Tajemnica Świątyni Kajlas - jak oni to zbudowali?

preview_player
Показать описание
Zerknijmy bliżej na być może najbardziej niesamowitą budowlę z dawnych lat - świątynię Kajlas w Indiach.

Źródła: 'Carving Devotion in the Jain Caves at Ellora' L. Owen; 'Ellora Caves' Encyklopedia Britannica; 'Ellora’s Kailasa Temple: Built From The Top' LiveHistoryofIndia; 'Kailasa — The Stylistic Development and Chronology' M. K. Dhavalikar

Muzyka:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Super odcinek, cieszę się że wrócił temat starożytnych budowli. Zabrakło mi jedynie początku filmu zaczynającego się od "na całym świecie znajdujemy dziwne budowle..." :)

qubafootbag
Автор

5 i pół roku czy nawet 18 lat na takie cudo to DŁUGO??
U nas kawałek, ,autostrady" powstaje 30 lat!
Dziękuję serdecznie za odcinek. To faktycznie mało znane fakty.

izaajah
Автор

Szanowny autorze, składam wyrazy szacunku dla Ciebie - niesamowity materiał. Łapka w gore od dawnego subskrybenta.

robertstoner
Автор

Pelny podziw dla architektow i budowniczych. Jejku, jacy my ludzie 21 wieku jestesmy prymitywni! Te " wspaniale " blokowiska, w ktorych drzwi i okna sie niedomykaja o reszcie sensacji zamilcze ze wstydu choc budowniczym nie jestem

irenafijallo
Автор

Najciekawsze w tego typu konstrukcjach jest to, że przy ''budowie'' takich obiektów, nie można było się pomylić... :P

BulosXTR
Автор

Takie odcinki uwielbiam najbardziej. Mistrzowski materiał ❤️

piotrwantulok
Автор

Podobnie wykuto 11 kościołów w Lalibelii w Etiopii.

janinamalinowska
Автор

Tym fachowcom od dłut dać najlepsze dłuta i młotki i niech próbują. Oni nie wiedzą co mówią. To jest niewykonalne dłutami. Przyglądając się szczegółom tej budowli widać jak skomplikowane są to wzory, zagłębienia, precyzyjne kąty. Przy tak dużej budowli niemożliwe żeby nie nastąpiła jakaś pomyłka, albo nieprawidłowe odszczepienie skały lub jej pęknięcie. Brak błędów i precyzja wykonania sugeruje znacznie większą technologię niż dłuta. Jak słucham takich głupich teorii, to nie wiem czy śmiać się czy płakać :P

szod
Автор

Kosmiczny przyjacielu, lajk w ciemno 👽✌️

dawids
Автор

Super odcinek - ta świątynia to jedno z najbardziej enigmatycznych miejsc stworzonych przez człowieka. Pozdrowienia od początkującego YouTubera od zagadek przeszłości ;)

AleksanderCzeszkiewiczPolska
Автор

Uważam, że wydłubanie budynku w skale od góry i zachowanie kątów prostych, poziomu, wyliczenia utrzymania masy jest po ludzku niemożliwe. Czy obecnie jesteśmy w stanie wykonać taką budowlę?

miszkurka
Автор

Pewnie wydłubali bambusowymi patykami 😁

AB-bpfi
Автор

W skali Mohsa miedź ma twardość 3, 0 a bazalt 8, 5. To tak jakby masłem kształtował nóż. Cóż za głupota!

adamwrobel
Автор

Mam prośbę, mógłbyś dodać opcje wesprzyj na swoim kanale ? Należy ci się jak mało komu . Podziwiam trud i zaangażowanie jakie wrzucasz w tworzenie wszystkiego . Prawdziwy poszukiwacz prawdy.

mariuszt
Автор

Bazalt to bardzo twarda skała . Dzisiejsze technologie nie pozwalają na zbudowanie takiej świątyni . Z tond wniosek że świątynię zbudowała cywilizacja techniczna dla której obecna ludzkość do pięt nie dorasta ze swoimi umiejętnościami.

JankoWalski-uobr
Автор

Niesamowite. Dzisiaj by się nikomu nie chciało czegoś takiego wybudować, nieważne czy dla bóstwa czy dla ludzi :D

celtyrysuje
Автор

Nasza cywilizacja wbrew pozorom jest jeszcze bardzo prymitywna, jeśli popatrzymy na osiągnięcia minionych cywilizacji. Kim byli ci dawni mieszkańcy Ziemi?

jolantafabianczyk
Автор

trochę dorabianie sensacji do tego obiektu. zanim wykuto tę świątynie wykonano wcześniej, w tym samych zboczu góry, już kilka dużych świątyń w postaci jaskiń. powstawały od bodajże V w.n.e. nie pamiętam którą w kolejności jest Kailas, tak więc zdążyli nabyć wprawy i doświadczenia w konstruowaniu takich obiektów. ale ludzie mają to do siebie że jak czegoś nie rozumieją to dorabiają niestworzone historie. w Indiach jest sporo obiektów wykonanych w ten sam deseń np. Ajanta Caves, zaledwie 100km od Ellory, a w pobliżu Pune jest Karla Caves wykonane tą sama techniką mniej więcej w tym samym okresie czasu. praktycznie wszystkie stare świątynie w Indiach są misternie zdobione i wykonane z różnych twardych materiałów. spójrzcie np. na Taj Mahal, gdzie zdobienia wykonano z marmuru, który jest kilka razy twardszy od karraryjskiego, też je wykonano prymitywnymi jak na dzisiejsze czasy narzędziami a konia z rzędem temu kto podjąłby się wykonania ich dziś przy użyciu nowoczesnych maszyn :) :) to że nie wiemy jak oni to zrobili dysponując narzędziami jak dla nas prymitywnymi nie oznacza od razu że nie mogli tego wykonać. pamiętać trzeba że im się nie spieszyło i mogli to dłubać spokojnie długi czas.

adampokryszka
Автор

Kim był architekt bo nie człowiekiem a technologia to odjazd totalny kasta archeologów jak zwykle przekłamuje coś o czym pojęcia niema ale to standard

marcinlebiecki
Автор

To nie jest jedyny cud technologii w Indiach, są tam świątynie zdobne w kunsztownie obrobiony kamień który poziomem wykonawstwa przekracza współczesne zdolności kamieniarzy.

dugiejoness