CZARNECKI NACIĄGAŁ PE NA 'PAROBKÓW'. GEJZER ROZPUSTY ZALEWA PARAFIE. SALCESON I 'SZATAŃSKIE WERSETY'

preview_player
Показать описание
Dziennikarze RadioZET.pl Radosław Gruca i Błażej Makarewicz zapraszają na kolejny odcinek podcastu #podejrzanipolitycy.

Demokracja walcząca czy terror praworządności? Rozwiązanie prawnego supła, jaki zostawiła po sobie Zjednoczona Prawica, okazuje się zadaniem trudniejszym niż wszystkim się wydawało, a uzyskanie kompromisu politycznego w odbudowie praworządności perspektywą bardziej odległa niż lądowanie ludzi na Marsie. Zgodnie z Konstytucją Polska jest demokratycznym państwem prawa. Sęk w tym, że dzisiaj każdy rozumie to na swój sposób i nie zapowiada się, aby w najbliższej przyszłości mogło się to zmienić.

00:00 START
01:07 WYDARZENIE TYGODNIA
31:17 KONTROWERSJA TYGODNIA
54:23 STAN GRY

Proces podejmowania najważniejszych decyzji w kierunku odbudowy praworządności prawdopodobnie wchodzi właśnie w decydującą fazę. Donald Tusk działania swojego rządu na tym właśnie odcinku określił jako "demokrację walczącą", niejako wprost przyznając, że nie wszystkie kroki są i będą stuprocentowo krystaliczne. Odwrotu jednak nie będzie. Zjednoczona Prawica zostawiła po sobie tak ogromny bałagan prawny i instytucjonalny, że nie da się tej sytuacji odwrócić bez podejmowania działań, które nie wszystkim będą się podobać. W ocenie rządzących najważniejszy jest cel, jakim ma być odbudowa demokratycznego państwa prawa. Środki, które do tego celu będą prowadzić, mają charakter drugorzędny.

Idealnym rozwiązaniem byłby wielki polityczny kompromis wszystkich stron i zbudowanie swoistego "resetu konstytucyjnego", czyli umowy, że wszyscy zaczynamy od punktu zero i zgadzamy się na wspólnie ustalone zasady. Jak przekonuje Radosław Gruca, nie ma na to najmniejszych szans, bo brakuje minimum dobrej woli, a warunki jakie stworzyło PiS, są dowodem absolutnego upadku zasad. Partia Kaczyńskiego nie tylko nie wykazuje zainteresowania rozwiązaniami, które miałyby naprawić kryzys konstytucyjny w Polsce, ale grozi obecnie rządzącym, że za wprowadzane obecnie zmiany nadejdą w przyszłości surowe rozliczenia.

Wiemy już, że Donald Tusk nie zamierza się wycofywać z obranej drogi, choć ostatnio w osobliwy sposób wycofał się z krytykowanej przez wielu kontrasygnaty. Zasadą, jaka mu przyświeca, ma być sprawczość - nawet jeśli będzie to miało miejsce przy naginaniu aktualnie obowiązującego prawa.

Punktem wyjścia do "kontrowersji tygodnia" i kolejnej rozmowy o polskim Kościele katolickim, jest niedawna tragedia, do jakiej doszło na terenie parafii w miejscowości Drobin na Mazowszu. W mieszkaniu tamtejszego wikarego w mocno tajemniczych okolicznościach zmarł 29-letni mężczyzna. Sprawę bada już prokuratura oraz powołany przez biskupa specjalny zespół. Nieoficjalnie mówi się, że 29-latek zmarł po ostrej imprezie o zabarwieniu erotycznym i zażyciu środków pobudzających.

Niewykluczone, że tragedia w Drobinie jest częścią znacznie większego problemu Kościoła na obszarze Diecezji Płockiej. W jednym z wywiadów wskazywał na to ks. Andrzej Kobyliński, etyk z UKSW. W jego ocenie za Diecezją Płocką ciągną się jeszcze pewne demony z lat 90., a obecne historie to tylko ich konsekwencja. O co dokładnie chodzi? Oglądajcie "Podejrzanych Polityków".

W programie wracamy także do sprawy aresztu ks. Michała Olszewskiego, prezesa fundacji Profeto, która za czasów PiS otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości kilkadziesiąt mln zł. Ksiądz został kilka miesięcy temu zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Następnie sąd zadecydował o areszcie dla ks. Olszewskiego. Pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu tego aresztu o kolejne trzy miesiące.

Obrońcy i zwolennicy duchownego przekonują, że jest on torturowany w areszcie, a jego stan fizyczny jest obecnie dramatyczny. Porównują go nawet do "więźniów z pułku Azow". Jak jest naprawdę? Zarzuty, które postawiono księdzu Olszewskiemu są bardzo poważne. Fakt ten jest kompletnie lekceważony przez prawą stronę sceny politycznej, która w ostatnich dniach postanowiła wykorzystywać nawet naturalne cierpienie matki Michała Olszewskiego. W "Podejrzanych Politykach" przypominamy jego historię i odpowiadamy na krążące zarzuty o rzekomo zmyślonym wątku wypędzania demona przy użyciu salcesonu.

W "stanie gry" ciąg dalszy sprawy byłego europosła PiS Ryszarda Czarneckiego - obecnie zawieszonego w prawach członka partii i z zarzutami prokuratorskimi. O czym jeszcze nie wiemy? Radosław Gruca przybliży Państwu być może mało znaną historię dotyczącą naciągania budżetu Parlamentu Europejskiego na tzw. "parobków".
Zastanowimy się także, czy Polskie Stronnictwo Ludowe nie strzela sobie czasem w kolano wychodząc ze spektakularnym pomysłem cofnięcia kadencyjności w samorządach. Zapraszamy!
Комментарии
Автор

Panie Radku! Dziękuję za szczerość i nazywanie rzeczy wprost! Niech to się nie zmieni, proszę!👍🏻👍🏻

magorzatamatusik
Автор

Bravo panie Gruca. Wielki szacun za dzisiejszy wywiad.

magorzatabrodziak
Автор

Redaktor Gruca swoją interpretacją egzorcyzmów salcesonem zrobił mi wieczór 😂🤣😂 Podziwiam talent aktorski.

tecum
Автор

Ten kanał normalnie rozwala, Panowie szacun 💪

gitluc
Автор

Mysle, ze najgorsi sa pobozni dranie. Albo sie jest poboznym albo draniem.

AndyD-gn
Автор

Panowie, jesteście wspaniali.Macie zupełną rację w każdej kwestii.❤❤❤

barbaramoszycka
Автор

Nie mam nic przeciwko Jezusowi, tylko przeciwko jego przedstawicielom... handlowym...

paw
Автор

Panowie wystarczy posłuchać prof. Wróbla i wszystko w tym temacie.

JolMat
Автор

Antoniego poddać egzorcyzmom ? Przede wszystkim należy sprawdzić czy lustro odbija jego wizerunek i jak reaguje na czosnek i srebro...

tomaszszyndralewicz
Автор

Po drugie trzeba ustanowić rzecznika rządu i codziennie robić konferencje i tłumaczyć ludziom co będzie robione albo o zostało zrobione

robertdebski
Автор

Jezeli jakaś komisja watykanska zechciałaby coś badać to niech sobie zabierze te diecezje do macierzy i tam bada do upojenia, tutaj ma się tym zająć państwowa prokuratura bez żadnych fochów kościelnych i żadnych wyjatkowych ustępstw na ich rzecz.

tomaszszyndralewicz
Автор

Tadeusz Kościuszko o religii:
„Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.”

paw
Автор

Jak ktoś twierdzi, że Tusk postapil nieprawidłowo to niech zwalcza to na drodze odpowiedniego postępowania prawnego. A jak nie wie jak to niech sie pogodzi z własną niemocą. Podibnie jak i ja musiałem pogodzić się z odmową Brudzińskiego na moją petycje o wycofanie paszportu wyznaniowego.

andrzejzinkiewicz
Автор

BRAWO!!❤Pozdrawiam Panow serdecznie!!❤🎉🎉

AnnaFischer-pemd
Автор

Jak zwykle bardzo wysoki poziom, dziekuje.

marcinm
Автор

Moim prawnym autorytetem jest p. prof. Łętowska - a ona w Tvp Info wytłumaczyła, że postępek Tuska da się prawnie obronić.

cecyliaapinska
Автор

To w żadnym razie nie jest nagły rozlew rozpusty po parafiach ale brak środków by zapobiegać rozlewaniu się wiadomosci na zewnątrz, kościół nie panuje nad tajemnicami tak jak dawniej...

tomaszszyndralewicz
Автор

Prawo ustanowione dla obrony złodziei powinno być ignorowane ... i to prawnie jest zabezpieczone tym, że konstytucja na to nie pozwala.

lilairenapiasecka
Автор

Ostatni temat i filmik przed aresztem to hardcor. Ciemnogród odbije Salcesona z aresztu, to jest straszne, że jeszcze tyle zaczadziałych ludzi jeszcze u nas jest.

renatarusek
Автор

Czas przestać poprostu wypłacać pensję wszystkim neo...szybko sami odejdą

BarbaraFryca