Konstytucja 3 maja. Rozmowa z Richardem Butterwickiem. Zaprasza Łukasz Starowieyski

preview_player
Показать описание
Zamach stanu, zdrada, głupota, a może piękna, choć przegrana walka o naprawę. W kolejnym podcaście Muzeum Historii Polski „1000 lat. Prześwietlenie” ‒ prześwietlimy Konstytucję 3 maja. Ma swoje święto – czy rzeczywiście powinna być powodem do dumy? A może była świadectwem braku rozeznania w sytuacji? Czy istniała szansa, by Rzeczpospolita zawróciła z drogi ku przepaści? Na Sejm Wielki spojrzymy z zewnątrz ‒ z brytyjskiego punktu widzenia. Łukasz Starowieyski wraz z prof. Richardem Butterwickiem-Pawlikowskim z Uniwersytetu Londyńskiego będą prześwietlać drugą w historii świata ustawę zasadniczą.

02:04 Słowa, które zostały na papierze
07:20 Zamach stanu
16:05 Gwóźdź do trumny Rzeczpospolitej
26:42 Czy można było obronić Konstytucję

Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na YouTube, Spotify, Google Podcasts, Audiotece, a także na innych platformach podcastowych.

Znajdziesz nas na:

Subskrybuj nasz kanał, by być zawsze na bieżąco!

#podcast #muzeumhistoriipolski #muzhptv

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Znakomita rozmowa, wysłuchałem z ogromnym zainteresowaniem.

Monika.O.
Автор

No nie. Powszechny błąd w konstytucjach na świecie. Ta nasza 3 maja była nie 2 na świecie i 1 w Europie. Była 3 na świecie i 2 w Europie. Zdecydowana większość zapomina o konstytucji Korsyki.

iowa
Автор

Super dzięki za ten świetny program. Zwyciężymy z wrogami Polski 👍🇵🇱✌️.Nawet Tusk nie zdoła zniszczyć naszego patriotyzmu.

mariuszjasinski
Автор

Cenzura i inwigilacja. He, he. Co za nie trafiony argument. Tak jak by teraz nie istniała. Hi, hi... Dokonano by 2 rozbioru bez konstytucji. A co za różnica? ech ...

erdebendekende
Автор

Konstytucja była wielkim osiągnięciem oświecenia i zarazem grabarzem kraju oraz narodu

piotrbar