ZA MUREM i ZA GRANICĄ: nieoczywiste przypadki fotografii czasu wojny – konferencja naukowa [ II ]

preview_player
Показать описание
▶️ W drugim panelu konferencji pt. „Wbrew zakazom. Fotografia jako forma oporu w latach 1939-1945” poruszony zostanie temat przemycania zdjęć wykonanych w okupowanej Polsce i przekazywania ich rządowi polskiemu na uchodźstwie. Ponadto poszukiwana będzie granica pomiędzy działalnością propagandową a konspiracyjną fotografii obrazujących życie w warszawskim getcie. Znajdzie się też miejsce na wyjaśnienie zagadnienia fotogeniczności smutku zawartego w fotografiach wojennych wykonanych w Marsylii.

Z tematyką audiowizualną na corocznych konferencjach organizowanych przez Archiwum IPN w 2024 r. spotykamy się już po raz szesnasty. Pretekstem do rozmów i spotkań jest Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego przypadający 27 października. Wzorem ubiegłych lat sesja naukowa objęta jest patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

W części drugiej usłyszymy wykład Janiny Struk w języku angielskim o formie oporu jakimi było przemycanie zdjęć z okupowanej Polski dla rządu RP w Londynie w latach 1940-1945. Ponadto poszukiwana będzie granica pomiędzy działalnością propagandową a konspiracyjną fotografii, które pokazują życie w warszawskim getcie. Analizie poddane zostaną fotografie wykonane w czasie wojny w Marsylii przez J. Pirotte, na podstawie których będzie można spojrzeć na fotogeniczność smutku i kwestie „kobiecego spojrzenia” ujętego na fotografowanych scenach czasów wojny.

🎤 Prowadzenie: Tomasz Stempowski zastępca naczelnika Wydziału Zasobów Cyfrowych Archiwum IPN.

📋 00:00:00 PROGRAM
00:00:11 otwarcie II sesji konferencji. Tomasz Stempowski (Archiwum IPN).
00:03:20 Photographs as Resistance: Smuggling the evidence from Nazi-Occupied Poland to the Polish government in exile in London, 1940-1945. Janina Struk (badaczka niezależna)
00:29:36 Rozproszone spojrzenia i perspektywy. Fotografie z getta warszawskiego pomiędzy działalnością propagandową a konspiracyjną. dr Agnieszka Kajczyk (Żydowski Instytut Historyczny) i Anna Duńczyk-Szulc (Muzeum Warszawy).
00:54:02 Fotogeniczność smutku. Marsylskie zdjęcia Julii Pirotte. Aleksandra Szwedo (Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

#ArchiwumIPN #UNESCO #KonferencjaNaukowa #archiwalia #fotografia #pamięć #PRL #kulturapamięci #ludobójstwo #Polskaludowa #holokaust #getto #ŻydowskiInstytutHistoryczny #MuzeumWarszawy #MuzeumNarodoweweWrocławiu #JuliaPirotte #Marsylia #Londyn
Рекомендации по теме