Powrót wilka i łosia do Puszczy Kampinoskiej 🌲 o Lesie odc. 53

preview_player
Показать описание
Wilki i łosie kiedyś licznie zamieszkiwały Puszczę Kampinoską. Później przyszedł człowiek i wraz z rozwojem osad, a później miast doprowadził do ich wyginięcia. Na całe szczęście ten sam człowiek zrehabilitował się i dzięki jego bezpośrednim działaniom (w przypadku łosia) oraz pośrednim (w przypadku wilka) doprowadził do tego, że aktualnie Kampinoski Park Narodowy zamieszkiwany jest przez pond 300 łosi i 2 grupy rodzinne/watahy wilków. W tym filmie dowiecie się, jak do tego doszło. Opowiem również o tym w jaki sposób powstał i z czego się składa krajobraz Puszczy Kampinoskiej, będzie także o śmieciach - fachowo zwanych odpadami. Skupimy się głównie na tym w jaki sposób pozostawione w lesie odpady mogą szkodzić przyrodzie.

I tutaj chciałbym zachęcić Was do pobrania darmowego 📚 e-booka o turystyce less-waste. Gdzie znajdziecie sporo ciekawych informacji na różne tematy dotyczące odpadów. Między innymi podpowiedzi dotyczące tego, jak się zorganizować, by pomóc w oczyszczaniu Puszczy Kampinoskiej. Oczywiście metody są uniwersalne i można je również stosować w Waszej okolicy. Zapraszam!

📚 Link do e-Book-a ⤵️

⭕ SPIS TREŚCI ⤵️
00:00 - Początek
00:34 - Jak powstał krajobraz Puszczy Kampinoskiej
01:31 - Człowiek vs Puszcza
02:21 - Powołanie Parku Narodowego
04:15 - Łosie w Puszczy Kampinoskiej
08:43 - Odpady - zagrożenie dla przyrody
10:52 - Synantropizacja - o co chodzi?
11:53 - Wilki w Puszczy Kampinoskiej
13:03 - Ogryzek w lesie = problem
14:12 - Papier i grzyby
16:24 - Jak postępuję w lesie?

#współpracareklamowa #rlg #wporządkuzprzyrodą

Dzięki za Was czas i wsparcie!
Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dziękuję za kolejny materiał :) Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku!

radsoftPL
Автор

No to oglądamy. Korzystając z okazji chciałbym życzyć Tobie Piotrze oraz wszystkim miłośnikom przyrody samych sukcesów, zdrowia i realizacji celów w Nowym Roku. Pozdrowienia z lasu ! 🌳🌲

Автор

Jak zwykle, świetny materiał, który dostarczył mi sporej ilości wiedzy. Z tymi ogryzkami też nie miałem pojęcia, ale teraz już będę wiedzieć co robić :) Pozdrawiam i życzę, żebyś dotarł do jak największej ilości osób, bo takich wartościowych kanałów jest, niestety coraz mniej.

kacpergajecki
Автор

Jak ja lubię Pana słuchać
Szczególnie o wilkach
Święta już minęły więc zdrowego głośnego i miłego sylwestra

oskar
Автор

Śmieci no niestety jedni ludzie przez całe życie nie wywalą małego papierka a inni non stop coś
Przykra sprawa bo sobie sami szkodzimy
Wielkie dzięki za materiał 👍

hashimoto
Автор

Bardzo udana kompilacja wiedzy o przyrodzie i ekologii.
Dzięki za umilenie przerwy w pracy :)

andrzejchmolewski
Автор

Uwielbiam oglądać Pana filmy życzę kolejnych ciekawych spotkań ze zwerzętami

ptakinas
Автор

"Czy wiesz gdzie mieszkają łosie? Łosie mieszkają w Kampinosie. Kampinos to las pod Warszawą, podmokły, zarośnięty trawą Panie Piotrze - czy przypadkiem możemy się spodziewać nowego odcinka o puszczy kampinoskiej ? ;-) ;-) - NASZ BÓR ;-)

KampinoskiSzaman
Автор

Dzięki Panie Piotrze za kolejny fantastyczny materiał.

jackmuransky
Автор

Od dziecka, czyli od b. dawna kocham Puszczę i jako mieszkanka Żoliborza często tu przyjeżdżam. Kilka razy widziałam łosie i sarny, wilka nigdy. Ciekawe, że kilka lat temu widziałam łosia w Parku Młociny i drugi raz przeprawiającego się przez Wisłę, również w okolicy Młocin. ❤🐺🦊🦌🌲🌳🌲🌲Dziękuje za bardzo interesujący film.

ewaz
Автор

Kilka godzin temu zaznaczyłem w ankiecie (na karcie społeczność), że obejrzę. No i właśnie obejrzałem, duży plus Piotrze, akcja bardzo ważna i potrzebna. Dziękuję.

Radek.
Автор

W tym momencie informacja o tym, że ogyzków nie powinno się wyrzucać w lesie nie jest dla mnie zaskoczeniem, ale jeszcze kilka lat temu owszem 🔥 Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i udanego Sylwestra :D

stowkanaszlaku
Автор

Dzien dobry Panu I Szanowna Audiencjo, witajac, zycze Kazdemu z Panstwa Dosiego Roku! Pod kazdym wzgledem! Co do przyrody, ogolnie, bo obecnie to jej dramatyczna destrukcja na calej Ziemi sprawia, ze konsekwencje siegaja bardzo daleko I na dlugi dystans.
Takze wiec I lokalnie, w Puszczy Kampinowskiej Przyroda stawia nam wiele do zyczenia.
Jako naukowiec, wiazacy dwiecpitezne dziedziny wiedzy : medycyne i biologie, pracujac od wielu lat nad zagadnieniami ekologii, czy korelacji pomiedzy nieozywiona przyroda srodowiska a kazdym organizmem zamieszkujacym je, potwierdzam doniesienia innych, ze nisze ekologiczne populacji gatunkow roslin zwierzat I nas -ludzi, zostaly juz tak dotkniete ze organizmy nie sa w stanie juz zakomodowac tych wplywow. Mowing wiec o bezpowrotnym zdewastowaniu naszej niszy ekologicznej. Wspomniana przez Pana synantropijnosc, dzikich gatunkow jest jednym z wielu tego przykladow. Radosc ze dzisiaj widzimy losie, wilki, I inne gatunki jest zludna. Jest bowiem przejawem tego zniszczenia ekoligicznego. Kolejnym etapem bedzie to co Pan porusza, spadek liczebnosc tych gatunkowi . A kolejnym, znikniecie ich z naszej ziemi w lokalnych miejscach, by ostatecznie zginac calkowicie z powierzchni Ziemi... Tzw reintrodukcja, jest kpina! Zacznijmy najpierw skonstruowac de nowo naturalne srodowisko. A ze to jest utopia, Kazdy z Panstwa wie Sam, Bo czy jest realoniscia zeby wioski, wsie, miasteczka I miasta z powrotem zamienuc w dzikie ostepy gluszy borow, lasow I knieji?! Zatem zabawa w reintrodukcje nie ma zadnego sensu.
Jest skazana na niepowidzenie, poniewaz znowu retorycznie pytanie: Czy losie I wilki, zubry, dziki...moga zyc z nami Ludzmi w Warszawie, w jakimkolwiek innym osiedli Ludzi?!
Tworzenue quasi srodowiska przyrodniczego, bowiem naturalnego, dziewiczego, juz nie ma, moze zaledwie posluzyc ludzkosci ( tylko!) zeby nasze dzieci, wnuki, prawnuki... mogly zobaczyc jak wygladaja te zwierzeta na zywo, pidtrzymywane sztucznie w swoistych obszarach parkow i ogrodow zooligicznych.
Lecz I tak zycie tych osobnikow wcsxtucznych dla nich warunkach wypaczy ich biologie az do tego stopnia ze w koncu I one zgina. Do zycia zdrowego biologicznie kazdy gatunek wymaga swoistej indywidualnej niszy ekologicznej. Czyli calego pakietu czynnikow o bardzo zawilym powiazaniu ze soba I z innymi na ksztalt tego czego jak dotad zadna medycyna nie stworzyla syntetycznej zywej tkanki jaka mozna by implantowac w miejsce chorej, ztraumatyzowanej patologicznie.
Wiec to co widzimy w Puszczy Kampinowskiej, niech cieszy nas dzisiaj! Niech sluzy nam wszstkimi jej atrybutami Przyrody. Zatem warto nam nadal zabiegac o Jej zachowanie. Uratowanie! Jak najbardziej! Czynniki pulucji srodowiska sacslusznie wymienione przez Pana! Jednak nie wystarczy ich wymienianie, kiedy w dalszym ciagu bandyci beda nimi, "smieciami" zabijali nasze zycie, Kazdego z nas, rosliny zwierzeta I nas samych. Pojecie smieci to duzo wiecej niz butelki, plastiki, druty, dzikie wysypiska rupieci kazdego rodzaju... To rowniez polucja powietrza, jego skazenie chemiczne I fizyczne, wctym jonizacja, pole elektromagnetyczne, czynniki swiatla I halasu, spaliny, "smorody" w tym won jaka wydzielaja wszystkie nasze przedmioty ludzkie, oraz nasze ludzkie cialo. Dla dzikiegi zwierzecia nawet "blysk takiej woni" jest ostrzegawczym sygnalem najwyzszego pulapu niebezoieczenstwa.
Tak wiec nasze sasiedztwo, nasze przejecie " na niewinny spacer szlakiem turystycznym, " wszak popieramy turystyke?! - rowerem, ba przelot samolotu, obecnosc pojazdow na okalajacych drogach, to bardzo duzy problem ekologiczny.
Powiazania jednych gatunkow z innymi I z nami, czynia zatem gigantyczna skale oddzialywania dewastacyjnego. Jakiego ich organizmy nie potrafia zakomodowac. Pozostaje im albo poddac sie biernie. Albo szukac desperackie alternately, wiec wyjscia na szose gdzie niehybnie beda zabite...
Scenariusz na niezly dramat. Jednak to jest dramat faktycznego zycia w jakim przychodzi nam miec realny udzial.
Powodzenia, Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku,
Dr Jakub S Malinowski Knowler MD PhD MSc Royal Tunbridge Wells Kent the UK// Pego Costa Blanca España

jakubmalinowskiknowler
Автор

Super odcinek👍
Ostatnio w moich lasach obserwuje coraz więcej łosi, dawniej miały tylko zimowa ostoję a teraz są całym rokiem w tym kompleksie leśnym😁
Pozdrawiam i powodzenia w terenie🌲🦌🤝

arekfanlasu
Автор

Panie Piotrze, dziękuję bardzo za fantastyczny odcinek, z którego sporo się dowiedziałem. Nigdy bym nie pomyślał, że Wisła była kiedyś taka szeroka i przyczyniła się do powstania Kampinosu. Ogryzków nie wyrzucam w lesie, bo raczej nie zabieram ze sobą owoców, już szybciej bym je zakopał. Zastanawiam się czy raptem kilka reintrodukowanych osobników łosi nie ma zbyt mało zróżnicowanej puli genów, żeby zapoczątkowały zdrową populację. Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości. Przy okazji, skoro tak Pan zachwala tego żółciaka siarkowego, to spróbuję go jak tylko kiedyś go spotkam :) Pozdrawiam!

ptecza
Автор

Kurde, teraz będę inaczej patrzył na głupi ogryzek jabłka 😱😱😱 Pozdrawiam Wszystkich i zdrówka życzę ✋

WojBot
Автор

Też kiedyś się nie zastanawiałem nad tym gdzie leci ogryzek. Za produkcją fajnych merytorycznych, filmów o przyrodzie opowiada Piotr☺️. Wystarczy że sami zaczniemy dbać a będzie pięknie nie tylko w lesie. Pozdrawiam 👊

paweidzik
Автор

Proszę państwa, oto łoś 🦌
Z łosia to jest niezły gość
Kto napotka łosia w borze
Temu nic już nie Pomorze 😁😂😋

malleusmaleficarum
Автор

Hej, melduję się z Insta :) Film jak zwykle ciekawy i merytoryczny, dodatkowo o moich ulubionych ostatnio łosiach ;-) Czekam na kolejne!

barbararudnik
Автор

Park, nie obchodzi urodzin - tylko jubileusz :) Reszta, jak zawsze interesująca - pouczająca i zachęcająca do ponownego odwiedzenia Kampinosu.

suskiDlaWas_info