Zyzuś tłuścioch i inni nasi ośmionożni sąsiedzi. Pająki w mieście i kosmosie | prof. A. Babczyńska

preview_player
Показать описание

Zyzuś tłuścioch lubi mieszkać na klatkach schodowych, koniecznie w pobliżu lampy. Tam łatwo o smaczny posiłek. Nasosznik trzęś chętnie zajmuje piwnice, mając za sąsiada kątnika. Ściany zewnętrzne to miłe miejsce dla skakunów. Czasem balkonowy parapet odwiedzi ślizgun. Bywa, że trafi do mieszkania naukowczyni. – Ślizgun jest śliczny w kolorze szarego różu – mówi prof. Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która od lat zajmuje się badaniem pająków, szczególnie ich przystosowaniem do życia w mieście. Jest też ich fanką. - Pająki są świetne! – mówi zdecydowanie w nowym odcinku Radia Naukowego. - Nie wszystkie są piękne, ale często jest na co popatrzeć. Na przykład kwietniki żyjące na kwiatach. Uważam, że równie dobrze można je wkomponowywać w bukiet ślubny jak motylki – podkreśla.

Dla pająków miejskie warunki to analogie do tych występujących w naturze. Ściany budynków są podobne do skał, piwnice do jaskiń, itp. Wiele z nich uwielbia pobliże lamp. – Korzystają z tego, że do światła ciągną owady. Wykorzystują to, żeby się najadać – mówi prof. Babczyńska.
Ale pająki w mieście nie mają łatwo, bo pełno tu zanieczyszczeń. Prof. Babczyńska bada właśnie przystosowanie pająków do radzenia sobie z metalami ciężkimi. Przygląda się mechanizmom, jakie funkcjonują u gatunków żyjących na hałdach.

Posłuchajcie podcastu, w którym Agnieszka opowiada jak łapie pająki (złapanie nie jest proste, ale trzeba pilnować też, żeby przynieść do laboratorium tyle pająków, ile się złapało), jak zadowolić te kapryśne istoty oraz dlaczego wysłała je w kosmos (i co poszło nie tak)

To jest podcast dla mnie poniekąd terapeutyczny. Boję się pająków, ale wiem, że to nie ich wina. Może im więcej będę o nich wiedzieć, tym będzie mi łatwiej? Napiszcie w komentarzach, jak Wam się podobał odcinek!

POLECAMY INNE MATERIAŁY:

🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #AgnieszkaBabczyńska 🎬
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

"Rzekł pajączek do pajączki:
Popatrz, ja mam złote rączki!
Dziś uprządłem dla nas nową
Pajęczynę własnościową.
Będziesz pewnie bardzo rada,
Bo to cud, mucha nie siada!
Na to ona jak nie wrzaśnie:
A ma, durniu, siadać właśnie!" 😄

ZdzichaJedziesz
Автор

Uwielbiam audycje w których słychać naukową pasję 🙂🕷️🕸️ bardzo ciekawa rozmowa 👍

Vetiver
Автор

Bardzo ciekawie, ale mało!!!😊 Ufam, że Pani wróci jeszcze do tego tematu, bo zostało tam wiele napoczętych jedynie, a niezwykle ciekawych wątków.
Czuję niedosyt informacji o tych stworzeniach.
- Dziękuję i Pozdrawiam!

bobylee
Автор

Świetny podcast, mega się tego słucha, bardzo fajnie że zaproszą Pani prawdziwych pasjonatów swoich tematów, bardzo dużo nowych informacji, podanych bardzo przystępny sposób,

marcinkrzyzynski
Автор

Świetna i potrzebna rozmowa. Zawsze szanowałem pająki i podziwiałem sieci tych, które je wytwarzają. Jeśli jakiemuś pajączkowi zarzyło się zabłądzić gdzieś na środek pokoju, to starałem się delikatnie przetransportować go na balkon. Dość wcześnie usłyszałem od osób dorosłych, podczas pobytów na wsi, że pająki są pożyteczne, bo zjadają te owady, z którymi kontakt może być dla nas zdecydowanie mniej przyjemny niż kontakt z większością spotykanych u nas pająków.

edwardwarkus
Автор

Kto jest w stanie pokonać Człowieka Pająka?
- Człowiek Kapeć

Jak zawsze świetny odcinek!

Arte-Fakt
Автор

Pająki zawsze mogą u mnie spokojnie przezimować, ale te większe, czarne, szybko biegające wynoszę do piwnicy. Czasem pomagam wyjść z tarapatów ze śliskiej wanny. Gdy ciepło wyrzucam je na dwór. Nie tęsknię za bliskim kontaktem, ale niech sobie żyją. Na dodatek czyszczą dom z innych dzikich lokatorów.

agaagusia
Автор

Pięknie prowadzony i wygłoszony wykład.

panikrystyna
Автор

Kiedyś hodowałam czarnego pająka za lodówką, ładnie urósł na upolowanych molach i innych muszkach. Rozpoznawał mnie, słowo daję cofał się nieco i siedział spokojnie.Niestety poległ pod kapciem domownika kiedy wyjechałam...

elzbietakozlowska
Автор

Pająki na prezydenta. Ciekawi mnie, na ile niektóre z nich mogą mieć rozwiniętą inteligencję, np. skakuny, które podobno potrafią zaplanować sobie skomplikowaną strategię złapania ofiary. Jak patrzę takiemu skakunowi prosto w twarz, to serio mam wrażenie, że za tymi wielkimi oczyskami coś się dzieje. Bezkręgowce nie muszą być bezmyślnymi istotami, za jakie się je zwykle uważa. Pszczoły mają genialną jak na owady zdolność orientacji w terenie, rozpoznawania charakterystycznych punktów krajobrazu i nawet ludzkich twarzy. Może skakuny też mają podobne zdolności poznawcze?

myczycz
Автор

Nie wiem czy Pani wie, ale wszystkie monety, które można znaleźć w kanapie, to czynsz który pająki płacą.

sidlak
Автор

Nie jestem miłośnikiem pająków a w szczególności tych włochatych i pewnie robiąc zdjęcia na łąkach nie jedno krotnie mnie pokąsały jak mrówki ale są też wdzięcznymi modelami i tu przypomina mi się jeden z gatunków pająka który potrafi planować swoje łowy i to w kontekście Pani odcinku o orientacji przestrzennej ludzi i zwierząt . Pozdrawiam

jarosawkonior
Автор

Trochę mi zabrakło właśnie o pajęczynach, kiedyś słyszałem że są mocniejsze od stali, Poza tym człowiekowi nie udało się stworzyć tych nici sztucznie, bardzo chciałbym posłuchać więcej

marcinkrzyzynski
Автор

Polecam poszukać jak pająki tkają sieć pod wpływem różnych narkotyków 😁

Michal_Zuber
Автор

Strasznie nie lubie pająków😬🫨😵 ale ta roznowa byla fascynująca!😉 Czy Pani profesor pojawila sie jeszcze na tym kanale co by kontynuować opowieść?

annapobabcij
Автор

A może odcinek Jak wytępić wszystkie pająki w domu???

michal
Автор

Mam dyskomfort myślowy z tym doświadczeniem na wpływ promieniowania kosmicznego, na kokon i pająki...
Wyszło doświadczenie na zamrażanie i rozmrażanie, z użyciem wynoszenia w górę, jako zamrażarki.
Przecież każdy widział filmy o zdobywaniu "ośmiotysięczników" latem. Już na tej wysokości jest arktyczny mróz.
Dziwi mnie, że naukowcy o tym nie pomyśleli...
Stratosfera jest 5 razy wyżej. Tam jest nawet do minus 80 stopni...
Dzielne te małe pajączki!!!

bobylee
Автор

Nie lubie choler, ale ich nie zwalczam. Jak sie jakis zadomowi daje mu imię np Wacław albo Zygfryd i xyjemy

slawomirgrabowski
Автор

Zyzuś tłuścioch - najlepsza zoologiczna nazwa na świecie :)

moson
Автор

Podczas słuchania fragmentu o pająkach w mieście, co rusz rozglądałam się lub zapalałam światło, żeby skontrolować otoczenie :)
Co do polskich nazw w klasyfikacji biologicznej - jestem ich fanką! Niektóre są przezabawne, więc - w przypadku owadów - powinny nieco ocieplać wizerunek stworzeń, których nie toleruję, ale na mnie to nie działa. Przykładowo turkuć podjadek kojarzy mi się z takim stworkiem w kształcie, no nie wiem... minionka (tylko troszkę kosmatego) - podczas gdy jest to ogromne bydlę, prawdziwy potwór rodem z Obcego 3. Nie mam puenty do swojej wypowiedzi, pozdrawiam wszystkich.

lub-czasopisma