Smog, węgiel, transformacja i Czyste Powietrze. #SzanownePaństwo 8 | Piotr Woźny i Paweł Musiałek

preview_player
Показать описание
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała #NIK krytyczny raport na temat programu „Czyste powietrze”. Jak Polska radzi sobie ze zwalczaniem smogu? Co czeka nas tej zimy? Jak wygląda transformacja regionów węglowych? Czy byli górnicy przekwalifikują się na instalacje #OZE?

Gościem Pawła Musiałka jest Piotr Woźny: prawnik, urzędnik państwowy i menedżer publiczny odpowiedzialny w przeszłości za walkę ze smogiem, a dziś – w sektorze prywatnym prezes Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

UWAGA! To odcinek eksperymentalny – prosimy o Waszą ocenę takiego formatu rozmów. Wiemy, że jakość programu pozostawia JESZCZE wiele do życzenia. Testujemy różne możliwości i opcje sprzętowe, nie obywa się bez wpadek technicznych. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku tygodni uda nam się poprawić estetykę programu oraz jakość obrazu i dźwięku. Za niedogodności przepraszamy. Prosimy o wyrozumiałość. Dziękujemy za zaufanie :-)!

ZOBACZ TEŻ NASZ DRUGI KANAŁ Z DEBATAMI: @Klub Jagielloński - DEBATY

PODCASTY KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pojawił się wątek ewidencji źródeł ciepła, zastanawiam się dlaczego nie można było wykorzystać danych zebranych podczas spisu powszechnego z 2020? Tam również bylo trzeba dość szczegółowo opisać w jaki sposób ogrzewane jest mieszkanie/dom.

agatakrolikowska
Автор

Czy program czyste powietrze jest sukcesem, wystarczy wyjść na dwór jesienno-zimową porą i ocenić. Nie jest sukcesem ani po wojnie, ani nie był przed. Skala zaniedbań, braku koncepcji i niekompetencji, jest porażająca. Na temat kompetencji i doboru ekspertów, trafnie wypowiedział się pan minister Dworczyk. PS. Świetny, bezstronny ekspert. Gratuluję doboru rozmówcy.

mariuszkrolikowski
Автор

Panie Piotrze, Panie Pawle, zwróciliście uwagę na ograniczenie w rozwoju indywidualnych domowych OZE w postaci możliwości produkcyjnych pomp ciepła i to jest słuszna uwaga. A co z możliwościami polskich sieci energetycznych? Z doniesień prasowych wiadomo, że są one nienajlepszej jakości, wiekowe i nie są w stanie obsłużyć zbyt dużej liczby instalacji fotowoltaicznych? Jak się zabrać za modernizację tych sieci? Jaki przyjąć model biznesowy? Np. jaki ma być wysiłek finansowy dystrybutorów energii i państwa? Kto ma być właścicielem sieci zmodernizowanych z dotacji? I ile czasu potrzeba na to, byśmy mieli nowoczesną sieć energetyczną. Wygląda na to, że wpływy z ETS, o ile się utrzymają, są w stanie pokryć koszty tej modernizacji, pozostaje ogarnąć temat od strony organizacyjnej i prawnej.

PrzemekZg