Cukrzyca typu 1 - jaki sposób żywienia i aktywności jest najlepszy? 🍭

preview_player
Показать описание
---
Często myśląc cukrzyca - mamy na myśli chorobę metaboliczną, której wstępnym stadium jest insulinooporność, jednak jest to cukrzyca typu 2. Czym innym jest cukrzyca typu 1 - ta z kolei jest chorobą autoimmunologiczną, a przyczyna jej powstawania jest nieco inna, niż w przypadku CT2. Czym jest cukrzyca typu 1 i co powinniśmy wiedzieć na temat jej objawów, diagnostyki, leczenia i diety? O tym opowie dietetyk Paweł Strychalski. Paweł od lat zajmuje się tematem wpływustylu życia i odżywiania na jakość i długość życia, odbywał staże naukowe we włoskim Instytucie Badawczym w Bolonii oraz w laboratorium biologii molekularnej przy Uniwersytecie w Oslo badając zmiany jakie zachodzą na poziomie komórkowym podczas starzenia się i chorób. Temat CT1 jest mu szczególnie bliski, ponieważ sam 9 lat temu otrzymał taką diagnozę.
---
Profil Pawła na Facebooku ⤵️

Wpadnij na moje social media! ⤵️

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Świetna rozmowa👍czekam na kolejną wizytę Pawła.

dlugas
Автор

Dziękuję, wczoraj uderzyła nas diagnoza córeczki 6, lat, całą noc przepłakana, dziękuję Wam za konkrety.

nuxe
Автор

Wspaniała rozmowa. Mój synek choruje na C1, więc słuchałam i chłonęłam i osobiście potwierdzam, ze niskie węgle stabilizują glikemię. Dziękuję za tę ucztę 😘🙏♥️

dorotamaj
Автор

Daria, Paweł, Świetny materiał! Dziękuję!

madziunka
Автор

Dziękuję wam bardzo za tę rozmowę, właśnie zrobiłem badania i mam bardzo niską insulinę i wysoką glukozę, także ten film będzie moim punktem startowym. Szukałem takiego materiału już dobre kilka godzin - wiele innych filmów to puste słów i czysta teoria. Tutaj super konkrety, widać rozległą wiedzę Pana Pawła, ale też świetnie dobrane pytania Pani Darii. Jeszcze raz dzięki, ogromna pomoc dla mnie i wielu innych ludzi w podobnej sytuacji.

GeneralPopitka
Автор

Potwierdzam! spróbowałam przez miesiąc dietę keto pudełkową i cukry trzymały się w granicach 60-180. Insulina w dawce 2 j.na 10 g węglowodanów (tak mi wyszło z wyliczeń) i glikemia trzymała się idealnie. Dla mojego starganego przed ponad 28 lat trwania choroby sumienia, że ciągle coś robię źle i cukry są za wysokie to jest cudowna przerwa, oddech, spokój. Zamierzam ograniczać węgle już do końca życia! I żaden lekarz ani żadna pielęgniarka dietetyczna dla diabetyków już nie nie namówi na 50%węgli w diecie. Dlaczego oni wciąż to robią???

kamilacosmica
Автор

W końcu się doczekałem! Pawła można słuchać godzinami. Jego prostota i elegancja w sposobie przekazywania skomplikowanych treści wciąż mnie zaskakuje. Dziękuję za zwrócenie uwagi na psychodietetykę i psychiatrię w kontekście tej choroby. Nie myślałem o cukrzycy typu I w ten sposób…

szczepanolszewski
Автор

Dzięki za ten materiał, bardzo mało mówi się o cukrzycy typu pierwszego. Fajnie by było gdyby się pojawił materiał o typie 1 u dzieci. Jak to ugryźć, czy dieta lchf jest dobra dla dziecka 4 letniego ( wg diabetologa nie jest) i jeśli tak, to jak to "ugryźć ", gdzie szukać pomocy? 🙂👍

wajolak
Автор

Co do mocy postu. Badania nie potwierdzają. A moja hipoteza jest taka, że w większości przypadków wprowadzenie okna żywieniowego, które skróci dotychczasowe ramy w których jemy, doprowadza do zmniejszonej podaży energii i jeśli doprowadzi to do deficytu to wtedy dzieją się wszystkie te wspaniałości przypisywane postowi. A potwierdzają to badania gdzie grupy miały identyczny deficyt, różniły je tylko stosowanie ifu i konwencjonalny rozkład posiłków i brak istotnych różnic po ukończeniu badania we wspomnianych parametrach. Bardzo często obserwuję, że ludzie często wykształceni, eksperci, naukowcy nie rozróżniają wpływu ogólnie mówiąc jedzenia na organizm w zależności od tego czy przyjmowane jest ono w warunkach nadwyżki, neutralnego lub ujemnego bilansu kalorycznego. A to stanowi kluczową, ogromną różnicę.

Skogyr
Автор

Mnie dziwi jak dużo ludzi opisuje że nie wie kiedy ma podwyższony cukier oczywiscie po diagnozie czy to ct1 czy ct2. To naprawdę czuć - pieczenie swędzenie skóry, gonitwa myśli potem przy spadkach zjazd jak wrzucimy się na taką huśtawkę to lęki zaburzenia funkcji poznawczych orientacji w terenie jakbyśmy dostali demencji typu znam to miejsce byłem tu 100 razy a jestem tam a przestaje je kojarzyć. Do mniej więcej 110 niemalże nie czuć natomiast więcej już czuć.

marekgiedyk
Автор

Jak można się z panem kontaktować telefonicznie

danutanarozniak
Автор

Czym się różni cukrzyk typu 2 od osoby z wysokim cukrem??

toobiii
Автор

No, ale nasi rodzice mogli sami doprowadzić do pewnych chorób🤔

beajed
Автор

Mam wrażenie ze Pana wypowiedzi to masło maślane, na żadne pytanie nie odpowiedział Pan konkretnie 🤦‍♀️

SS-ewog