Husaria - elitarna jazda Rzeczpospolitej

preview_player
Показать описание
Husaria nie tylko zapisała się w militarnych dziejach świata odnosząc spektakularne zwycięstwa, ale była też formacją wojskową, które w dawnej Rzeczpospolitej funkcjonowała przez aż 250 lat. Kiedy powstała i na czym się wzorowała? Jakie były jej największe sukcesy i co dla niej zrobił Stefan Batory? Dlaczego warto pamiętać o słynnej bitwie pod Kircholmem?

Ile mierzyła kopia husarza i czemu służyły słynne husarskie skrzydła? Jak drogie było utrzymanie tej formacji wojskowej i czy rzeczywiście była elitarna? Co zadecydowało o tym, że husaria przestała być skuteczna? Wreszcie, kto był najbardziej legendarnym husarzem?

Rozdziały:
00:00 Husaria - elitarna jazda Rzeczpospolitej
01:01 Jazda, która zachwyca świat
19:35 Elita na kredyt
40:25 Zmierzch skrzydlatych rycerzy

Zapraszamy do wysłuchania innych podcastów Muzeum Historii Polski:

Nasze podcasty to opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski.

Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na:
● a także na innych platformach podcastowych.

Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dziękuję z program, za wywiad, za wiedzę, którą można wręcz uwielbiać.
To że historia jest moim hobby to już wiecie bo czasami coś komentuję ale słuchać mądrzejszych, mających inną, wielką wiedzę to przyjemność.
Szkoda, żałuję tylko tyle że wcześniej nie było takich szans.
Pozdrawiam

yurekbond
Автор

Jeden z lepszych kanałów na yt. Doceniam waszą pracę. Proszę o więcej i dłuższe programy ❤

conradconrad
Автор

Dziękuję za wspaniały wykład i szeroką wiedzę. Pozdrawiam serdecznie.

grazynad
Автор

Jak zawsze mega aż miło się słuchało. Bym chciał taki o dziełach militariach itp które zostały nam skradzione i są w muzeach na wschodzie, zachodzie I prywatnych kolekcjach tak i o zobowiązanych szwedzkich do zwrotu i czemu nikt tego nie wymusił do tej pory

ElFabcioGoat
Автор

No i git. Kolejny dobry odcinek tej serii.

dokadzmierzaswiat
Автор

🙋‍♂️Dziękuje za program🙌Pozdrawiam z Dublina🤗👻☺️💃🏻🕺

romekromek
Автор

Piękny wykład. Można słuchać wielokrotnie.

andrzejwrobel
Автор

Bardzo ladn8e opowiedziane, Pan profesor podzieli się jeszcze wiedzą, mam nadzieję??

wojtaswojtek
Автор

42:14 Czekałem na ten moment :) Pamiętam, że jeszcze na studiach mówiono mi o arkanie, jako o głównym powodzie, dla którego zakładano skrzydła. Jednak z czasem trafiłem na informację o specjalnym kołnierzu husarza, który miał zapobiegać zaciśnięciu się tatarskiego sznura. Wersja z szumem skrzydeł jest chyba najbardziej rozpowszechniona, natomiast wersja z zakładaniem jedynie na uroczystości najbardziej prawdopodobna :) Odcinek bardzo ciekawy, a szczególnie część o wysokich kosztach utrzymania tego rodzaju wojska.

DeBergoff
Автор

Husaria była znakomitą formacją, ale miała jedną zasadniczą wadę - była bardzo droga, zarówno w pozyskaniu jak i użytkowaniu. Jeden koń husarski, którego szkolenie trwało przeciętnie 2-3 lata, kosztował około 5500 złotych polskich co odpowiadało cenie średniej wielkości wsi ( 80-100 dymów). Przeciętnie w rocznej kampanii ( w zależności od intensywności konfliktu), husarz tracił 2-3 konie. I tu pojawiał się problem - zgodnie ze statusem z 1505 roku szlachta nie mogła się parać zajęciem plebsu czyli handlem itp. Czyli szlachta powoli z roku na rok ponosiła w każdej kampanii straty finansowe i to poważne. I to była podstawowa przyczyna upadku husarii.

john-doe
Автор

Dzięki za ciekawy program. Pozdrawiam z Gdańska 👋🙂

pawelpetasz
Автор

"Gdyby nie Stefan Batory . To Husarii by nie było ". Ale poleciałeś:)
Husaria już przed Batorym zaczęła przybierać cięższą formę.
Batory to wszystko przyspieszył i uporządkował.
I chwała mu za to ;)
Z całym szacunkiem dla dużej wiedzy i uznania dla autorytetu Pana profesora ale mówienie, że pierwsza bitwa Husarii to Lubiszew 1577, pomijając początkowy okres husarii jest niezrozumiałe. Przypuszczam, że to tylko pewne spłycenie myśli i zawężenie okresu trwania Husarii do jej najlepszego okresu w którym przybrała formę już powiedzmy umownie ciężkozbrojną.

ukaszgarstka
Автор

Mitem jest fakt, że rozwój broni skałkowej spowodował upadek husarii. Jak twierdzi największy specjalista z tej dziedziny - wspomniany tutaj doktor Radosław Sikora, husaria upadła przez upadek morale. Było to spowodowane wojną domową, gdzie brat walczył przeciw bratu (jedni po stronie Sasa a inni po stronie Leszczyńskiego)

dzonymielony
Автор

Husaria też odznaczała się wysokim morale i zaciętością.co niejednokrotnie pokazała

mamru
Автор

Każdy husarz miał bardzo szeroki asortyment środków walki: kopie, koncerze, nadziaki, pistolety, szable, buławy bojowe .

andrzejsitkowski
Автор

Są opisy husarzy w zródłach ze skrzydłami w boju oraz sami husarze o tym wspominają w swoich Dariuszach czyli pamiętnikach. A profesor Nagielski swoje, że do końca nie wiemy. Naprawdę tyle jest w zródłach historycznych na temat powodu zakładania skrzydeł przez husarię.

ukaszgarstka
Автор

Husaria aż tak archaiczna nie była w 18w. Pancerze u kirasjerów istniały dobře 100 lat później, szarże prawie 200. Zostało to tylko adaptować większą ilością karabinków, zmianami organizacyjnymi (i społecznymi). I jeszcze mogłaby grać istotną rolę później. Moja skromna laicka opinia. Problemem była struktura ekonomiczna kraju😢

tommygun
Автор

W tle, a właściwie jako niedomówienie, przewija się motyw zrywania sejmów po wnioskach o dofinansowanie i powiększenie liczebności wojska. Kto zrywał? Kim byli posłowie? Bogata szkachta i arystokracja. Szlag mnie więc trafia kiedy slyszę o zwrocie majątków potomkom ludzi, którzy de facto pogrążyli Rzeczpospolitą. Przypominam, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku *nie zwracano majątków odebranych przez zaborców patriotom (po wszelakich powstaniach) i odsprzedanych kolaborantom.*

grzegorzossowiecki
Автор

Czy jest możliwe żebyście umieszczali te podcasty na Apple podcast??

thaess_aep
Автор

Chylę czoło przed prof.. Mirosławem ale jeżeli chodzi o husarię to polecam najlepszego chyba specjalistę obecnie Dr. Radosława Sikorę

Hary-ilft
welcome to shbcf.ru