Nowy Tygodnik Kulturalny #033 (Jan Klata)

preview_player
Показать описание
🎙 Prowadzenie: Agnieszka Szydłowska
🎙 Goście: Karolina Felberg, Adam Gawęda, Błażej Hrapkowicz, Magda Sendecka, Jacek Wakar
🎙 Gość specjalny: Jan Klata

👇👇👇
🟡 FILM:
1) „W trójkącie”. Reż. Ruben Östlund. Gutek Film. Premiera 6 stycznia 2023 r.
2) „Avatar: Istota wody”. Reż. James Cameron. Disney. Premiera 14 grudnia 2022 r.
3) „Chleb i sól”. Reż. Damian Kocur. Kino Świat. Premiera 27 stycznia 2023 r.

🔴 TEATR:
1) „MY WAY – monolog Krystyny Jandy”. Tekst, koncepcja, reżyseria i wykonanie: Krystyna Janda. Teatr Polonia w Warszawie. Premiera 16 grudnia 2023 r.
2) „1989” Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego. Reż. Katarzyna Szyngiera. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Premiera 2 grudnia 2022 r.
3) „Act of Killing”. Na podstawie filmu dokumentalnego Joshu'y Oppenheimera „The Act of Killing”. Reż. Jan Klata. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera 5 stycznia 2023 r.

🔵 LITERATURA:
1) Jakub Nowak „To przez ten wiatr”. Wydawnictwo Powergraph.
2) Sigrid Nunez „Dla Rouenny”. Wydawnictwo Pauza.
3) Maria Karpińska „Ucichło”. Wydawnictwo W.A.B.

🟣 KOMIKS:
1) Charles Burns „Ostatnie spojrzenie”. Kultura Gniewu.
2) Adrian Tomine „Samotność komiksiarza”. Kultura Gniewu.
3) Tomasz Spell „Zasada trójek”. Kultura Gniewu.

🟠 MUZYKA POPULARNA:
1) Brodka „Sadza”. Kayax.
2) Beyoncé „Renaissance”. Sony Music Entertainment.

🟧 Specjalne podziękowania kierujemy do patronów 🟧 firmy Prosper z Sosnowca (Wojciech Bit) oraz 🟧 Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Wesoła Lokomotywa" ze Stargardu (Magdalena Ćwiklińska) 🟧
🟥 Odcinek współfinansowany przez nasze Patronki & Patronów 🟥 Dziękujemy!!! 🟥 Szczególnie dziękujemy 🟥 Magdalenie Popiołek-Pyć 🟥 Joannie Strubel 🟥 Tomaszowi Kopoczyńskiemu 🟥 Annie Bukowskiej 🟥 Adamowi Abramczykowi 🟥 Krzysztofowi Pełce 🟥 Tomaszowi Chudakowi 🟥
🤝 Nowy Tygodnik Kulturalny powstaje w koprodukcji z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

"Chleb i sól" to wspaniały film łamiący koszmarny paradygmat o egzotyzacji polskiej prowincji. Polskie kino musi jeszcze powalczyć z syndromem "Twarzy" Szumowskiej, ale robi to coraz bardziej skutecznie. To nie jest film antypolski czy antysyryjski, tylko jest to film o braku komunikacji pomiędzy ludźmi. Po to aby mieć doczynienia z ksenofobią czy islamofobią wcale nie należy wyjeżdżać z Warszawy. Nikt nie jest winny tego gdzie i jaki się urodził a determinować go powinna konsekwencją tego jakim siebie wymyślił. Piękne, paradokumentalne rolę amatorów zagrane na bardzo cienkiej granicy fikcji i rzeczywistości. Polska odpowiedź na "Rób co należy" Spika Lee, znajdziemy tutaj też bardzo widoczne skojarzenia z braćmi Dardenne czy Seanem Bakerem. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie scena z chłopcem grającym na pianinie przypominająca o tym, że od małego nasiakami perspektywami ról społecznych i trudno nam wyznaczać granicę pomiędzy priorytetami zawodowymi a pasją.

popkulturalnasciana
Автор

Ciekawe czy zgodzę się z Karoliną Felberg w ocenie filmu "Chleb i sól" ale coś czuję, że tak. Dobrze, że Krystyna Janda wyruszy ze spektaklem po kraju, będzie szansa zobaczyć i nacieszyć się nie tylko w Warszawie. Pan Jacek Wakar jako autor bloga? Super, będę czytać!

abcdef-zjnj
Автор

Jaki jest tytuł spektaklu? Proszę o odpowiedź.

grazynaczerkas
Автор

Też absolutnie się nie zgadzam, że Dla Rouenny to książka o awansie społecznym. To książka o zmarnowanym życiu, albo jeszcze bardziej, o życiu, które w ogóle miało małe szanse być dobre. Wojna w Wietnamie wbrew pozorom na tamten moment była dla tej kobiety tym czasem, kiedy czuła się w jakiejś wspólnocie, była akceptowana i potrzebna. Chociaż cenę, jaką za to zapłaciła była bardzo wysoka. Język Nunez jest dla mnie zbyt chłodny i zdystansowany i pewnie dlatego emocjonalnie (pomimo poruszania ważnych tematów) była mi kompletnie obojętna.

bozenas.