TOP 3 | Nejzajímavější zvířecí rekordmani !

preview_player
Показать описание
Gustav (*1955)
Krokodýl nilský, ♂
(Crocodylus niloticus)

Za naší první hvězdou se vypravíme do centra afriky, konkrétně do řeky Ruzizi a jezera Tanganika. Tady někde se skrývá Gustav - největší krokodýl nilský v dějinách, který měří přes šest metrů a váží skoro tunu. Tedy pouze podle odhadů, ještě nikomu totiž nedovolil, aby ho změřil. Další rekord, který drží je jeho věk - krokodýli se běžně dožívají kolem 40 let, Gustovi však už táhne na 70ku.

Jonatán (*1832)
Želva obrovská, ♂
(Aldabrachelys gigantea)

Ostrov Svatá Helena se nachází v jižním atlantiku a jeho nejznámějším obyvatelem byl francouzský císař Napoleon Bonaparte, který zde byl internován po své porážce v bitvě u Waterloo roku 1815, a to až do své smrti o 6 let později. Druhým nejslavnějším obyvatelem je pak nepochybně želví samec jménem Jonatán, který zde žije už opravdu, ale opravdu hodně dlouho. Želvy jsou sice všeobecně známé svou dlouhověkostí a mnoho z nich se dožívá věku přes jedno století, Jonatán je však naprostým rekordmanem. Letos mu je totiž už rovných 190 let a jde o tak nejstaršího známého žijícího tvora současnosti. S Napoleonem se ale nesetkal, narodil (respektive vylíhl) se až 10 let po jeho smrti a navíc původně pochází ze Seychel v indickém oceánu. Na Svatou Helenou byl přivezen ve věku 50ti let, a od té doby žije v v hlavním městě Jamestownu na zahradě tzv. Plantážního domu, sídla guvernérů, kterých se za tu dobu už vyměnilo přes 30. Zřejmě právě proto je mezi obyvatelstvem tak oblíbený jako symbol státnosti - svět se mění, vládci přicházejí a odcházejí, ale Jonatán je tu pořád. O této oblibě mezi místními svědčí i fakt, že je vyobrazen na svatohelenských mincích a poštovních známkách. Pokročilý věk je ale už i na něm znát. Před časem kvůli šedému zákalu oslepl a také ztratil čich, takže nedokáže najít potravu a veterinář ho musí krmit. Co však neztratil, je sexuální apetit, se svojí partnerkou Emmou se pravidelně páří. No uznejte sami, že v takovém věku je to skutečně obdivuhodné.

Deep blue (*1970)
Žralok bílý, ♀
(Carcharodon carcharias)

Měli jsme tu dva samce, tak ať to trochu genderově vyvážíme, podíváme se na jednu dámu. Samice velkého bílého žraloka pojmenovaná Deep Blue žije v tichém oceánu a s délkou přes 6 m a váhou zhruba 2 tuny patří mezi největší svého druhu. Přesto však není žádným zabijákem, jak by se mohlo zdát. Velcí bílí žraloci jsou sice zodpovědní za nejvíce nevyprovokovaných útoků na lidi a občas napadají a někdy dokonce potápějí malé lodě či čluny, ne tak ale Deep Blue. Když se v roce 2019 se dvěma kamarádkami poblíž Havaje vydala na hostinu v podobě uhynulého vorvaňe, skupina potápěčů je při tom natáčela a ti nejodvážnější se vydali přímo k ní. A žraločí hvězda překvapivě zůstala zcela v klidu, nezaútočila a dovolila potápěčům volně proplouva kolem ní. Nejvíce se k ní přiblížila potápěčka a modelka Ocean Ramsey [oušn remzy], které dokonce umožnila aby se jí chytla za ploutev a plavala kus vedle ní. Nutno dodat, že obě dámy se už jednou setkaly poblíž ostrova Guadalupe [gvadelup], je tedy možné že Deep Blue svou starou známou poznala, žraloci mají totiž vyjímečně vyvinutý čich. Natočené záběry okamžitě zaplavily internet, u řady profesionálních potápěčů a vědců ale nezbudily příliš sympatií. Ocean Ramsey bylo vyčítáno, že takové chování je neprofesionální a navíc ilegální. Podle nich to prý není nejvhodnější způsob, jak dát najevo, že tato zvířata nejsou odpornými zabijáky. Nicméně dá se to brát jako jakési vykompenzování protižraločí hysterie, kterou probudil v roce 1975 Spielbergův filmový hit Čelisti. Tak či tak, Deep Blue patří jednoznačně mezi nejznámější žraloky, které na naší planetě najdeme. Zajímavost na závěr - na pravém boku má nápadnou pigmentaci a velkou tržnou ránu, kdybyste ji tedy potkali, určitě si ji nespletete.

Sledujte mě také na:

#‎Protiproudu #TOPzvířata #Celebrity
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Na tohle jsem se moc těšila. ...Děkuji za to že natáčíte takovéto věci vždy zábaví a i naučí 👏🏻

bylajsemtoja