🚩Zrozumieć lampę błyskową część 3 - HSS i czas synchronizacji - Fotografia jest Fajna

preview_player
Показать описание
Tryb HSS otoczony jest aurą magii, czymś czego zrozumienie jest ponad pojęcie przeciętnego fotografa, dzisiaj postaram się Ci trochę z tej magii rozjaśnić.
🎯 PATRONITE - wspieraj kanał i korzystaj z bonusów dla Patronów

#lamapbłyskowa #podstawy
Produkcja, zdjęcia i realizacja: Paweł Horąży, Dorota Milerowicz

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dobrze wytłumaczony tryb hss i synchronizacja. :) Warto tylko jeszcze dodać, że producenci lamp nie zalecają zbyt częstego używania HSS, ponieważ skraca to żywotność palnika. Można dokupić sobie filtr ND np. ND16 czy 32, żeby zejść w słoneczne dni z czasów 1/2000-4000 do 1/125-1/250 i błyskać bez HSS. Do tego (jak chyba Pan wspomniał) tryb HSS zabiera nam około 1/4 mocy lampy, więc zamiast używać pełnej mocy w słoneczny dzień możemy używać 1/4 mocy bez HSS przez co lampa będzie dużo szybciej się ładować i mniej zabierać baterii.

Jako ciekawostkę można też dodać, że aparaty z migawką centralną (np. Hasselblad czy PhaseOne) przez inną budowę migawki (działającą na zasadzie listków przysłony) synchronizują się z każdym czasem naświetlania, nawet z 1/8000 sec., tylko niestety są to bardzo drogie aparaty. :)

BartoszMaciejewskiFotografia
Автор

""(...)mam najdzieję, że trochę rozjaśniłem(...)" - oj bardzo rozjaśnił. Jest Pan moim pierwszym źródłem wiedzy o fotografii od czasu jak kupiłem pierwszą lutrzankę, co bardzo pomaga i wiele parametrów teraz ustawiam świadomie.

TomekTk
Автор

Najlepszy Polski kanał dla fotografów.Same konkrety.Tak trzymać.

grzegorz
Автор

Swietne! Wczoraj zastanawialam sie dlaczego przy 1/300 mam czarny pasek :-). Bardzo Ci dziekuje za Twoje lekcje !

magdalenasteinmannkowalska
Автор

Znakomita robota - doskonale wyjaśnione.

MariuszPajestka
Автор

Fotografuję już ponad rok, ale lampy błyskowej bałagam się jak ognia. Dzisiaj obejrzałam już 3 filmy z tej serii i w końcu zaczynam coś rozumieć. Oglądałam już różne filmy i tutoriale ale Pana seria jest zdecydowanie najlepsza.

magda
Автор

Dużo pan rozjaśnia bardzo dziękuję zadko używałem lampy bo jej nie zrozumiałem trochę się rozjaśni a bo jest TYŁ oraz HAS z manualne są problemy ale pańskie odcinki dużo rozjaśniaja niczym błysk bardzo dziękuję pozdrawiam za to że się Pani chce dzielić tym do czego Pan doszedł.

ryszardorowski
Автор

Bardzo interesująca seria odcinków na temat lamp błyskowych, szczególnie dla mnie ponieważ właśnie mam nową lampę FL 900 r Olympus i dzięki Tobie wiem więcej. Dzięki jeszcze raz . Pozdrawiam :)

scottscott
Автор

Można i współczesnym aparatem bez problemu zrobić takie częściowo nienaświetlone zdjęcie, ale trzeba użyć do tego zewnętrznej lampy na sankach, o której istnieniu aparat nic nie wie. Z wbudowaną lampą rzeczywiście nie da rady. W 13:37 chyba coś zostało z wcześniejszego filmiku :) Mimo wszystko jak zwykle perfekcyjnie przygotowany materiał. Pozdrawiam.

qwedcvbhuytf
Автор

Dzięki za tą serię! Czekam na ciąg dalszy. W końcu zrozumiale wytłumaczone ;)

mariuszjeruzalski
Автор

Ale Pan pojechał po lampie Canon 380ex 😀 Ja właśnie taką kupiłem. Jedyny minus to brak manualnych nastaw, ale można się ratować korekcją +- 2 stopnie.

Bizon-qu
Автор

Kolejna świetna lekcja. Wiedza przyswojona, super nauczyciel :) Dziękuje :)

piotrasslupca
Автор

Chce tylko dodać, że FP oznacza Flat Pik czyli płaski szczyt a nie Flet Pik. I własnie przy użyciu w nikonie FP mamy synchronizacje błysku z krótszym niż natywny czas pełnego otwarcia migawki. Niektóre aparaty np moj Nikon D 7100 ma dwa czasy x-sync 1/250s-x oraz 1/320s-x. W starszych analogach czas x-sync było od 1/30, np w Exakcie 1a

marcinkonopczynski
Автор

Kolejny dobrze wytłumaczony temat. Super filmik. Teraz wreszcie zrozumiałem tryb HSS. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy!

wojciechtarka
Автор

Moim zdaniem do fotografii portretów w plenerze najlepszym wyjściem jest użycie filtra ND i ustawienie w manualu 1/125 albo 1/200 :P Jak ktoś ma słabszą lampę to tak szybko się nie przegrzeje i nie trzeba takiej mocy używać i też szybciej się ładuje.

Mario
Автор

Taki drobny szczegół odnośnie migawki i synchronizacji do maks 1/250 to jest jasne w przypadku standardowych migawek w lustrzankach. Są jednak aparaty z tzw. Leaf Shutter np: seria Fuji X100 - gdzie nie ma tego ograniczenia, gdyż migawka jest zbudowana inaczej i wbudowana w obiektyw.

Poza tym, świetna seria ;)

zenstoodi
Автор

Świetnie wyjaśnione. Dopiero co tu trafiłem a już leci subskrypcja :). Pozdrawiam!

MastaCrosser
Автор

Bardzo dziękuję. Subskrypcja włączona.
Pozdrawiam!

accoapartments
Автор

Co bardziej Pan Poleca lampę błyskową czy leflektor?

lukasz
Автор

Witam Panie Pawle mam takir nietypowe pytanie a mianowicie czy można używać lamp starszego typu z aparatami wspóczesnymi

kazimierztokarski