ЗАЗ – Історія виробника 'народних' автомобілів | Економічна правда

preview_player
Показать описание
Погодьтесь, що громадяни пишаються автобрендами своїх країн. В Японії Nissan і Toyota, у Великій Британії Jaguar та Land Rover, в Іспанії SEAT.

А політики таких країн у свою чергу люблять підкреслювати наявність національного автопрому. Президент Франції Макрон їздить на Citroën DS 7, екс-Канцлер Німеччини Меркель свого часу їздила на Audi, а президент Чехії на Skoda Superb.

Так колись було і в нас. Ми теж мали свого національного автовиробника. Було декілька заводів, але найголовніший звісно ЗАЗ. Запорізький автомобільний завод — легенда не тільки українського, але й всього радянського автопрому.

У цьому відео ми аналізуємо, як так сталось, що колись стратегічне підприємство, де автівки штамповались сотнями тысяч пройшло шлях від створення не одного народного автомобіля до стагнації і зупинки конвеєрів? Чому після Ланоса так і не з'явилось нічого нового? Ну і врешті хто в цьому винен?
__________________________________________________________

та пам'ятайте, що чесні новини неможливі без небайдужого читача.

Економічна правда:

00:00 - Вступ
02:32 - Як створювали перші Запорожці
09:31 - Український автопром на початку Незалежності
14:34 - Як Daewoo зайшла в Україну
23:16 - Епоха УкрАвто
27:15 - Причини успіху ЗАЗу
31:10 - Вплив кризи 2008 на україньский автопром
33:46 - Вплив кризи 2014 на ЗАЗ
40:08 - Імпорт вбив український автопром?
43:41 - Що чекає на наш автопром?

Використані відео з каналів:
Знаєм 24
За рулем
Настя Туман
Киножурнал Фитиль (официальный канал)
4x4 NIVA-TV
Історія На Карті
ZAZ Ukraine
Retro Car USSR 2023
Мир Кинозвезд. Актеры кино
Советские фильмы, спектакли и телепередачи
bongerus
TeleconStudio
Ленинский Райком КПРФ
Виктор Тарасов - канал "Наша История"
24 Канал
Советское телевидение. ГОСТЕЛЕРАДИОФОНД
ТСН
Твій Дім
yaroslavlazor
MirReklamyUA
Danny Cheek
5 Канал
ICTV
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Саме державні преференції і знищили "вітчизняний" автопром. Ще на самому початку незалежності потрібно було відпустити його у вільні ринкові умови, за прикладом Польщі. і Навіть якби ми його втратили, нічого страшного не відбулось. А так схематозник Васадзе продовжував отримувати надприбутки за рахунок народу. Навіщо вкладатись в розвиток бізнесу якщо тобі і так всі пільги дає держава? Чому в матеріалі не має і слова про вартість народного ланоса в росії, де він коштував вдвічі дешевше? Я вже не кажу про рівень безпеки даних автомобілів. Недолуге керівництво заводу цей завод і знищило. Та ще й допомогло Польщі, придбавши завідомо збитковий завод. Тож по суті вітчизняний автопром це просто збірка авто іноземного виробництва. Даний бізнес міг би існувати якби ціна цих авто була адекватною, але ланос за 10 т доларів??!!! Він навіть новий з салону не конкурент 15 річній ауді. так що завдяки пільгам та дотаціям український народ допоміг збагатитись Васадзе та ко, які і просрали автозавод. ЕП, закінчуйте сюжет логічними висновками!

auteldprch
Автор

багато років спостерігав за ниттям навколо того Комунару.

Він спочатку був - тупо завод який виробляє, щось що називаеться автомобіль. Як колишній власник Таврій (совкової, часів незалежності та корейської сборки) - натрахався на все життя. Чесно кажучі - ремонто-пригодність хороша, але ломається вона дуже часто, якість деталей (3 вида коперативні, російськи і заводзькі) дуже низька, а ще дуже часто бувало що їх просто нема, і це в Запоріжжі - де їх виробляли.

Про сам завод. він атомобільним став при совку, тоді нечули і не знали до самого розвалу, що таке конкуренція, ринок і індустріальний дизайн. Натомість знали про госплан, і конструкторське бюро при заводі - що допилює те що в москві провтикали. Вони на кульманах займались проектуванням телєжек з двигуном, зовсім не розуміючи про комфорт і естетику та зручність керування і ергономіку систем керування. Бо просто не було школи автомобілебудування від слова - зовсім. Вміли тільки копі-пейстити, і то через одне місце.

Всі ті міфи і казочки про те що наші щось там розробили покруче тодішніх фордов чи гольфів, тільки казочки. Бо шо та 8ка вазівська, що Таврія навіть на етапі предсерійного екземпляра були застарілими ведрами по всім характеристикам, а помножене на рукожопне совкове виробництво - взагалі - металобрухт.

Звісно були самородки які пропонували тихнічне рішення і інше, але не було жодних дизайнерів і маркетологів. А нащо, народ голодний і у вічному дифіциті - любе гівно купить.

При незалежності зтикнувшись з реаліями ринку, чекали госплану зверху - навибивали собі податкових пільг - і все що змогли висрати - це таврія-славута, коритце яке мало закінчитись вироблятися ще років з 10 тому на момент її запуску, але в нас це було - супер-пупер народний авто з 4-5К зелених. І народ купував, бо червоні деректори, і тільки но появившися олігархи перекрили імпорт наглухо, щоб купити більш менш пристойну іномарку було якимось недосяжним. Проте і зараз таке саме, але при цьому ми не виробляємо ніфіга - дякуйте вправним господарникам.)))

Потім їх купили корейці, але вони дурні не знали куди вляпалися, вони як нормальні інвестори вкинули грошей і налагодили виробництво, місцевим рукожопам показали як насправді робляться авто. Але все одно наші якось спромоглися - пресформи не такі робити, і деталі полівому варити. І шо ми отримали - допиляну таврію зі спойлером, в якій накінець поприбирали всі дитячі хвороби, славуту - з салоном люкс, який від звичайного відрізнявся -тканинкою на дверних картах, тканиною на картах Карл. І якісь супер сучасні, нубіру, леганзу і ланос, правда спочатку на них тільки колеса ставили - і коштували вони як мерс ц- класса в европі, ото гівно що через рік було в рижиках а через 2 в дірках.
Потім корейці пішли, бо там і шевроле загнувся і вони прифігили від наших рукожопих безпредельщиків.

Потім то все щастя дісталося васадзе і ко, і шо там виробляли? - зняті всюду з конвеєра корита, і продавали нам в три дорога, причому в рашці той самий ланос вироблений в нас з коробкою автоматом коштував 6000-7000 зелених, а в нас на механіці - 9000-10 000. З салоном люкс - з тканинкою на картах)) Ну не ох*їли а?
І воно (васадзе) ходіло скиглило в раді, що йому не вистачає грошей і що треба ще пільг і ще чогось, бо це ж вітчизняний автовиробник. Мені досі не зрозуміло якого хера те все гівно мало підтримуватися за рахунок держави..? Робочі місця? камон, усі з руками повідкривали свої сто-шки і заробляли копійчину. Інші помикались і теж знайшли де працювати.

Що треба було б зробити після розвалу - одразу продати і все. Попиляли би його, ну той нехай, зробили би філіалом якогось фольксваген - булоб круто.
Але ми зтикнулися з рукожопими жадібними совками, які там щось мріяли в рамках своїх неглибоких знань (як кучма зі своїми ракетами (романтік мамкін) - де бл*ть наші ракети, якіб ху*рили зараз по москалям?) але так нічого і не зробили і нездогодались просто продати.

ondric
Автор

Трошки пам'ятаю ті часи, коли продавалися автомобілі зібрані на заз. Був в користуванні Сенс і Авео Т250.. Так от я досі не розумію, деякі моменти:
Чому автомобілі які збиралися в середині країни, при всіх пільгах, місцевих тарифах на енергоресурси і рівень оплати праці, чому ці авто вартували приблизно так само як китайські однокласники і такі само автомобілі вироблені за кордоном?
Чому якість різко падала з моменту початку збірки в нас? Так корейський Ланос міг вбиватися в таксі 5 років, польский вмирав трохи швидше, а от ті що були зібрані в нас, спирались і починали ржавіти за 2-3 роки?
Тобто десь здешевили конструкцію, мали пільги, а людям намагалися впарити неякісний товар, за тіж гроші.
Мені здається це і призвело до краху.
Були б ті авто дешевші за імпортні і пригнані також якості, з якої все починалося у корейців, їх би брали. А також це працювало би на імідж підприємства. Але робили як вийде і що вийде, з совковою думкою, що і так куплять. А тепер жаліються, що все пропало, завод встав.
Самі ж і проспали...

maxymus
Автор

А теперь как было на самом деле:
- Завод со времен совка выпускал ломучее говно, но его брали, ибо альтернатив было не много (чуть менее ломучее говно от ваза, космича и тп). Первые ввезенные иномарки произвели просто фурор, красивее, надежнее, комфортнее
- Корейцы пытались навести порядок, и у них даже ненадолго получилось, но потом все пошло как обычно у нас. Работяг наепывали на зп, почти все руководящие должностя кумы/сваты/племяннички… спецы начали разбегаться кто куда с этой дыры.
- в 2010 году за лайнос они хотели 10, а в рашке почему то они продавались по 8. При чем качество сборки сией колесницы с древним движком было отвратительным, соответсвенное по беушке все первым делом искали лайноса «поляка» ибо все знали как их собирают на заводе. Была даже такая негласная услуга, за определнную плату человек на заводе контролирует чтобы тебе попалась нормальная машина, а не битая кривокрашенная с бу детальем :) Историю с сенсами вообще опустим :) При этом что за 10 можно было купить нормальную подержанную иномарку выше классом. В принципе как и сейчас
- В итоге завод работал просто как схема отжатия и отмытия бабла, параллельно распиливался и разворовывался. Остальное все лирика для слабых умов :)

Pochinikus
Автор

Це державна мафія, завжди дурили людей і дурять, Пам’ятаю за розмитнення 2л Мерседеса заплатив 150$ у Литві а у нас2000$.Зараз розмитнення з т/о і номерами на 2л шаран у Іспанії обійшлося 220€.Біда що ми самі вибираємо до влади крадіїв і корупціонерів.

igor
Автор

Ключова фраза відео: ЗАЗ не був конкурентним ніколи, а всі успіхі здобував лише завдяки пільгам.

vldt
Автор

Коли в польші пристойне авто можна купить за 2000$ а після всіх переоформлень ціна її в Україні вже 4000$ і мені кажуть що це норма?ми що багатші в 2 рази за поляків?і це тому що захищаєм свій ринок?та в дупу той ланос і васідзе!

tonystark
Автор

Не було майбутнього у ЗАЗа тому, що на чолі були ділки, рішали і хапуги. Переслідували тільки мету наживи. Це наслідки радянськості. Ще довго із цим будемо жити😢

yourich_only
Автор

Чувак з Італії сам зробив крутезну машину, схожу на альфу, але набагато крутішу. А у нас 20 тисяч людей збирали гнилі горита для бідних. Якщо не тримає конкуренції - хай помирає, і не треба ні копійки державних грошей туди вкладати

ГеоргийВелинский
Автор

Коротше кажучи, коли починають щось втирати про «захист вітчизняного виробництва» - значить за кошти платників податків будуть утримувати нерентабельні і нікому не потрібні виробництва, що повністю неконкурентні на ринку.

Продали б Фіату чи іншим компаніям на конкурентній основі - може були б нормальні авто, а не Ланоси.

zest
Автор

ЗАЗ загубила бестолковість і жадібність його керівництва. Небажання щось змінювати. Одна компанія колись робила енергоаудит заводу. Нераціональні втрати були просто шалені. Окупність енергоефективних заходів - пару років, а то й місяці. Керівництво так нічого і не зробило. Бо легше це закласти в ціну авто, ніж вкладатися в завод...

o-skill
Автор

дивився ролик і хотілося плакати! Огидно! нехай ті, хто всі часи знищував Україну і провжує знищувати заради свого збагачення понесуть відповідальність і горітимуть в пеклі!

Yhsnomis
Автор

ЗАЗ зміг працювати тільки в тепличних умовах, автомобілі виробляли на базі Опеля кінця вісімдесятих початку дев'яностих років, ці платформи вже були зняті 10 років тому коли ЗАЗ почав виробляти свої "класні" автомобілі.
Це все ниття що у ВТО не так мито не таке це все замилювання очей, працювати могли вони тільки із дотаціями з держави і коли ці дотації закінчились закінчилось виробництво, закінчився ЗАЗ. Це дуже добре бо такий виробник не потрібен державі, забороніть ввезення всіх автомобілей і випускайте брички і карети і розводьте коней теж можна прибуток отримувати, але ці "виробники" і тут збанкрутують без дотації з держави.

dvronsky
Автор

Якась повна дичина - я буду робити лайно, а держава гарантуй попит. Дуже поринковому та конкурнтно

kvv
Автор

да. колись я помню у нас в салоні стояв 8 000 долярив а в расії 5 000 долярив. як так получалось до сіх пор не пойму

pzrvgdjsergius
Автор

Щиро дякую за цікавий та пізнавальний фільм. Міцного здоров'я всій команді. Щасливо.

Vovanderos
Автор

Завод завеликий для нашого ринку. Менеджери гралися в радянський союз: раз люди не купують тільки ланос, то треба зробити все інше ще дорожчим. А треба було запрошувати відомих автовиробників і робити з нього майданчик по виробництву автомобілів для ринку ЄС.

grinqwerty
Автор

Огидно дивитися на нашу історію чесно кажучи. Платили Кореї, китайцям і власникам заз за погані машини і ще й пишатися у якому об'ємі ми це робимо :/

IKactoz
Автор

Ця схема називалася "Услишьтє Васандзе" (по типу "услишьтє тампас" (с).
Причому - цей грузінскій куй - живий до сих пір і володіє Укравто, разом зі своїм кодлом - синочьком, донькою і купою бувших коханок...

oleksii
Автор

Так як цей завод працював і виробляв всілякий мотлох з низьким рівнем якості та ще й постійно був дотаційний та лобіювали закони на його підтримку, то краще б його взагалі не було. Щоб покупець був у виграші, то потрібна конкуренція серед виробників і тоді вони будуть покращувати якість продукції і тримати конкурентну ціну, а ЗАЗ був по суті монополістом, у виграші були тільки його власники, а народ як завжди у програші, гроші платників податків пішли на виробництво застарілих авто низької якості, а потім ще й доводилось за свої кошти цей хлам купувати по завищенній ціні, бо конкуренцію вбили.

АлександрЛ-юй