Jak się ubrać w góry zimą - skalnik.pl

preview_player
Показать описание
Szykowanie się na zimowy wypad w góry niejednokrotnie wymaga sporej logistyki - a jeśli nie macie w tej materii zbyt dużego doświadczenia, może przyprawić o zawroty głowy. Dlatego w dzisiejszym filmie Angela krok po kroku rozkłada na czynniki pierwsze zimowy ubiór i ubieranie warstwowe, a przy tym dzieli się swoim doświadczeniem, byście mogli mieć pewność, że ruszacie na szlak przygotowani najlepiej, jak to możliwe.
“Jak się ubrać zimą w góry?” - to pytanie, które wielu może niemal spędzać sen z powiek, a odpowiedź na nie jest stosunkowo prosta: na cebulkę. Nic nie sprawdza się tak niezawodnie, jak odpowiednio skomponowane warstwy, które możecie w każdym momencie dokładać lub zdejmować.
W filmie zdradzamy jak (i dlaczego) niezwykle ważne jest poświęcenie szczególnej uwagi temu, co nosimy najbliżej ciała. Odpowiednie ubranie na zimę - to, które ma bezpośredni kontakt ze skórą - to kluczowy czynnik odpowiadający za Wasz komfort termiczny na szlaku. W nagraniu pokazujemy dostępne w tej kategorii opcje, zarówno pod kątem dzianin (materiały syntetyczne i wełna merino), jak i konkretnych modeli produktów, na które warto zwrócić uwagę. Angela tłumaczy też, dlaczego tak ważne jest dopasowanie gramatury, czyli grubości dzianiny do tempa aktywności i panującej za oknem pogody. W materiale tego typu nie mogło zabraknąć też kilku słów o skarpetach i sposobach ich noszenia (pojedynczo lub warstwowo).
Zimowy ubiór to jednak nie tylko sama warstwa bazowa, ale także kolejne elementy, dlatego po bieliźnie przechodzimy płynnie do warstwy pośredniej, czyli odpowiedniej bluzy, która w pogodny dzień i w czasie odpowiednich warunków z powodzeniem spełni też rolę okrycia wierzchniego - o ile nie zaskoczy Was deszcz lub wiatr, przed którym tego typu produkty zazwyczaj nie chronią dostatecznie. Bluzy wykonane z materiałów polarowych będą grzały świetnie, ale na rynku dostępne są także ich cieńsze alternatywy, które sprawdzą się w roli warstwy zakładanej na bieliznę termoaktywną.
Odpowiedź na pytanie, jak się ubrać w góry w zimowym sezonie nie byłaby oczywiście kompletna bez skupienia się na warstwach wierzchnich, więc również na nie poświęciliśmy fragment tego materiału. Opowiadamy o softshellach i tym, jak je nosić, ale także o kurtkach “typowo zimowych”, czyli tych wypełnionych puchem lub syntetycznymi włóknami. Pokazujemy również mniej typowe rozwiązania, stanowiące hybrydy ciepłych kurtek i lżejszych bluz.
W tego typu zestawieniu nie można zapomnieć także o warstwie hardshellowej, czyli tej, która stanowi prawdziwą ochronę w przypadku wiatru i opadów. W filmie tłumaczymy, na co warto zwrócić uwagę, by w razie konieczności móc nosić ją razem z puchówką. Ubiór nie byłby jednak pełny bez spodni, dlatego w naszym przeglądzie porównujemy również modele zakładane na stanowiące warstwę bazową legginsy, najczęściej spodnie softshellowe lub spodnie membranowe.
Na koniec przypominamy o odpowiednio dobranych dodatkach: czapka w góry i zimowe rękawiczki to akcesoria niezbędne, które zabezpieczą Was nie tylko przed zmarznięciem, ale też potencjalnymi odmrożeniami.

warto też przypomnieć film o wełnie merino:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Serdeczne dzięki za pomoc, pierwszy raz się wybieram w góry zimą i potrzebowałem porady jak się ubrać dzięki tym wspaniałym poradom już wiem.😊

piotrglowania
Автор

Bardzo cenny filmik. Podane dużo możliwości ale na koniec i tak każdy musi wybrać swoją wersję.

dominikt
Автор

Bardzo ciekawa i konkretna recenzja, fajnie było by posłuchać na temat spodni turystycznych damskich może są jakieś modele warte uwagi. Pozdrawiam

amazonmoto
Автор

Podoba mi się, że Pani zaznaczyła, iż każdy musi opracować sobie sam swoją taktykę doboru warstw.
Super.

obozerki
Автор

Dzięki za filmik za fajny normalny konstruktywny film z normalną górską dziewczyną.

andrzejj
Автор

Tu chodzi jak bielizna merinos czyli taka która jak się spocimy zaraz zapach ma. Te ka może się zdarzyć że się spocimy innym razem nie. Przecież nie jesteśmy ekspertami od ubierania do tego jest ten film

Tomasz
Автор

Pytanie, które nurtuje mnie od dawna. Ocieplina typu puchówka idzie pod hardshella, czy na?
Według mnie powinna iść pod, ale mam zimowego hardshella, który jest dosyć obcisły. Polar tam wchodzi, ale cienki polar i cienka puchówka pod spodem powodują, że zaczynam się czuć jak "ludzik Michelin". Niestety lub stety kurtka jest już do wymiany, dlatego chciałbym się dowiedzieć czy mam kupić coś luźniejszego.

PS Bardzo fajny film. Pokazane jest wiele możliwości i zaznaczone na końcu, że każdy musi wypracować sobie samodzielnie swój własny zestaw, z czym całkowicie się zgadzam.
Dziękuję :)

busik..
Автор

Hardshell? Jakoś lepiej soft z membrana i cebulką

mylak