A fotójog - Megtanítalak fotózni 13

preview_player
Показать описание
Ezt az összefoglalót számos online cikkből, könyvekből és a netjogtárról gyűjtött információk alapján állítottam össze, minden elhangzó adatot a legjobb tudásom szerint hitelesen, de oktatási céllal leegyszerűsítve prezentálok, jogi képzettség híján felelősséget nem tudok vállalni a tájékoztatásomat illetően, könnyen megeshet, hogy bizonyos kiemelt törvények már nem érvényesek.
Források:
Fényképész Mestervizsgára Felkészítő Jegyzet 2014 (Urbán Júlia és Rácz-Juhos Andrea)
A fotózási jogi útvesztői I., II., III. 2014, 2015 (Nagy Gergő)
Foto.Jog – Képben az ember 2019 (dr. Kása-Richlach Mónika)
Netjogtár
Mkogyjogtár
Jogászvilág
Kúria-Bíróság
Wikipédia

A videót elsősorban azoknak szánom, akik gyakran készítenek fotókat utcán, köztéren, vagy csak szimplán szeretnének a hobbifotózásnál egy magasabb szintre lépni. Ehhez muszáj megismerkedni a személyiségi jogokkal, szerzői jogokkal. Fontos tudni, hogy néz ki egy fotós szerződés, miért kell a modellel nyilatkoztatot tetetni minden esetben (pl. TFCD).

________________________________________________________

________________________________________________________

Music from Uppbeat (free for Creators!):
License code: YVAGZZXHUOZAIQCT

________________________________________________________

0:00 Felelősségvállalási nyilatkozat :)
1:00 Mi az a képmás
3:39 Tömegfelvétel
4:34 Közszereplők
5:33 Hogyan kaphatunk engedélyt
7:21 Hogyan perelhetnek visszaélés miatt
9:13 Szerződésben szerepeljen
10:59 Szerzői jog
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tökéletes, minden mondatod. Köszönöm hogy időt szántál rá.

jozsefschram
Автор

Köszi az összeállítást, közreadást, szép munka ! Általában csak a 2:48 (1) bekezdésre hívatkoznak azok a (kevesek) akik sérelmezik ha vélhetően fotó készült róluk. Annak idején, (1962) - Pajtás - géppel kezdtem a fotózást, a fejlődés mai tempóját látva meglehet, h a jövőben jogi végzettség kell majd a fotóapparát mellé, ..! Szép fényeket mindenkinek !

janosmagyar
Автор

Köszönöm ezt a hasznos oktató-sorozatot. Tényleg sok dolgot tisztázott le. A kamerám meg az objektívem már megvan, most jön a gyakorlás, aztán a portfólió készítés. Aztán igyekszem majd ügyfeleket szerezni, hogy legyen pénzem komolyabb felszerelésre ;)

janosberes
Автор

A kattintasok alatt nem is gondolunk bele, hogy milyen világot élünk. Tele szabályokkal és jogokkal. Hasznos összefoglaló. Köszi

attila
Автор

Talán ezek a dolgok azok, melyek eltántorítanak ettől az izgalmas hobbitól. Azon parázni, hogy jajj kit fotóztam le, mert neki meg erős a jogi tudálékonysága. Érdekel nagyon a fotózás, de mára már nagyon sokan ki vannak "képezve" személyes jogokra, meg érzékenységre, ami nem volt 20-30 éve.
Lejhet, hogy bután hangzik, de a fényképezőgépek/objektívek dobozain ugyanúgy fel kellene tüntetni, hogy 'a jogi ismeretek megismerése ajánlott' a használatukhoz, mint a dohánytermékek dobozain, hogy milyen hatással vannak az egészségre. Mert tegyük fel, boldogan megveszem a gépet, már másnap lövöldözök párszáz képet, és boldogan mutogatom az online térben, miközben fogalmam sincs a jogokról, akkor mint látjuk, könnyen "bajba" kerülhetek.

surnamegm
Автор

Nagyon szépen köszönöm, és csak így tovább <3

ayyayaa
Автор

Tehát, ha szoknya alá fotózunk az nem képmás 🤔

Jacebácsi
Автор

Szia Dani. Sajnos csak most találtam rá a csatornádra. Szuper!!! ... Szerzői jog kapcsán két dolog jutott az eszembe a munkaviszonyhoz kapcsolódóan. 1. A munkaadó beleegyezés nélkül nem készíthet fotót a munkavállalóról, tehát egy céges bulin készült fotó felhasználhatósága sem feltétlenül korlátlan. 2. A munkaviszony keretében készített alkotásokra is lehetséges szerzői jogi kitételeket tenni. Ez hasonló eset, mint ha egy értékesítő a munkáját ugyan alkalmazottként végzi, az ügyfélkör azonban lehet a sales tulajdona.

deritamas
Автор

Mi s helyzet egy esküvőn készült képekkel, ahol én voltam a fotós? Feltehetem a portfóliómba?

peterhalas
Автор

Köszönöm szépen ezt a videót. Bár nekem ez qrva bonyolult (ezért sem lettem jogász)... De próbálom többször megnézni és emészetni. Csak két kérdés: mindez ugye vonatkozik azokra is, akik telefonnal fényképeznek mindent, mindenhol mondhatni "agyba-főbe", igaz? A másik: Korniss Péter idejében ezek hogy voltak? (én tőle tanultam mindent, meg persze édesapámtól Dombai Nándortól).

norbertdombai
Автор

Nekem lenne egy bonyolultabb kérdésem. 1:8 méretarányban tervezek forgatni majd hosszabb filmeket. Ebben a méretben egy átlag ember kb 20-23 cm magas lesz, ha készítek hozzá mozgatható figurát. Az oké, hogy kiírom, hogy az egész fikció, és minden a képzelet szüleménye, bármilyen egyezés a valósággal csak a véletlen műve. Ennyi elég? Mi történik abban az esetben, ha mégis sikerül valakit pontosan megformálnom? Nyilván nincs x millárd a zsebemben egy mozifilm leforgatásához, emiatt marad ez a kis verzió. De sokat gondolkodtam azon is, mi történik akkor, ha ilyenbe belefutok. Ezért rommá perelhetnek? Vagy mondjuk kukáznom kell a munkám? Vagy egyszerűbb leszerződni x-y emberkével, és az ő másolatát elkészíteni kicsiben, amit majd felhasználok forgatásra?

gamedioxidofficial
Автор

Szia, hobbi fotós -ként/-nak mi a helyzet...? Akkor is kell szerződést irni ha pl.: gxakran fotózok egy étteremben gasztró terméket?

Gazsika-kp
Автор

Nekem lenne egy olyan kérdésem, hogy
1. Véletlenül lefotóztam késő este egy polgárőrségi autót (eredetileg egy sornyi kukát akartam amiken megcsillant az utcalámpa fénye) tehát az autónak ki volt kapcsolva a motorja, a fényszórói és teljesen sötét sarokban volt(ott nem volt lámpa). Az autó egy ici picit látszódik ha nagyon feltolom az expót, de maguk a, , rendőrök, , egyáltalán nem látszódnak
Akkor most sértettem jogot?

dominikcs.
Автор

Ha az utcán egy feldíszített utcát pl karácsony ünnep közeledtével lefényképezem a Deák Ferenc utcán a díszeket és véletlenül emberek is a képre kerülnek és a képen kitakarom képszerkesztővel az illető vagy illetők arcát akkor meg lehet osztani a képet?

fullhdphotography
Автор

Mi helyzet pl egy portrét töltök le. ? Retusálom vagy más műfajban csinálom meg .pl ha celeb . teszem hozzá ingyesen letölthető képekről van szó.

ferenchorvath
Автор

Szia.
Azért írok, mert kérted, szóljunk hozzá, hogy minél előrébb soroljon a kereső. Másrészt rokonaim dolgoznak (dolgoztak) rendőrség berkein belül és pl ha két tanu kell egy szerződéshez kikerülheted ha 1: mindent kézzel írsz 2: úgy kezded, hogy "Büntetőjogi felelőségem teljes tudatában kijelentem, hogy" stb (Én így tudom, ne kövezzetek meg ha ez megváltozott!)

Автор

streetfotózás esetén elég érdekes a szituáció.... Ezek a helyzetek nem előre komponáltak, legtöbb esetben spontán. Előtte nincs idő engedélyt kérni, mert akkor megszűnik a pillanat varázsa. Ilyenkor mit lehet tenni?

goldengreslangvera
Автор

És még nem esett szó arról, amikor valaki külföldre megy nyaralni, és ott fotózik. Ausztriában például hivatalosan az utcán sem fotózhatunk embereket ha felismerhwtőek, de még menetrögzítő kamerával sem, kivéve kizárólagosan saját használatra, mások számára nem elérhető helyen tárolva. Tehát hivatalosan nem rakhatjuk ki csak úgy a Hallstatt képeket (vannak amúgy szebb helyek is) a fészbukra, ha azon felismerhető Hans Jung bácsi, akiről amúgy fogalmunk sincs kicsoda.

Zolka
Автор

Elég faramuci helyzet! Fotózni fotózhat például egy sportfotós engedély nélkül, viszont ahhoz hogy publikálhassa a képeket, ezek szerint engedély kell!

baracskatibor
join shbcf.ru