OPNsense - darmowy system operacyjny dla routera

preview_player
Показать описание

Postanowiłem wreszcie przetestować jakiś system operacyjny dla routerów inny niż Mikrotikowy Router OS. Wybór padł na OPNsense.

0:00 Wprowadzenie
1:05 Dlaczego OPNsense a nie pfSense?
2:02 Sprzęt jaki wykorzystam do instalacji OPNsense
3:02 Dołożenie karty sieciowej 2x1Gbit do komputera
3:44 Instalacja OPNsense
6:16 Pierwsze logowanie przez interfejs WWW, zmiana podstawowych opcji
8:09 Wnioski po kilku dniach testów, zalety
11:23 Wady
14:08 Testy przepustowości, pobór prądu przez sprzęt
15:29 Dywagacje na temat przyszłych testów Mikrotika na takim samym sprzęcie
16:13 Podsumowanie
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Przypomniały mi się czasy Coyote Linux Brazilfw oraz Fresco startujących z dyskietki.😊

Lennypl
Автор

Warto po instalacji postawić pakiet zenarmor (sensei). Wtedy mamy coś zdecydowanie więcej niż prosty router tylko jeszcze analizę ruchu sieciowego i blokowanie niechcianego ruchu. Natomiast wadą tego typu rozwiązań (w przypadku instalacji na komputerze) jest zużycie prądu które jest odczuwalnie większe niż w przypadku rozwiązań dedykowanych.

lrogalinski
Автор

Bardzo mnie cieszy sprawdzanie alternatywnych systemów

ukaszs
Автор

Materiał w idealnym momencie. Akurat 2 dni temu też zacząłem testować OPNSense i nawet na identycznym Lenovo. Tylko kartę dokupiłem 2, 5Gb/s

krepec_pl
Автор

Dziękuję za film. Tak na odskocznię po pracy :)

mariuszbrynkiewicz
Автор

Dzięki za film protestuje z ciekawości

mondelas
Автор

Dziękuję za włożoną pracę i fajny materiał.

konikonradowski
Автор

Dla tych co zastanawiają się co zrobić ze starym kompem to twój film idealnie pokazuje że nadają się właśnie jako baza do postawienia na nich oprogramowania typu firewall. I zamaist wyrzucać na śmietnik to możemy dać drugie życue temu sprzetu.

Jako ciekawostka może cię to zainteresuje do kolejnych filmów.
Na rynku są też gotowce z większą ilością interfejsów sieciowych np. Protectli tworzone z myślą o postawieniu na nich firewalla czy to w wersji bare-metal czy też na hypervisorze np. Proxmox. A poza tym nie zajmują dużo miejsca bo są minimalnie większe od NUC-ów i są ciche ze względu na zastosowanie pasywnecho chłodzenia - cała obudowa to jeden wielki radiator.

matix
Автор

Hej, bardzo ciekawy film. Kiedyś używałem Caldera Linux

mariuszbrynkiewicz
Автор

Jakie jeszcze cienkie klienty polecacie do użycia jako routery? Ile ramu powinny mieć i dysku, żeby to spokojnie działało?
Ile trzeba mu wsadzić portów ethernet, żeby to miało sens użytkowy, czy zewnętrzny switch załatwia sprawę w domu? czy lepiej w samym routerze dodać?

grelmedialski
Автор

Oprócz wypalania polecam sprawdzić Ventoy. Może nie w 100% kompatybilny z każdym ISO, ale na to 98% kompatybilnych wystarczy skopiować sam plik ISO i można mieć ich kilka na jednym patyczku. :)

supra
Автор

Często myślałem sobie o takich eksperymentach, ale w praktyce stwierdzałem, że jeszcze mniejsze komputerki są energetycznie bardziej oszczędne, więc do testów wolałem odpalać zrytualizowane na komputerze systemy routerów.

TomaszTrelaPlus
Автор

OPNsense obsługuje pluginy i da się rozszerzyć jego działanie o antywirus, czy rozbudowany firewall.

jedrzejwrotynski
Автор

Ja pfSense postawiłem na Fijitsu Futro S940 i chodzi to bez zająknięcia. Procek na cpubenchmark o 45% wolniejszy od Twojego ale TDP 10W Jednak pfSense nie pasuje mi i od początku w planach był Sophos XG Home Edition (jako router i Firewall Next Generation) jednak wymaga on legacy BIOS a ten terminal tego nie wspiera. Wymaga również 4-6GB RAM. Kupię RAM (obecnie 4GB a coś na grafikę trzeba przeznaczyć) i spróbuję postawić na terminalu Proxmox a na nim dopiero Sophos. Może taki tandem się sprawdzi

marcinwachcinski
Автор

Mimo że używam sophos home xg, to się bardzo nad tym zastanawiam, opnsense zdaję się że linus u siebie używa, a i jeszcze jeden z YouTube'row zmienił sophos na tego opn. Po za tym, jak inne poradniki, są super, przez to mam więcej mikrotikow, noo TP-Link'ów też

ukaszszastalski
Автор

Witam! Będę budował sieć w domu i po twoim filmie mam zagowstke czy właśnie nie wziąść jako główny router OPNsens ponieważ zalega mi terminal z i5 i resztę w okół czyli mam na myśli CAPy mikrotika i jakiegoś prostego switch żeby to pospinać. Czy lepiej by było kupić jakiegoś mikrotik RB seria i zrobić wszystko na jednym ekosystemie. Pozdrawiam !

Atra_Krol
Автор

Widzowie pobawiłem się trochę OPNsense i co powiedzcie na to jak on sam ustawia sobie automatycznie reguły firewall

Atra_Krol
Автор

To może testy RouterOS bezpośrednio x86 zainstalowanego na dysku ale z licencją oraz uruchomienie kontenerów np. jakis PiHole czy Adguard, a nie dorzucanie jescze w to hypervisora.
Jakbyś chciał to na ali są gotowe router boxy na x86 z 4 lub 6 portami 2.5GbE :) Sam posiadam taki box tylko jakoś długo zbieram się aby coś zainstalować i sie przesiąść

ArusHear
Автор

bierzesz vyos do testów, a na problem z cięciem ruchu vpn to jest obfsproxy

Dariusz
Автор

Jakie są opcje uruchomienia i licencjonowania routeros'a na x86? Bo rozumiem że CHR jest przeznaczony na VM'y.
Jest jakaś licencja, która pozwoli mi na uruchomienie routeros'a na fizycznej maszynie x86?

endij