaobserwować w innych państwach.
I jeszcze odrobina nostalgii. Na zdjęciach w materiale widać parowozy i wagony wystawione na terenach targów w Poznaniu. Pamiętam humorystyczne chwile, gdy ul Głogowską nie mogły jechać samochody i tramwaje, bo w poprzek jezdni stał parowóz, który właśnie wtaczał eksponaty na teren wystawy. Jakiś czas temu zlikwidowano tor kolejowy przechodzący przez ul Głogowską i wiodący na plac na terenie MTP, więc żadna sztuka taboru kolejowego nigdy już nie zostanie tam wtoczona...

jedrzejwrotynski
Автор

Panie Jakubie pozwolę sobie na małe sprostowanie - Zakłady Ostrowieckie z Ostrowca, nie Ostrowa. Jak zawsze świetny materiał. Pozdrowienia z Bielska-Białej

piotrmoron