NAJTAŃSZE vs. NAJDROŻSZE JEDZENIE Z LIDLA - CZY WARTO PRZEPŁACAĆ?!

preview_player
Показать описание
Dzisiaj bez zbędnego gadania, ponieważ temat znany i niestety obecnie bardzo popularny. Każdy z nas powoli zaczyna liczyć pieniądze, a podczas cotygodniowego wyjścia na zakupy dochodzi do nas ile wydajemy na jedzenie. Czy można zaoszczędzić a jeść tak samo lub nawet lepiej?

Dzisiaj to sprawdzimy na drugim przykładzie najtańszy vs. najdroższy - tym razem sklep LIDL bierzemy na tapet! Ciekawi który team wygra?

Miniaturę wykonał zespół - LPC Team
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo mi miło, ze wróciłeś do tej serii!

deskorolkowiec
Автор

Dymitr może sprawdzisz restauracje z jedzeniem na wagę. Jakieś wskazówki jak tanio zjeść, jakieś porównanie? A poza tym świetny odcinek! :D

szofer
Автор

Widzę że Dymitr chcesz jak najszybciej dotrzeć do miliona. Spoko za miesiąc będzie. Dobra robota Dymitr

michalscisler
Автор

Fajnie że przy tak dużej oglądalności Waszego kanału robisz testy bez promowania tzw markowych produktów

tomaszwojtkowiak
Автор

brakuje mi w tym odcinku porównania składu

mrxtx
Автор

Dymek zrób blind test zamienników z biedry i lidla :D

ZeGilberto
Автор

Od dawna kupuję wiele produktów "Lidlowych", bo po prostu często są lepsze. Zwłaszcza, że nie są tak bardzo słodzone czy słone. Łapka w górę, czekam na kolejny film 👍😀.

ManiekFPV
Автор

Tęskniłam za tym ha 🥴
Stare filmy to czasem parę razy oglądam i chyba znam już na pamięć 😅
3mam kciuki za milion
Pozdrawiam 🧡

kasia
Автор

Może teraz taki film z carrefour? Przebitki cenowe są większe między produktami oryginalnymi a podrobami

Wiktoria-lbzu
Автор

Uwielbiam !!! Solevita wino i popita oraz inne wasze teksty sa cudowne 🤣 Świetna seria, uważam podobnie trzeba wiedzieć co jest ile warte, i jeśli można to po co przepłacać, czekamy na więcej odcinków

white
Автор

Uwielbiam tą serię. Super ja byście jeszcze trochę więcej wspominali o składzie produktów. Taniej nie koniecznie oznacza lepszą opcję.

julalala
Автор

Pracuję na stanowisku powiedzmy kierowniczym niższego szczebla, w dużej firmie produkującej chleb, na rynki dużej części Europy. Mamy markę własną pod którą robimy kilkanaście rodzaji chleba, ale dokładnie ten sam chleb pakujemy w inne worki i sprzedajemy do tych samych sklepów pod inną nazwą. Sprzedajemy chleb krojony dla tego mówię o workach. W sklepie na 400g chlebie potrafi być różnica 0, 89 euro a 1, 6 euro (fabryka jest za granicą dla tego ceny w euro). Wyjaśnienie: My normalnie sprzedawalibyśmy chleb po 1, 2 za 400g bo mniej więcej tyle wychodzi nam by zarobić(cena na półce). Ale sklepy kupują naszą markę na półkę za 1, 6 a swoją za 0.89, my zarabiamy tyle co chcemy, sklep swoją markę sprzedaje "biedakom", a naszą markę bogackim, tak to wygląda.

mieczurazer
Автор

Mam pomysł dla Ciebie!zrób porównanie produktów znanych marek np pepsi lub leys tych samych smaków ale kupionych w Polsce lub w Niemczech. Robiłem kiedyś porównanie leys paprykowych kupionych w Rumuni i w Polsce i to jest przepaść! Jak bys chciał jakieś produkty z Rumuni to pisz mogę załatwić gdyż tutaj pracuje 😁

kamilgora
Автор

Jak miło słyszeć w ciągu tygodnia te słowa. "Cześć wszystkim moi drodzy"

izygamer
Автор

Na końcu mógłbyś zrobić Dymitr porównanie za ile łącznie kupiłeś produkty "droższe" i te "tańsze" i ile ja tym oszczędzamy :) myślę że było by to fajne 😁

VisonProjects
Автор

Chłopaki brawo! Ta wstawka z Sezamem. Brawo. A reszta zawsze powyżej normy!!!! Tak trzymać!😃Czekam na następne filmy!!!

karoldrewing
Автор

Pracuję przy produkcji opakowania dla producentów żywności. Ida marek własnych w sieciach handlowych najczęściej jest taka że jak wprowadzają nową markę własną do sieci to wybierają producenta który zaoferuje dobry jakościowo towar. Do ceny producenta doliczana jest mała marża sieci handlowej (Biedronki, Lidla czy innych). Klient przyzwyczajany jest do produktu. Umowa z producentem (czasami jest do dwóch dostawców jednocześnie) jest na określony czas . Jak umowa się skończy to sieć negocjuje z producentem niższą cenę a sam dolicza wyższą marże. Sieć jest skłonna zimnic producenta oraz pogorszyć skład. Właścicielem marki własnej jest sieć (sklep). W pracy widzę jak przygotowuje do druku dla kolejnego naszego klienta (producenta towaru) grafikę na tą samą grafikę którą jeszcze chwilę wcześniej drukowaliśmy dla innego producenta. Czasami dla tego samego producenta zmieniamy tylko skład i tabelę wartości odżywczych - gdy zaczynają produkcję tańszej wersji. Wtedy też napisy w stylu "bez oleju palmowego" zmieniają się na "nowa lepsza receptura" (wtedy juz z olejem palmowym. Tak na marginesie producenci pod własnymi Brendami też takie zabiegi ze składami robią. Tak czy inaczej w sieciach pod markami własnymi jest to bardziej nagminne - a sieci nie chcą promować marek producentów jak mogą reklamować marki własne. Tak więc np te kabanosy są obecnie produkowane przez "Tarczyński" a za pół roku będzie to produkowała inna firma która zaoferuje dla LIDL produkt dużo taniej.

Marek-Q
Автор

Dziękuję🙂 za przydatny filmik... pozdrawiam!!

mlodaa
Автор

Można by jeszcze podliczać ile wyszedłby koszyk produktów droższych i tańszych :)

Arres
Автор

Gratulacje Dymitr, oglądam od dłuższego czasu :)

elwirabrzoska