PIERWSZY RAZ na SUSHI ?! CO ZAMÓWIĆ ?!

preview_player
Показать описание
TOMA SUSHI & RAMEN w Warszawie - miejsce, w którym pasja spotyka się z doświadczeniem i tradycją!

Sushi - potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (su) oraz różnych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego (tamago-yaki), tofu, ziarna sezamowego (goma). Ze względu na bardzo krótki termin przydatności do spożycia, w restauracjach japońskich jest przygotowywana po dokonaniu zamówienia.

JAK PRAWIDŁOWO JEŚĆ SUSHI ?

Tradycyjnie sushi spożywa się palcami lub pałeczkami (hashi). Do sushi podaje się sos sojowy (shōyu) do maczania, zielony japoński chrzan wasabi o intensywnym smaku oraz marynowany imbir (gari), który spożywa się (w małych ilościach) pomiędzy różnymi rodzajami potrawy dla oczyszczenia kubków smakowych. Z tego powodu odradza się także picie wody. Do sushi najczęściej zamawia się zieloną herbatę.

Zgodnie z japońskim zwyczajem, w restauracjach podaje się także gotowe zestawy potraw, w tym także sushi. Mają one różnorodne nazwy, ale powszechnie przyjęły się zestawy o nazwach: matsu („sosna” – zestaw wykwintny, drogi), take („bambus” – zestaw pośredni), ume („morela japońska” – zestaw tani)

Niektóre z dodatków podawanych w zestawie są już zawarte w potrawie. Przykładem może być chrzan wasabi, który dodawany jest z jednej strony rybnego kawałka przed owinięciem go nori lub przykryciem ryżem.

Popularną formę samoobsługowego spożywania sushi oferują restauracje z zainstalowaną, ruchomą taśmą przesuwającą się wokół lokalu (kaiten-zushi, „sushi z taśmy”), na której obsługa ustawia różnego koloru talerzyki z odmiennymi rodzajami sushi. Siedzący wokół goście wybierają według gustu „nadjeżdżające” porcje, a po zjedzeniu zanoszą talerzyki do kasy, gdzie obliczana jest według nich należność.

SKŁADNIKI SUSHI:

Oprócz ryżu do przyrządzania sushi wykorzystuje się – oprócz tradycyjnych – coraz więcej różnorodnych składników, a globalna popularność tej potrawy owocuje kreatywnością i pomysłowością w tworzeniu nowych wersji tej potrawy:

aji – japońska makrela końska

anago – węgorz morski

ebi – krewetki (małe kuruma-ebi, słodkie i prześwitujące ama-ebi, pulchne i poszukiwane botan-ebi);

hotate (hotate-gai) – przegrzebek japoński

ika – kalmar;

ikura – solona ikra łososia

iwashi – sardynka, sardyna, pilchard, Sardinops melanostictus

kanpachi – seriola olbrzymia

katsuo – bonito, tuńczyk pasiasty

kazunoko – ikra śledzia, marynowana w soli lub suszona na słońcu;

kyūri – ogórek (sushi z ogórkiem jest popularne i nazywane powszechnie: kappa)

maguro – tuńczyk pospolity, pacyficzny tuńczyk błękitnopłetwy, Thunnus thynnus;

saba – makrela

sake (shake, sāmon) – łosoś

sanma – sajra

sawara – makrela hiszpańska

shiitake – grzyb

takenoko – pędy bambusa

tako – ośmiornica

takuan – marynowana rzodkiew daikon

tobiko – ikra japońskich ryb latających

unagi – japoński węgorz słodkowodny

RODZAJE SUSHI:

Nigiri-zushi

Maki-zushi

Chirashi-zushi

Oshi-zushi

Gunkan-maki

Temaki-zushi

Inari-zushi

Nare-zushi
Рекомендации по теме
join shbcf.ru