Linear equation in three variable | how to solve linear equation in 3 variables

preview_player
Показать описание
Linear equation in three variable is very hard to solve.
Here is easy trick/method to solve it quickly.
#successtricks96

Railway amazing GK tricks

Railway alp cbt2 important maths questions

Our website

Linear equation in two variable

Linear equation in one variable

Find any LCM in 2 seconds short tricks

Find any percentage in 2 seconds

Profit loss & discount easy tricks

Trigonometry with tricks

Height and distance

Pie chart data interpretation specially for bank.

Bar graph trick in hindi for bank& ssc

Line graph trick for sbi po & clerk

Compound interest/ चक्रवृद्धि ब्याज

Simple interest / साधारण ब्याज

Find cube root / धन मूल

Find Square root / वर्ग मूल

ssc cgl exam,best tips,success,ssc exam,ssc cgl,ssc cgl 2018,ssc cgl strategy,cgl,ssc,ssc chsl,government jobs,how to crack ssc cgl in first attempt,prepare for ssc,ssc exam preparation,passion,excise inspector,ssc cgl preparation,ssc cgl tier 3,ssc chsl 2018,strategy for ssc cgl,inspirational,motivational,1st Attempt में crack करें SSC CGL Exam,Ssc cgl 2018 exam date,ssc cpo 2018 exam date,ssc cgl vendor update,ssc cgl update,ssc cgl syllabus,ssc cgl 2019,latest news,prepration,cpo,cgl, ssc,
#numbersystem #squareroot #cuberoot #averages #ratio #proportion #partnership #speedtimedistance #timeandwork #interest #simpleinterest #compoundinterest #si #ci # linarequestion #alligation #mixture #trigonometry #heightanddistance #problemonages #geometry #algeba #graph #Mensuratio2d #mensuration3d #formula #maths #allformulaofmensuration #parallelogram #rhombus #trapezium #quadrilateral #ssc #cgl #chsl #railway #bank #jobnotification #govtjob #successtricks
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Rbi assistant and sbi clerk playlist

Formula playlist

Railway ntpc maths playlist

Ssc chsl & cgl playlist

SuccessTricks
Автор

Thanx bro... It was helpful in kirchoff's law

deveshkumar
Автор

Thanku so much sir 😊 Vry helpful video

ManjotKaur-pdfn
Автор

Thnku sir ... m issi chj m confuse thi apne literally meri bot help krdi

shagunverma
Автор

Thanks a lot for this useful video, bro.❤❤❤❤❤❤❤❤🙏🙏🙏

ramchandrasharma
Автор

Sir bhot bda solution h pr padhane ka treeka acha h

priyanka
Автор

NAME THE VARIABLE : 3P + {-3}

Sir please solve this question

dkritikjasrotia
Автор

Hit like if you are here for kirchoff law

deivykimari
Автор

sir thank you for clearing my concept thank u so much

prathameshrane
Автор

The cost of 5 oranges, 4 apples and 6 tomatoes is Rs. 100 while the cost of 10 oranges, 6
apples and 9 tomatoes is Rs. 180. What is the cost of 8 oranges? Solvr krdo yrr

coc
Автор

The cost of 7 apples, 10 oranges and 13 pineapples is Rs. 25. The cost of 17 apples, 21
oranges and 25 pineapples is Rs.41. What is the cost of one apple, one orange and one
pineapple?
Pls yeh solve krdo

coc
Автор

Nice explanation, but apne galti se (iv) ki jagah (vi) likh diye.

chandanichaurasia.
Автор

Dx+Ky+Tz>134.69*(D+K+T). Ye koi bata do

rajendra_mcu
Автор

Legends Watching This For 12th Class Board Exam

thkrast.