Suma wszystkich szumów #RS Elektronika #250

preview_player
Показать описание
W kolejnym odcinku, spróbujemy zebrać informacje o szumach w obwodach elektronicznych, opisać ich rodzaje, zbadać ich właściwości oraz dowiedzieć się, jak ich unikać.

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mamy wiele źródeł szumu ale tylko jeden Reduktor. Dziękujemy!

grzegorzkolbrecki
Автор

Pewien jegomość opowiadał kiedyś, jak jego małżonka pytała go, dlaczego ten nigdy nie słucha co ona do niego mówi. Ten jej odpowiedział, że ona nie mówi tylko szumi. I dodał że w fizyce "szum to jest sygnał, który nie niesie żadnej informacji".

pawelkoszalinpl
Автор

Jak zwykle kawał porządnego materiału. Przeraża mnie tylko fakt, że ten odcinek będzie pożywką dla "audioświrów" bo poniekąd potwierdza ich tezy jakoby kable i bezpieczniki "grały".

focusik
Автор

3:30, ruchy Brauna poznaliśmy jeszcze przed premierą tego odcinka ;)

mrminister
Автор

Aż miło szumi w uszach jak Pana słucham ❤Pozdrawiam serdecznie wszystkich 😊

Niedostepny
Автор

Bardzo dobry pomysł na wstawki przykładowych dźwięków w zależności od omawianego tematu. Pierwsza myśl która się pojawia podczas pierwszego zetknięcia z tematem to "hmm ciekawe co to jest i jak to brzmi.." po czym pojawia się przykład :) to jest bardzo wartośćiowe.

ernestcichy
Автор

Kolejny wartościowy odcinek. Dziękujemu Wam Towarzyszu za kawał dobrej roboty. Serwus!

tow.JanWinnicki
Автор

Czym więcej takich materiałów i podobnych typu, wywiad z właścicielami wskrzeszonej UNITRY, tym większe moje przekonanie, że znakomicie zastępuje Pan popularny niegdyś program SONDA.

gmnevton
Автор

Fajny odcinek. Wiem że to bardziej propagacja fal niż elektronika ale skoro mowa o szumach to warto byłoby zrobić odcinek o szumach fal elektromagnetycznych i wpływu na modulację/demodulację (FM/AM). To też ciekawy temat, a informacji o nim niewiele. Zdaje się tłumaczy dlaczego na dużych odległościach (tysiące kilometrów) lepiej używać modulacji AM zamiast FM.

AdamAdamski
Автор

Taki mój wpis do książki życzeń i pomysłów na odcinek. W filmie wspomniał Pan o zamienianiu elektrolitów na foliowe, tantalowe. Może coś w tym temacie o sprzecie audio. Jak można "poprawić fabrykę" tak żeby nie popsuć. 😀 Tak jak kiedyś w Unitrze wymieniało się trsnzystory na odpowiedniki niskoszumowe...

arturek
Автор

Powinien Pan prowadzic swoj program w tv.
Mega wiedza ktora bardzo ciekawie sie oglada .
Bardzo madre sa Pana wypowiedzi
Pozdrawiam

PawelKawka-vd
Автор

Niesamowite są te odcinki ! Pozdrawiam i oby tak dalej 😊

waldemarmokszan
Автор

Fajnie by było również w przyszłości opowiedzieć o szumach pożądanych, np. dithering podczas próbkowania a także generatory szumów stosowane w syntezatorach. Ciekawi mnie, jak właściwie działają takie generatory, zwłaszcza analogowe. Wiem, że szumy się wykorzystuje np. w analogowych maszynach perkusyjnych do naśladowania werbla lub talerzy. Ponadto układy audio do pierwszych mikrokomputerów miały również przewidziany kanał dla szumów (czytałem o tym bodajże w książce do programowania w BASIC dla komputerów Atari).

ArturWrona
Автор

Super film, bardzo merytoryczny (nawet w tle twojego głosu słychać szum, tak w temacie odcinka hah). Pozdrawiam

defcior
Автор

bardzo fajny materiał. pozdrowienia z Łodzi!!

recemicode
Автор

Taka ciekawostka - szum termiczny może być używany do pomiaru bardzo wysokich temperatur tam gdzie zwykle termopary już nie dają rady.

MichalSchulz
Автор

Fajnie opowiedziane. Praktycznie laikowi łopatologicznie.

alfaszpunek
Автор

The Sum of All Fears, też jestem taki stary :D

mbnqpl
Автор

Brown noise to nie szum brązowy, jest to szum powstający na wskutek ruchów Browna stąd też jego nazwę należy tłumaczyć jako szum Browna, inną nazwą tego szumu jest szum czerwony, stąd też nazwa szumu różowego, który jest szumem o charakterystyce pomiędzy szumem czerwonym a szumem białym.

Yoh
Автор

Człowiek się uczy "cały czas". Znakomita robota.

dariuszpatryn
welcome to shbcf.ru