Czy to już anemia? Wczesne objawy anemii: 13 oznak, że warto się zbadać | Dr Bartek Kulczyński

preview_player
Показать описание
Anemia z niedoboru żelaza, inaczej niedokrwistość. Średnio u co czwartej osoby może pojawić się ta choroba. Lecz niedobór żelaza to nie jedyna przyczyna. Dziś opowiem, jakie są typowe objawy anemii (głównie objawy niedoboru żelaza). Należą do nich zimne ręce i stopy, ale także przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, czy duszność. Główną przyczyną objawów anemii jest niedotlenienie organizmu. Z filmu dowiesz się też, jak rozpoznać anemię u dorosłych i jak powinna wyglądać zdrowa dieta przy tym schorzeniu. Wiele osób zastanawia się, jak poprawić krążenie krwi w stopach i dłoniach, gdy są one zimne, a tak naprawdę należy się zastanowić, czy to nie jest właśnie anemia. Objawy są niespecyficzne, ale gdy zauważymy u siebie ich kilka jednocześnie, wtedy warto zrobić diagnostykę. W filmie omówię też zagadnienie, jakim jest anemia w ciąży. Zapraszam do oglądania. Pozdrawiam, dietetyk dr Bartek Kulczyński.

✔️ Mój newsletter w formie porannego dziennika zdrowia:

✔️ SPIS TREŚCI:
0:00 - TEMAT: Anemia: objawy, które świadczą o chorobie
1:38 - Co to oznacza, gdy mamy anemię?
3:01 - Objawy anemii, których nie należy lekceważyć
3:12 - Przewlekłe zmęczenie i osłabienie
3:52 - Ból głowy i zawroty głowy
4:20 - Duszność i brak tchu przy wysiłku
4:39 - Bladość twarzy i rany w kącikach ust
5:41 - Zmiany w wyglądzie paznokci
6:12 - Zimne stopy i dłonie
7:41 - Anemia: wypadanie włosów z jej powodu
8:06 - Częstsze infekcje
8:38 - Tachykardia (przyśpieszone bicie serca)
9:47 - Bóle w klatce piersiowej
9:57 - Pika
10:31 - Zespół niespokojnych nóg w nocy
10:59 - Zaburzenia układu nerwowego
11:26 - Jakie badania zrobić, jeżeli masz te objawy?
15:25 - Przyczyny anemii z niedoboru żelaza

✔️ MÓJ E-MAIL:

✔️ MÓJ INSTAGRAM:
@drbartekpl

✔️ MÓJ FANPAGE:

✔️ MÓJ BLOG:

✔️ KRÓTKO O MNIE:
W dorobku mam 67 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, opublikowanych przez wydawnictwo Elsevier, Springer, Taylor & Francis i inne. W latach 2015-2019 byłem redaktorem czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Od lat współpracuję z czasopismami, dla których piszę artykuły popularno-naukowe o dietetyce. Napisałem ich około 300. Od 2018 roku jestem zatrudniony przez Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami dietetyki i technologii żywności. Od 2012 roku do dziś prowadzę własną praktykę dietetyczną, w ramach której opracowuję pacjentom indywidualne plany żywieniowe. Stopień doktora mam z technologii żywności i żywienia.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

W Polsce najlepiej od razu zapisać się na wszystkie możliwe badania, bo nie wiadomo, ile lat przyjdzie czekać na ich wykonanie.

koprolity
Автор

Tylko szkoda, że lekarze tak niechętnie wypisują skierowania na te wszystkie badania. Kiedy my zauważymy problem to często lekarze próbują nam wmówić, że problemu nie ma.🤔

mariolasudrasudra
Автор

Nikt nikogo nie zmusza żeby Pana oglądał ja bardzo lubię Pana posłuchać i czerpię stąd wiedzę 🙂 Pozdrawiam

karolinamaria
Автор

Dziękuję bardzo za ten materiał za ten materiał Panie doktorze. Większość dorosłego życia zmagam się z niedokrwistością. W końcu pod latach walki z tą dolegliwością wychodzę na prostą. Miałam wiele z sympotomów opisywancyh przez p. doktora, m.in migreny, których w ogóle nie łączyłam z anemią.

Na początku roku hemoglobiona 10, 8, żelazo 33. Po 8 miesiącach leczenia hemoglobiona 13, 4, a żelazo 131. To moje najlepsze wyniki odkąd pamiętam.
Przez pierwsze miesiące leczenia były to preparaty z żelazem na receptę + nowy sposób odżywiania. Później utrzymanie sposobu odżywiania + czasem suplement zawierający żelazo. Moim zdaniem kluczowy był nowy sposób odżywiania. Sporo na ten temat czytałam i wypracowałam swój model odżywiania, który przyniósł mi bardzo dobre efekty.

Co jadłam i nadal jem?

1. ok. 3-4 razy tygodniu podroby (na początku kuracji nawet częściej), głównie wątróbka i serca (różnych zwierząt)
2. jaja
3. warzywa (w szczgólności: jarmuż, brokuły, szpinak, zielona pietrzuszka, kapusta)
4. ryby, czerwone mięso

Jem sporo innych produktów, ale wg mnie te są kluczowe

Ograniczyłam nabiał. A jeśli go spożywam, to nie łączę go z posiłkiem, w którym spożywam produkty bogate w żelazo.Nabiał osłabia przyswajanie żelaza.
Staram się również jesć produkty bogate w wit. C, gdyż witamina C wspomaga przyswajanie żelaza. Notabene w samej wątróbce jest sproro witaminy C.

Bezpośrednio po posiłku nie piję kawy ani herbaty. One również wpłaywają negatywnie na przyswajanie żelaza.

To są moje doświadczenia.. Mam nadzieję, że będą pomocne.

clearviewclearview
Автор

Profilaktyka to pomóc w zapobieganiu choroby, dlatego powinniśmy być wdzięczni za zwrócenie uwagi na pierwsze sygnały, ake wśród ludzi nadsr panuje przekonanie, że jak się żyje w niewiedzy to choroby nie ma. I to jest chore.

MiracleMirella
Автор

Miesiąc temu stwierdzono u mnie anemię z powodu niedoboru żelaza! Podstawowym objawem było niewyobrażalne zmęczenie i osłabienie! Każda najmniejsza czynność powodowała zawroty głowy i oblewanie potem! Czasami miałam totalnie mokre włosy jakbym wyszła spod prysznica! Miałam wrażenie że po prostu powoli umieram. Teraz przyjmuję żelazo i wiele innych witamin i jest o wiele lepiej! Po dwóch miesiącach mam zrobić kontrolne badania. Dziękuję za ten filmik🍀

GosiaJ-jxcl
Автор

doktorze! ma pan klasę! szczerze, solidnie i miło udziela nam pan informacji.

wielkiedrzewo
Автор

Zmagam się z anemią od lat. Zaczęło się od zmęczenia, zawsze też byłam trupio blada, problemy z pamięcią przez co nauka do dziś (jestem na studiach) to istny koszmar. Jak tak słuchałam, to mam praktycznie wszystkie objawy, przyznam się, że nawet jadałam papier, sama nie wiedząc czemu. Nie wiązałam tego z tym kompletnie. Kiedy chodzę normalnym tempem, zaraz dyszę jakbym przebiegła maraton, choć wcale nie mam złej kondycji. Tracę też sporo włosów, nawet jak się trochę ochłodzi to bardzo drżę. Zawsze dziwiłam się czemu inni nawet lekko ubrani normalnie chodzą i rozmawiają, a ja trzęsę się jak osika i umieram z zimna. Wiele się dowiedziałam z tego filmu, więcej od innych lekarzy, pielęgniarek, co w sumie jest trochę smutne.

iverith
Автор

Z nieba Pan mi spadł!
Bardzo dziękuję, że dzieli się Pan swoją wiedzą

mattcools
Автор

Panie doktorze, dziękuję z całego serca za wszystkie ważne informacje i za darmo. Lepiej wiedzieć jakie są objawy i je leczyć, niż nie chcieć wiedzieć. Ale wtedy może być już czasem za późno. Bardzo dziękuję, Serdecznie pozdrawiam.

wandamroczkowska
Автор

Ja tez bardzo lubie słuchać pana doktora, wiele mozna sie dowiedzieć.

mariolazukowska-bober
Автор

Dziekujemy za super istotne wiadomości!Jak ktoś sie „straszy” tymi wiadomościami, to niech NIE SŁUCHA!

dorotapaszeknapierala
Автор

Dziękuje Panu, że Pan nagrywa takie fantastyczne filmiki.
Chciałabym znać takiego lekarza w realnym życiu.
Wszystkiego co najlepsze❤

muckwaE
Автор

Świetny film, sama zmagam się dalej z anemią i wiem jak męcząca potrafi być ta choroba. Odkryłam ją przypadkiem, przy rutynowym badaniu krwi. Miałam obniżoną hemoglobinę, hematokryt i mcv, mchc, oraz rdw-cv. Lekarka jednoznacznie wskazała anemię. Obecnie biorę Feroplex i zauważyłam znaczną poprawę. Przede wszystkim włosy zaczęły odrastać, jestem mniej osłabiona i senna, z czego bardzo się cieszę. Ludzie, badajcie się!!!!

wikaszpon
Автор

Prowadzi Pan wspaniały kanał informacyjny. Czekam na każdy nowy filmik. Dziękuję 🤗👍

maberlinify
Автор

Tak się składa że u mnie wykryto niedawno aniemnie. Udałam się do lekarza w związku z silnymi bulami brzucha, a przy badaniach krwi wyszła też anemia. Podczas pana filmu faktycznie zauwarzyłam u siebie kilka objawów charakterystycznych i dziekuje za poruszenie tego problemu

Filipo_BezProblemu
Автор

Bardzo proszę o film na temat niskiego ciśnienia. Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam

justynanm
Автор

Super filmik! Niestety dotyczy również mnie. Poziom ferrytyny mam 11... I oczywiście badanie zrobiłam na swój koszt. Zgadzam się że objawy są niespecyficzne i łatwo wytłumaczalne niewyspaniem, stresem, praca itp itd po prostu "życiem" (od lekarza usłyszałam "żebym sobie chorób nie szukala"). Główna przyczyną dla której zrobiłam badanie m.in. ferrytyna, było bardzo duże wypadanie włosów, które utrzymuje się od długiego już czasu. Ale w zasadzie prawie wszystkie wymienione objawy mam, tylko zawsze wyjaśniałam je sobie "życiem". Mam propozycję żeby dodać do tego filmu info np. odnośnie ferrytyna, jaki jest wynik optymalny żeby organizm prawidłowo funkcjonował. Nawet jeżeli ktoś ma ja na dolnej granicy normy, to czy trzeba coś z tym robić.

lilakolilako
Автор

Witam Panie doktorze świetna robota w pełni popieram co Pan robi pozdrawiam.

kaktusadas
Автор

Proszę, zeby Pan nie brał pod uwagę opinii, że ktoś czuje sie straszony. Pana filmy są POTRZEBNE. 👍

margherita
visit shbcf.ru